Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Mapa strony
Mapa strony
kodeks drogowy / prawo drogowe

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny

separator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
WORD
WORD Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
Szukaj w Prawie drogowym:

Kodeks drogowy

Stan prawny: styczeń 2011r.
Tekst jednolity prawa o ruchu drogowym

KIERUJĄCY

Rozdział 2 - Szkolenie i egzaminowanie

Art. 101.

Osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym albo tramwajem może rozpocząć szkolenie najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy albo pozwolenia, a jeżeli osobą tą jest uczeń szkoły, której program nauczania obejmuje szkolenie osób ubiegających się o prawo jazdy, okres ten wynosi 12 miesięcy.

Art. 102.

1. Szkolenie osoby ubiegającej się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym albo tramwajem jest prowadzone:

2. Ośrodek szkolenia kierowców może być prowadzony przez:

Art. 103.

1. Działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

2. Ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić przedsiębiorca:

3. Organem właściwym do prowadzenia rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców jest starosta właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem.

4. W przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, w jednostkach organizacyjnych położonych na obszarze różnych powiatów, jest obowiązany uzyskać wpis w odrębnych właściwych rejestrach na każdą z tych jednostek.

5. Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców jest dokonywany na wniosek przedsiębiorcy zawierający następujące dane:

6. Wraz z wnioskiem przedsiębiorca składa oświadczenie następującej treści: "Oświadczam, że:

7. Oświadczenie powinno również zawierać:

8. W rejestrze przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców umieszcza się dane, o których mowa w ust. 5, z wyjątkiem adresu zamieszkania, jeżeli jest on inny niż adres siedziby.

9. Jednostka wojskowa lub jednostka resortu spraw wewnętrznych mogą prowadzić szkolenie w zakresie wskazanym odpowiednio w art. 102 ust. 2 pkt 2 i 3, po spełnieniu wymagań, o których mowa w ust. 2 pkt 4.

10. Szkoła może prowadzić szkolenie, o którym mowa w art. 102 ust. 1 pkt 2, po spełnieniu wymagań, o których mowa w ust. 2 pkt 4.

Art. 103a. (uchylony).
Art. 104.

1. Starosta wydaje decyzję o zakazie prowadzenia przez przedsiębiorcę ośrodka szkolenia kierowców, skreślając przedsiębiorcę z rejestru działalności regulowanej, jeżeli przedsiębiorca:

2. Rażącym naruszeniem warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców jest:

3. W przypadku wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców, ponowny wpis do rejestru działalności regulowanej w tym zakresie może nastąpić wyłącznie na zasadach określonych w art. 72 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Art. 105.

1. Szkolenie osoby ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym albo tramwajem jest prowadzone przez instruktora, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Instruktorem jest osoba, która:

3. Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy jest prowadzone przez osobę, która spełnia warunki określone w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Art. 106.

1. Starosta dokonuje wpisu osoby do ewidencji instruktorów, jeżeli spełnia ona warunki określone w art. 105 ust. 2 pkt 1–6, i wydaje jej legitymację instruktora na okres wynikający z terminów badań, o których mowa w art. 122 ust. 2.

2. Instruktor podlega kontrolnym badaniom lekarskim i badaniom psychologicznym, o których mowa w art. 122 ust. 2 i art. 124 ust. 2.

3. Instruktor jest obowiązany posiadać w czasie szkolenia legitymację instruktora i okazywać ją na żądanie.

Art. 107.

1. Starosta skreśla instruktora z ewidencji, jeżeli instruktor:

2. W przypadku skreślenia instruktora z ewidencji z przyczyny określonej w ust. 1 pkt 4, ponowny wpis do ewidencji nie może być dokonany wcześniej niż po upływie 2 lat od dnia, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.

Art. 108.

1. Nadzór nad szkoleniem sprawują:

2. Organ sprawujący nadzór może w szczególności:

3. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiedzy i umiejętności instruktora, starosta może skierować go na egzamin, o którym mowa w art. 105 ust. 2 pkt 5:

Art. 109.

1. Egzamin państwowy sprawdzający kwalifikacje osoby ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdem oraz osoby, o której mowa w art. 114, przeprowadza egzaminator zatrudniony przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego:

2. Egzamin państwowy jest organizowany w:

3. Egzamin państwowy w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy jest przeprowadzany w mieście wojewódzkim lub w zależności od potrzeb w mieście na funkcjonował wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.

4. Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową lub motorowerową dokonują:

Art. 110.

1. Egzaminatorem może być osoba, która:

2. Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 6 i 7, nie stosuje się do egzaminatora osoby ubiegającej się o prawo jazdy kategorii T lub o pozwolenie do kierowania tramwajem.

Art. 110a.

1. Egzaminator zobowiązany jest do:

2. Egzaminator zatrudniony w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego nie może jednocześnie prowadzić szkoleń dla kandydatów na kierowców, szkoły nauki jazdy ani być jej właścicielem lub współwłaścicielem.

3. Egzaminator w czasie wykonywania obowiązków zawodowych podlega ochronie przysługującej funkcjonariuszowi publicznemu.

Art. 111.

1. Marszałek województwa dokonuje wpisu osoby do ewidencji egzaminatorów, jeżeli spełnia ona warunki określone w art. 110 ust. 1 pkt 2–9.

2. Dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego wydaje na okres wynikający z terminów badań, o których mowa w art. 122 ust. 2 i art. 124 ust. 2, legitymację egzaminatora osobie, o której mowa w ust. 1, zatrudnionej w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

3. Egzaminator podlega kontrolnym badaniom lekarskim i badaniom psychologicznym, o których mowa w art. 122 ust. 2 i art. 124 ust. 2.

4. Egzaminator zatrudniony w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego podlegacorocznie szkoleniu organizowanemu przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego .

5. Egzaminator jest obowiązany posiadać w czasie prowadzenia egzaminów legitymację egzaminatora oraz okazywać ją na żądanie.

Art. 112.

1. Nadzór nad przeprowadzaniem egzaminów państwowych sprawuje marszałek województwa .

2. Organ sprawujący nadzór może w szczególności:

Art. 113.

1. Marszałek województwa skreśla egzaminatora z ewidencji, jeżeli:

2. W przypadku skreślenia egzaminatora z ewidencji z przyczyny określonej w ust. 1 pkt 5, ponowny wpis do ewidencji nie może być dokonany wcześniej niż po upływie 2 lat od dnia, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.

Art. 114.

1. Kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega:

2. Zadanie i kompetencja określone w ust. 1 pkt 1 nie mogą być powierzone w drodze porozumienia gminie. Przepis ten nie dotyczy powiatu warszawskiego.

3. W stosunku do osób, o których mowa w art. 97 ust. 3, decyzję o skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, wydaje marszałek województwa mazowieckiego.

4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje się po zdaniu, przez osobę ubiegającą się o jego wydanie, odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje.

Art. 115.

1. Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz Ministrem Obrony Narodowej, uwzględniając konieczność właściwego przygotowania osób ubiegających się o wydanie uprawnień do kierowania pojazdami oraz zapewnienie obiektywnego sprawdzenia ich kwalifikacji, określi, w drodze rozporządzenia:

2. Minister właściwy do spraw transportu, uwzględniając koszty związane z prowadzeniem egzaminów sprawdzających kwalifikacje oraz koszty związane z wydawaniem dokumentów, określi, w drodze rozporządzenia:

Pytania prawne (6):
Większe okno
KomentarzGość
2010-12-15 10:40:45
Odpowiedzi: 0
czy od 2011 roku będzie można nadal zbić sobie 6 punktów karnych co pół roku ?
KomentarzGość
2011-01-13 17:56:01
Odpowiedzi: 0
Jeżeli kursant zapisał się i zaliczył cały kurs (teoria, jazdy) w 2010 a ma egzamin w styczniu 2011 to czy obowiązują go na egzaminie nowe przepisy np. zwiększona liczba pytań na egz teoretycznym czy zalicza egz wg starych zasad?
KomentarzGość
2011-01-16 20:02:30
Odpowiedzi: 0
Kursant który zaliczył szkolenie w roku 2010 a ma egzamin w 2011r. zdaj już według nowych zasad!! Znajomy miał taką sytuacje i zdawał część toeretyczną już według nowych zasad!
KomentarzGość
2011-05-07 22:39:07
Odpowiedzi: 1
Jeśli w zeszłym roku zaczęłam kurs na prawo jazdy i po przejechaniu 30 godz.nie przystąpiłam do egzaminu (chciałam dokupić sobie jeszcze godziny ale nie miałam pieniędzy),to czy po tak długiej przerwie mogę dokupić sobie jazdy i przystąpić do egzaminu? Czy muszę rozpocząć kurs na nowo i znowu za niego zapłacić?
Odpowiedzi (1):
Instruktor
2011-05-09 00:42:36
Można dokupić jazdy(i to w dowolnym ośrodku szk. kierowców jeśli w swoim dostałaś zaświadczenie ukończenia kursu) i przystąpić do egzaminu.Kurs jest ważny!Pozdrawiam
Dodaj odpowiedź
KomentarzKazimierz
2011-07-12 12:24:53
Odpowiedzi: 0
Czy plac manewrowy do szkolenia kierowców może być położony w innym powiecie niż w powiecie, w którym dokonano wpisu do rejestru przedsiębiorców?
KomentarzDaniel
2011-09-21 19:20:12
Odpowiedzi: 0
Mam takie pytanie. Czy jeżeli uczęszczałem na kurs prawa jazdy kat. C i uczyłem się na samochodzie takiej samej budowy skrzyni, który jest w ośrodku egzaminacyjnym. Czy ośrodek ma taki obowiązek zapewnić mi samochód o takiej samej budowie skrzyni biegów? Czy też może w razie uszkodzenia pojazdu, sprawić sobie samochód zastępczy o innych gabarytach konstrukcji oraz skrzyni?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie