Kodeks drogowy
Stan prawny: październik 2013r
Linki sponsorowane
Gość
Pytania prawne (1):


2011-02-15 16:47:22
Odpowiedzi: 4
jakie sa zasady poruszania sie po rondzie
Odpowiedzi (4):
Tomasz
2011-04-02 18:22:49
Naprawdę temat jest tak rozległy, że trudno go w dwóch słowach opisać. Powodem jest różnorodność "rond". Np. rondo może mieć długość 500 m i więcej i łączyć się z wieloma drogami a nie z czterema jak sobie to większość wyobraża. Weźmy rondo tradycyjne z czterema drogami i 3 pasami ruchu. W tym przypadku obowiązuje normalna zasada tj. w prawo tylko z prawego pasa, na wprost z każdego pasa, w lewo tylko z lewego (oczywiście, jeżeli znaki nie mówią inaczej). Wynika z tego, że ze skrajnego prawego pasa należy zjeżdżać na pierwszym zjeździe lub jechać prosto. Często kierowcy jadą w lewo (po obwodzie - swoim pasem) i utrudniają zjazd tym ze środkowego i lewego pasa. Jest to wina nieprawidłowego oznakowania na jezdniach. I tu przepisy się NEGUJĄ, bo także mówią, że można zmienić pas pod warunkiem przepuszczenia pojazdu znajdującego się już na nim. Jeśli coś pomogłem to dobrze ale odniosłem się do takiego a nie innego ronda. Pozdrawiam.
Marcin
2011-09-07 14:00:24
a mam pytanie. czy jeśli rondo nie ma wyznaczonych pasów ruchu (lub ma tylko jeden), to czy wjeżdżając na nie, powinienem włączyć lewy kierunkowskaz, jeśli zamierzam skręcić w lewo (tzn zjechać 3-cim zjazdem)?
w ogóle czy mozna poznać zasadę używania kierunkowskazów na rondzie? bo ja miałem do czynienia z dwiema szkołami jazdy (swoją i ta do której chodziła żona) i w każdej mówili co innego :)
w ogóle czy mozna poznać zasadę używania kierunkowskazów na rondzie? bo ja miałem do czynienia z dwiema szkołami jazdy (swoją i ta do której chodziła żona) i w każdej mówili co innego :)
Gość
2012-01-05 22:51:15
Moim zdaniem wszystko zależy od ronda. Ja robię tak... jeżeli rondo jest małe to od razu włączam kierunkowskaz w lewo przy wjeździe na rondo a przy zjeździe daje kierunkowskaz w prawo. Jeżeli rondo jest duże to nie włączam kierunkowskazu tylko przy zjeździe daję kierunkowskaz w prawo. Na kursie uczyli mnie, żeby włączać kierunkowskaz przy zjeździe z ronda, ale uważam, że przy małych rondach (zwłaszcza bez wysepki) dobrze jest włączyć kierunkowskaz w lewo wjeżdżając na rondo, żeby dać sygnał jadącym z naprzeciwka. Moim zdaniem tak jest bezpieczniej, ale ja jeżdżę dopiero od 1,5 roku :P
Henq
2012-11-15 12:58:42
Na skrzyżowaniu tez nie używasz kierunku? No to gratuluje. Rondo to nic innego jak skrzyżowanie. Proponuje poczytać ten artykuł:
http://moto.onet.pl/1653970,1,rondo-a-kierunkowskazy,artykul.html
http://moto.onet.pl/1653970,1,rondo-a-kierunkowskazy,artykul.html
Dodaj odpowiedź:
Do góry