Kodeks drogowy
Stan prawny: luty 2014r
Linki sponsorowane
Wróć do: wyprzedzanie
Pytania prawne (1):

ewa
2012-08-24 13:24:49
Odpowiedzi: 2
Proszę o pomoc ..jechałam prawym pasem,włączyłam kierunkowskaz lewy aby zaparkować,samochód za mną zaczął mnie wyprzedzać w trakcie mojego manewru parkowania policja powiedziała że to moja wina bo jakaś tam droga hamowania tamtego samochodu była krótka i podobno tamten samochód nie widział mojego kierunkowskazu prośże o pomoc wytłumaczcie mi o co w tym chodzi
Odpowiedzi (2):
jack
2012-08-31 13:32:56
nie napisała pani jaka to była droga czy jaka jezdnia. zakładam że jednokierunkowa o dwóch pasach ruchu i pani z prawego pasa parkowala przejezdzajac przez lewy pas na lewe pobocze czy tez chodnik, wowczas ma pani obowiązek ustąpić jadącym lewym pasem i zachować szczegolna ostroznosc. I fakt sygnalizacji kierunkowazem nie zwalnia pani z obowiązku ustąpienia pierszenstwa, chyba że wyprzedający gwałtownie wyprzedzał z prawego pasa (tego którym pani jechała) i zakładając ze pani odpowiednio wczesniej właczyla kierunkowaz wtedy wina powinna byc przyznana wyprzedzającemu. ale krótka droga hamowania wyprzedzającego przemawia raczej na pani niekorzyść i zdaje sie swiadczyc że nie zauważyła pani że panią ktoś wyprzedza. A jesli to byla jezdnia dwukierunkowa po jednym pasie w kazda strone to wnioski są podobne z tym że wyprzedzający miałby obowiązek wyprzedzać z prawej strony zakładając że pani stoi czy ten powolutku toczy się z właczonym lewym kierunkowskazem i zakladajac ze tak bylo wyprzedzający powinien zostać uznany winnym.
Gość
2012-09-09 10:53:39
Niestety nie mam dobrych wiadomości. Winną za wypadek sądy obarczają ZAWSZE tego, kto nie sprawdził czy może zmienić pas czy kierunek jazdy. I nie ma tu ŻADNEGO znaczenia jakie przepisy złamał wyprzedzający; nawet gdyby jechał 200km/h, wyprzedzał na skrzyżowaniu, poprzedzonego podwójną ciągłą, itd. W Polsce, tacy bandyci są pod szczególną ochroną i co najwyżej,mogą być ukarani za poszczególne wykroczenia, ale SPRAWCĄ tego wypadku wg sądu jest Pani. Wynika to z orzeczenia SN w podobnej sprawie:
Postanowienie SN - V KK 34/09. Można je sobie znaleść w Google.
Postanowienie SN - V KK 34/09. Można je sobie znaleść w Google.
Dodaj odpowiedź:
Inne pytania:
