Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Stan prawny: luty 2014r
Linki sponsorowane

Wróć do: zatrzymanie i postoj

Pytania prawne (1):
Większe okno
Gość
2012-11-08 13:29:17
Odpowiedzi: 1
Czy osoba kierująca pojazdem ze znaczkiem inwalidy może podjeżdżać pod samą klatkę w bloku rozjeżdżając przy okazji trawniki za które my mieszkańcy płacimy. Dodam iż inwalida jest osobą która nie ma problemów z chodzeniem a raczej swoją plakietkę inwalidzką wykorzystuje do łatwego zaparkowania lub podjeżdżania gdzie chce. Czy jest jakieś prawo na inwalidą.
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-02-19 21:40:53
Jestem inwalidą właśnie z taką plakietką.

Odpowiadam ze inwalida ma udogodnienia takie jak.

- Możliwość parkowania na miejscu wyznaczonym do tego (biała koperta lub znaczek inwalidy)

(Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.)

Osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej, kierujące pojazdem samochodowym lub kierowca przewożący osoby o obniżonej sprawności ruchowej, jak również pracownicy placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek, mogą nie stosować się do następujących znaków - pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności:
- „zakaz ruchu w obu kierunkach” (B-1),
- „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych” (B-3),
- „zakaz wjazdu autobusów” (B-3a),
- „zakaz wjazdu motocykli” (B-4),
- „zakaz wjazdu motorowerów” (B-10),
- „zakaz postoju" (B-35),
- „zakaz postoju w dni nieparzyste” (B-37),
- „zakaz postoju w dni parzyste" (B-38),
- „strefa ograniczonego postoju” (B-39).

UWAGA: Aby móc nie stosować się do wymienionych powyżej znaków osoba niepełnosprawna musi posiadać kartę parkingową. Kartę wydaje starosta - należy zgłosić się do wydziału transportu urzędu powiatowego.

KTO JEST UPRAWNIONY DO OTRZYMANIA KARTY PARKINGOWEJ
Kartę parkingową osobie niepełnosprawnej wydaje się na podstawie, wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o:
- niepełnosprawności,
- stopniu niepełnosprawności,
- wskazaniach do ulg i uprawnień
- wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (Dz.U.2008.14.92); chodzi o wskazanie potwierdzające, że osoba niepełnosprawna spełnia przesłanki pozwalające na wydanie karty parkingowej.

Osoba zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności uzyska wymagane (opisane powyżej) wskazanie jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Wzór karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej potwierdzającej uprawnienie do niestosowania się do niektórych znaków drogowych >>> kliknij

Opłata za wydanie karty wynosi 25 zł.

Podobną kartę otrzymują również placówki pomagające niepełnosprawnym.
Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie (odczytanie pierwszej strony – z symbolem wózka inwalidzkiego).

Samochód osoby, która ma prawo nie stosować się do wymienionych znaków może być oznaczony tzw. emblematem inwalidzkim, ale nie jest to formalny dokument. Pamiętajmy, że naklejenie emblematu to tylko oznaczenie pojazdu jako samochodu osoby niepełnosprawnej - do wybranych znaków nie stosujemy się na podstawie karty parkingowej.

Przy wsiadaniu i wysiadaniu
Pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej. Inni kierowcy, omijając tak oznaczony pojazd i widząc włączone światła awaryjne, obowiązani są w czasie wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
Czy jesteś człowiekiem
 

Inne pytania:

czy można zrobić badanie techniczne pojazdu za granicą (Norwegia)?
Dodano: 2012-10-28 17:45:48 przez: 2012-10-28 17:45:48
Czy pojazdy wolnobieżne można wyprzedzać na liniach ciągłych?
Dodano: 2012-10-27 19:47:28 przez: 2012-10-27 19:47:28
Jaka kara grozi kierowcy za brak gasnicy w samochodzie osobowym.
Dodano: 2012-11-08 20:08:14 przez: 2012-11-08 20:08:14
Zostałem oskarżony że zmieniając pas lewy na prawy zmusiłem jadąca ciężarówke do hamowania w wyniku czego uszkodzeniu
Dodano: 2012-11-08 22:42:26 przez: 2012-11-08 22:42:26
Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie