Kodeks drogowy
Stan prawny: luty 2014r
Linki sponsorowane
Wróć do: przepisy dodatkowe o ruchu rowerow motorowerow pojazdow zaprzegowych
Pytania prawne (1):

Tomasz
2013-07-30 13:32:58
Odpowiedzi: 3
Pytanie do art. 33, pkt. 1. Jeżeli pojawia się ścieżka rowerowa po lewej stronie jezdni którą jadę, a nie ma jej po mojej stronie jezdni ani zakazu jazdy rowerem na jezdni, to czy mam obowiązek z niej skorzystać czy nie? Musiałbym się bowiem zatrzymać wyczekać odpowiedniej okazji do przejścia na drugą stronę jezdni.
Odpowiedzi (3):
Gość
2013-08-01 13:43:51
Ustawodawca nie mówi nic o tym, z której strony ma być droga rowerowa. Zatem jeśli jest ona dla kierunku, w którym jadę, to trzeba z niej korzystać nawet, jeśli jest po drugiej stronie ulicy.
Tomasz
2013-08-02 20:00:20
Nie zupełnie, w 1988 roku Polska ratyfikowała Konwencję Wiedeńską (i zdaje się że dalej obowiązuje), art. 1 pkt. z stwierdza: "określenia "kierunek ruchu" oraz "odpowiadający kierunkowi ruchu" oznaczają prawą stronę, jeżeli
zgodnie z ustawodawstwem krajowym kierujący pojazdem jest obowiązany wymijać inny pojazd
po swojej lewej stronie; w przeciwnym razie określenia te oznaczają lewą stronę".
zgodnie z ustawodawstwem krajowym kierujący pojazdem jest obowiązany wymijać inny pojazd
po swojej lewej stronie; w przeciwnym razie określenia te oznaczają lewą stronę".
Rowerzysta
2013-11-05 21:40:21
W bardziej rozwiniętych miastach jest to rozwiązane w prosty sposób. Jeżeli ścieżka rowerowa jest po jednej stronie to jest ona zazwyczaj dwukierunkowa. Natomiast jeżeli ścieżki są po obu stronach jezdni to jedziesz zawsze po prawej stronie, czyli jezdnie masz zawsze po swojej lewej stronie. Dodatkowo takie ścieżki są oznaczone zakazem wjazdu (znak B-2). Niestety, to jest tylko w tych cywilizowanych miastach.
Dodaj odpowiedź:
Inne pytania:
