Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: maj 2015r.

PRZEPISY OGÓLNE

Art. 1.

1. Ustawa określa:

2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:

3. Zadania samorządu województwa, o których mowa w art. 75aa–75ac, art. 140g ust. 2, art. 140i i art. 140k, stanowią zadania z zakresu administracji rządowej.

Art. 2.

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

Gość
2013-01-04 21:08:08
Odpowiedzi: 1
czy trzecie swiatlo stop jest obowiazkowe
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-02-02 12:04:03
nie jest obowiązkowe, ale jeżeli autko jest w nie wyposażone to ma być sprawne
Dodaj odpowiedź
andrzej
2013-01-08 17:48:00
Odpowiedzi: 0
czy motoroer jest pojazdem mechanicznym
Radosław
2013-02-05 12:56:40
Odpowiedzi: 1
Czy radek musi codziennie ruchac
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-02-08 16:15:05
gdzie jest administrator, prosze o interwencję!
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-02-25 12:52:11
Odpowiedzi: 1
Dzień dobry , jak definiuje się odstęp ,poniewaz takiej definicji nie moge znależć, jeśli jest proszę o wskazanie w którym miejscu ustawy Pr. o RD dziękuję
Odpowiedzi (1):
Mirek
2013-02-25 18:45:45
Szanowny Panie Gościu takiej definicji nigdzie Pan nie znajdzie w kodeksie jest tylko mowa o odstępie bezpiecznym !!! czyli to taki aby w czasie np.omijanie nie wyrządzić nikomu szkody...w nauce jazdy przyjmuje się odstęp około 80 cm do 1 m czyli szerokość otwartych drzwi pojazdu-wtedy np.przy omijaniu nawet gdyby ktoś niespodziewanie otwarł drzwi i wysiadał nic mu się nie stanie...pozdrawiam...
Dodaj odpowiedź
Mirek
2013-02-25 20:28:31
Odpowiedzi: 1
Taak , ale samochód wyprzedzający inny samochód w jakiej odległości-odstępie, może zjechać na pas ruchu samochodu wyprzedzanego, wiem , że zalezy to od prędkości warunków na drodze, czy to też jest odstęp? co to jest gdy podczas wyprzedzania innego pojazdu i zmiany pasa ruchu na pas ruchu pojazdu wyprzedzanego, odbywa się to przed maską pojazdu wyprzedzanego w odległości a może odstępie 0.5 metra przy prędkości ok 38km/h, po czym pojazd wyprzedzający hamuje po sekundzie czasu, ponieważ nastapiła zmiana świateł na czerwone na skrzyżowaniu, a pojazd wyprzedzany uderza w tył pojazdu wyprzedzającego. Pojazd wyprzedzany posiada kamerę , której zapis pokazuje policji , a ta po 5ciokrotnym obejrzeniu zapisu, winą obciąża kierowce pojazdu wyprzedzanego,tego który uderzył w tył, ponieważ wg oceny policji wyprzedzany mógł wychamować a nie zrobił tego. Nie ważne jest nic innego, tj że nie ustąpiono jemu pierwszeństwa na jego pasie ruchu i wjechano jemu przed maskę samochodu w odstepie 50cm jak już wspomniałem wcześniej i zahamowano, ponieważ wyprzedzający i zmieniający pas ruchu kierowca nie przewidział takiej możliwości, że gdy są światła na sktrzyzowaniu, to mogą się one zmienić i to on jest odpowiedzsialny za ten manewr i tę sytuację, ale to policję nic nie obchodzi i pomija te fakty
Odpowiedzi (1):
Mirek
2013-03-25 09:30:10
W takim razie proponuję nie przyjmować mandatu karnego i skierować sprawę do sądu ...Pozdrawiam
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-03-23 20:06:25
Odpowiedzi: 3
mam takie pytanko. KD definiuje co to jest droga.
"droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt".
Rozumiem więc,ze zgodnie z definicją coś co nie ma chodnika drogą nie jest. Albo torowiska. Czyżbym się mylił? Jeśli mam rację, a sądzę,że mam, to konsekwencje tego faktu są nader zabawne.Ktoś potrafi mnie przekonać,że jest inaczej?
Odpowiedzi (3):
Mirek
2013-03-24 07:04:29
OK...to jest pojęcie ogólne !!! proszę przeczytać pojęcie Droga twarda !!! np. Autostrada, Droga ekspresowa nie ma chodnika,torowiska,drogi dla pieszych lub rowerów !!! nie można pędzić zwierząt !!!!!!! tak ? a jest Drogą...Pozdrawiam instr N.Jazdy
Gość
2013-03-24 20:20:06
z całym szacunkiem, ale oczekuję odpowiedzi od kogoś kto się zna na prawie a nie instruktora "nauki" jazdy. Jak udalo ci sie zrozumieć autostrada nie ma chodnika. Nie udało ci się natomiast zrozumieć,ze wlaśnie o to pytałem pisząc,że skoro droga nie ma chodnika to ZGODNIE Z USTAWOWĄ DEFINICJĄ nie jest drogą.Pisałem tez,że konsekwencje są "nader zabawne", ale jak widać czytanie tekstu ze zrozumieniem to nie jest cecha szkolących na prawo jazdy. Odpowiedz niczego nie wyjaśnia i niczego nie tłumaczy. Jest wręcz głupia. Droga twarda to jeden z wariantów drogi a prawo nie wynika z możliwości , lub jej braku, pędzenia krów. Proponuje zostawić temat mądrzejszym /czyli większości/, a skupić się na nauce jazdy, bo jak mówią statystyki wasze osiągnięcia są więcej niż żałosne. Na przyszłość proponuję trzymać się zasady - kiedy milczysz możesz uchodzić za głupca. Gdy się odezwiesz rozwiewasz wszelkie wątpliwości.
Mirek
2013-03-25 06:47:05
No cóż mądry człowieczku !!! skoro moje wyjaśnienia nie wystarczą to proponuję zgłosić problem do mądrzejszych w Ministerstwie Infrastruktury oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych !!! dziwię się,że mądry człowieczek tego nie wie gdzie zgłasza się takie problemy !!! Odnośnie swojej zdawalności nie mam sie czego wstydzić !!! a statystyką to może mądry człowieczku kogoś krzywdzisz ??? ale czytając twoją odp widzę ,że życie jeszcze niczego Cię nie nauczyło !!! Śmiem twierdzić a nawet jestem tego pewien,że kodeks ruchu drogowego tworzyli specjaliści więc czytanie ze zrozumieniem to nie mój problem tylko twój mądry człowieczku!!! nie wiem czy to co Cię dopodło to trwa długo i czy da się wyleczyć ,,Jak powiedział Jan Nowicki słynny aktor,,no ale pewno go nie znasz bo jesteś zapatrzony w Siebie...Pozdrawiam mąrdego człowieczka i życzę miłego dnia...
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-03-25 12:09:28
Odpowiedzi: 2
Jesteś żałosny i to w sposób typowy. Typowa reakcja głupca, któremu wykazuje się głupotę.
Gwoli bezpłatnej nauki - nowe zdania zaczynamy od wielkiej litery. Dodam tez dla wyjaśnienia, że po wykrzykniku i znaku zapytania też zaczynamy wielką literą. Opanuj podstawy to może nie będziesz się ośmieszał, choć rozumiem,ze "instruktor" tak wybitnej dziedziny pisać nie musi umieć.
Jeśli coś mnie "dopodło" to moja sprawa, a to, że nie wiesz to oczywiste. Wielu rzeczy nie wiesz. Z cytatem też coś ci nie wyszło. Masz wyraźne trudności z pisaniem, nawet krótkich tekstów, w sposób spójny i logiczny. Cudzysłów też stosujesz w sposób zgoła specyficzny. To, że zwracając się do mnie słowo "Cię" piszesz wielką literą do dobrze. Podkreślasz w ten sposób szacunek jaki do mnie żywisz i fakt, że rozmawiasz z osobą stojącą od ciebie znacznie wyżej, ale pisanie słowa "siebie" wielką literą to już przejaw analfabetyzmu. Czy NAPRAWDĘ uważasz, że zdanie człowieka niepiśmiennego może mieć jakiekolwiek znaczenie? Pozwolisz, że na tym skończę wymianę korespondencji, bo marnujesz mój czas, więc czego nie spłodzisz nie licz na odpowiedź. Ostatnia darmowa rada: nie ten obraża co chce tylko ten co może, więc się nie nadymaj, bo efekt jest żałosny.
Odpowiedzi (2):
Mirek
2013-03-25 14:57:13
Tak jak myślałem mądry człowieczku...bardzo ciężki przypadek !!! medycyna jeszcze nie doszła do tego by Ci pomóc !!! zgadzam się mądry człowieczku- stoisz odemnie znacznie wyżej !!! nie zszedłeś jeszcze z drzewa !!! tak może reagować tylko prymitywny człowiek ! musisz być bardzo nie kochany w swoim środowisku... Wesołych Świąt...
Gość
2013-05-06 16:02:34
Definicja drogi nie jest idealnie sformułowana. Nie wynika z niej, że jezdnia jest tu jedynym składnikiem koniecznym. A poziom dyskusji Gościa jest poniżej mułu.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-04-01 12:57:41
Odpowiedzi: 0
Co w praktyce oznacza oddzielenie drogi dla rowerów "konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego"? Czy to założenie spełnia inny kolor kostki brukowej? Jeśli mamy "dwukolorowy" chodnik z częścią dla rowerów wyłożoną czerwoną kostką, to czy jest to droga dla rowerów, czy droga dla rowerów i pieszych?
Policjant mówił mi kiedyś, że jeżeli ścieżka rowerowa jest wydzielona z chodnika, to rowerzysta jest na niej obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszym, ale nie mogę znaleźć w kodeksie potwierdzenia tej informacji - pomoże ktoś?
Gość
2013-05-12 09:24:28
Odpowiedzi: 1
Czy do jazdy na motorowerze do 50cm3 wymagane jest prawo jazdy
Odpowiedzi (1):
Marcin
2013-10-23 09:32:49
Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 (czyli przed wejściem w życie Ustawy z dnia 5 lipca 2011r. o kierujących pojazdami) zachowują prawo do kierowania motorowerem i nie wymaga się od nich dokumentu potwierdzającego to uprawnienie (Ustawa z dnia 5 lipca 2011r. o kierujących pojazdami; Art. 133 ust.3)
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-10-15 11:09:54
Odpowiedzi: 2
Odmówiono mi pomocy assistance na samochód marki Renault Trafic 9 miejsc wraz z kierowcą.
Stwierdzono, że jest to mikrobus a nie samochód osobowy.Proszę o wyjaśnienie tych różnic.Może są jakieś konkretne definicje dotyczące tych pojazdów.Pozdrawiam
Odpowiedzi (2):
Marcin
2013-10-23 09:47:36
Określenie pojazdu samochodowego jako "mikrobus" jest wyłącznie określeniem potocznym i nie znajduje odzwierciedlenia w przepisach ruchu drogowego. Oczywiście Pana samochód marki Renault Trafic zgodnie z definicją pojazdu, jeżeli jest zarejestrowany do przewozu 9 osób łącznie z kierowcą jest SAMOCHODEM OSOBOWYM (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym; Art.2 pkt. 40). Informację o maksymalnej liczbie osób przewożonych w pojeździe znajdzie Pan w dowodzie rejestracyjnym w pozycji S1.
Marcin
2013-10-23 09:50:20
(Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym Art.2 pkt 48)
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-12-01 12:29:01
Odpowiedzi: 2
od ilu lat mozna jezdzic na przednim siedzieniu
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-02-02 11:42:18
nie ma limitu wieku jeżeli auto jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa, jeśli jest poduszka powietrzna aktywna to nie można montować fotelika tyłem do kierunku jazdy, pozostałe dzieci mające poniżej 150 cm wzrostu powinny jeździć w fotelikach lub na podkładkach podwyższających.
henq
2014-02-19 00:25:04
do 12 lat lub 150cm wzrostu na przednim siedzeniu TYLKO w foteliku.
Dodaj odpowiedź
polskup
2014-01-08 23:11:00
Odpowiedzi: 0
pkt. 73 i 74 brzmia jednakowo?
Gość
2014-01-09 22:43:40
Odpowiedzi: 3
Czy można poruszać się po ścieżce rowerowej rowerem z silnikiem spalinowym wspomagającym jazdę o pojemności 30 cm umieszczonym na bagażniku i współpracującym z rowerem poprzez rolkę naciskającą na tylną oponę . Silnik uruchamia się pedałując podczas jazdy.
Odpowiedzi (3):
Gość
2014-03-13 21:34:15
Nie. To jest już motorower. Obecnie taki pojazd musi zostać zarejestrowany, ubezpieczony a kierujący nim musi mieć założony kask.
marian
2014-07-15 13:20:24
A jak mam rower z pomaganiem elektrycznym z silnikiem 5000w to jest to już skuter czy tylko rower z pomaganiem,to samo jest z silnikiem spalinowym a kask zależy od ciebie czy chcesz go mieć na głowie czy na bagażniku.
Jarek
2014-09-09 10:03:46
Po ścieżce rowerowej może poruszać się rower. rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Czyli nie możesz mieć silnika większego niż 250W i przy mocy 5000W nie jest to rower
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-01-28 12:25:34
Odpowiedzi: 2
CZY PASAŻER SIEDZĄCY NA PRZEDNIM SIEDZENIU NIE MOŻE BYĆ POD WPŁYWEM ALKOHOLU?
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-02-02 11:29:19
tak :)
Gość
2014-07-13 20:58:30
Jaki konkretny przepis tego zabrania?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-04-11 10:52:59
Odpowiedzi: 2
czy mogę kierować zespołem pojazdów: samochód max masa całkowita 1950 kg i przyczepą o masie 1050 kg z prawem jazdy kat B, i drugi przypadek 3500kg i taka sama przyczepa 1050 kg
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-04-13 12:20:10
W drugim przypadku przekroczysz 3,5t masy zestawu więc potrzebujesz B E.
Gość
2014-05-11 09:00:59
przypadek 1 kat b uprawnia tylko do ciągnięcia przyczepki lekkiej nawet jeżeli zestaw nie przekracza 3,5 t ,czyli 3,5 plus 750 kg tj. 4250. aby ciągnąć przyczepę inną niż lekka pod warunkiem że zestaw nie przekroczy 4250 potrzebne są uprawnienia B 96 przypadek 2 potrzebne są uprawnienia B E
Dodaj odpowiedź
jack
2014-04-14 14:02:21
Odpowiedzi: 1
Jak się ma Art.1 ust.2 pkt 2 pord do terenu Lasów Państwowych (ustawa o Lasach Państwowych dalej LP). Na wjazdach do LP często są postawione (już od b. dawna) znaki B-1. Dotychczas gdy nie było jeszcze art.1ust.2pkt2 leśnicy twierdzili,że te znaki to tylko "przypominajki" dla kierowców pojazdów silnikowych i zgodnie z ustawą o LP można było wjechać rowerem do lasu. Ale obecnie w świetle Art.1 ust.2 pkt 2 prod teoretycznie wjazd do lasu mam zabroniony. Ktoś łamie moje uprawnienia ustawowe do poruszania się po LP rowerem. Co robić ?
Odpowiedzi (1):
Jacek
2014-05-19 08:15:50
Proszę wykasować pierwszą powyższą odpowiedź, jest bez sensu do mojego pytania.
Dodaj odpowiedź
Cecylia
2014-04-29 09:37:55
Odpowiedzi: 1
czy pieszego stojącego na chodniku można uważać za pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-05-10 22:47:51
Nie!!!
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-07-05 20:36:32
Odpowiedzi: 1
Czy droga żwirowa ,które najczęściej spotyka się na wioskach ,jest drogą twardą czy gruntową nawet jeśli jej długość przekracza 1 km.
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-09-22 21:58:15
Nie. Droga twarda to droga o nawierzchni asfaltowej lub betonowej o długości co najmniej 20 m.
Dodaj odpowiedź
anns
2014-12-10 20:38:17
Odpowiedzi: 1
Witam mam pytanie dot.aut typu Smart Aixam Ligier czy trzeba posiadać prawo jazdy?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-18 18:31:21
Tak, zakres uprawnień jest zależny od tego jak został zarejestrowany pojazd.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-12-12 10:47:09
Odpowiedzi: 0
Mam 43 lata i posiadam skuter 49 cm3 oraz znam przepisy ruchu drogowego . Czy moge nim jeździć bez prawa jazdy , skuter jest ubezpieczony namnie ?
Gość
2015-01-20 22:08:57
Odpowiedzi: 0
W tym punkcie Kodeksu Drogowego coś nie gra: pkt. 77. państwo członkowskie – państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym; EFTA EWG-Szwajcaria=EOG W 1992 r. EWG i EFTA porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnej strefy wolnego handlu na wszystkie towary. Porozumienie w tej sprawie, nie obejmujące jednak Szwajcarii, weszło w życie 1 stycznia 1994 r. tworząc Europejski Obszar Gospodarczy. Bardzo zagmatwane dla zwykłego zjadacza sucharów.
Gość
2015-04-01 13:55:54
Odpowiedzi: 1
czy prawo jazdy uprawnia mnie do ciagniecia przyczepy dwuosiowej o DMC750kg?
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-04-30 10:23:17
jak najbardziej tak. Nie ma znaczenia czy jest to przyczepa jedno czy dwuosiowa liczy się jej dopuszczalna masa całkowita i jeżeli ta jest do 750kg jest to przyczepa lekka, a taka można ciągnąć z prawem jazdy kat. B tylko proszę pamiętać o prawidłowym łączeniu pojazdu z przyczepą :)
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-05-18 21:38:30
Odpowiedzi: 0
Witam. Moje pytanie to: jeśli przekroczę dopuszczalną ładowność to czy też stracę prawo jazdy na 3 miesiące czy nie. Przeczytałem w gazecie,że tak.
Piotr
2015-05-22 22:44:10
Odpowiedzi: 0
Witam, mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych jest jedna droga dojazdowa do posesji i mam sąsiada który prowadzi usługi transportowe , posiada dwa samochody ciężarowe w czym jest problem czasami w ciągu jednego dnia oczywiście załadowany węglem jeździ kilka razy tam i z powrotem , z tego tytułu niszczy drogę wewnętrzną oraz domy zaczynają pękać co zrobić w takim przypadku a przecież może sobie zaparkować przy lesie i dojść do domu 200 m .Proszę opomoc
Zaza
2015-05-27 16:32:41
Odpowiedzi: 0
Na naszym parkingu osiedlowym jest informacja \\"Parking tylko dla samochodów osobowych\\". Czy na takim parkingu mogą parkować samochody typu dostawcze IVEKO, BOXER,czy VW, które mają kabinę kierowcy i pasażerów (3 miejsca w II rzędzie) dużą część ładunkową.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie