Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Mapa strony
Mapa strony
kodeks drogowy / prawo drogowe

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny

separator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
WORD
WORD Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
Szukaj w Prawie drogowym:

Kodeks drogowy

Stan prawny: styczeń 2011r.
Tekst jednolity prawa o ruchu drogowym

KIERUJĄCY

Rozdział 1a - Centralna ewidencja kierowców

Art. 100a.

1. Tworzy się centralną ewidencję kierowców, zwaną dalej "ewidencją".

2. W ewidencji gromadzi się dane o osobach posiadających lub którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi lub tramwajami, zwane dalej "uprawnieniami".

3. W ewidencji gromadzi się także dane o osobach nieposiadających uprawnień, w stosunku do których orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

4. Ewidencję prowadzi minister właściwy do spraw wewnętrznych w systemie teleinformatycznym. W rozumieniu niniejszej ustawy minister ten jest administratorem danych zgromadzonych w ewidencji.

Art. 100b.

1. W ewidencji gromadzi się dane o osobach nią objętych:

2. Dane, o których mowa w ust. 1, przekazują do ewidencji:

3. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 10 lit. d, zgromadzone w ewidencji, podlegają usunięciu z tej ewidencji, jeżeli skazanie, na podstawie którego orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, uległo zatarciu. Informacje o zatarciu przekazuje do ewidencji Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego.

4. Administrator danych przetwarzający dane osobowe na potrzeby ewidencji jest zwolniony z obowiązku informacyjnego określonego w art. 25 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 80b ust. 4.

Art. 100c.

1. Dane zgromadzone w ewidencji udostępnia się, o ile są one niezbędne do realizacji ich ustawowych zadań, następującym podmiotom:

2. Dane zgromadzone w ewidencji udostępnia się także na wniosek osoby, której one dotyczą.

2a. Każdy może uzyskać, nieodpłatnie, potwierdzenie lub zaprzeczenie zgodności danych zawartych w dokumencie stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdami z danymi zgromadzonymi w ewidencji, za pośrednictwem ePUAP, o której mowa w art. 19a ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

2b. Potwierdzeniu lub zaprzeczeniu, o którym mowa w ust. 2a, podlegają dane określone w art. 100b ust. 1 pkt 1 i 2 oraz pkt 4–7. Art. 80c ust. 3c i 3d stosuje się odpowiednio.

3. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może udostępnić, w formie zaświadczenia, dane zgromadzone w ewidencji innym podmiotom niż wymienione w ust. 1 i 2, w tym osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, jeżeli wykażą swój uzasadniony interes.

4. Dane zgromadzone w ewidencji udostępnia się, z zastrzeżeniem ust. 5, na pisemny, umotywowany wniosek zainteresowanego podmiotu.

4a. Dane zgromadzone w ewidencji mogą być udostępniane podmiotom zagranicznym w celu wypełnienia postanowień ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych, a także wykonania aktu prawa stanowionego przez organizację międzynarodową, której Rzeczpospolita Polska jest członRzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowe, akty prawa stanowionego przez organizację międzynarodową, której Rzeczpospolita Polska jest członkiem lub porozumienia zawarte pomiędzy właściwymi ministrami państw członkowskich Unii Europejskiej.

5. Minister właściwy do spraw wewnętrznych może wyrazić zgodę, w drodze decyzji, na udostępnienie danych zgromadzonych w ewidencji podmiotom, o których mowa w ust. 1, albo ich jednostkom organizacyjnym, za pomocą urządzeń teletransmisji danych, bez konieczności składania pisemnego wniosku, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

Art. 100d.

1. Udostępnienie danych zgromadzonych w ewidencji następuje:

2. (uchylony).

Art. 100e.

1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, ministrem właściwym do spraw transportu oraz ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:

2. W rozporządzeniu należy uwzględnić w szczególności:

Pytania prawne (1):
Większe okno
KomentarzMałgorzata
2011-02-17 12:02:46
Odpowiedzi: 0
w grudniu ub. roku Pan JK udał się do przychodni po orzeczenie lekarskie. lekarz od razu skierował go na badanie psychologiczne. Pan JK ma 84 lata i chodzi o lasce. niestety poległ w ciemni, po 2, może 2,5 godzinach wcześniejszych testów logicznych i sprawnościowych. Nikt nie pytał "dziadka" jakie jest jego samopoczucie i czy jest wypoczęty. Czy psycholog ma prawo nie pytać, tylko robić swoje? Czy nieważny jest stan psychiczny w momencie przeprowadzania badań?. Dodatkowo psycholog poinformował że można badania powtórzyć. Lekarz również powiedział że to nic, że następnym razem będzie lepiej. Niestety w przychodni wszyscy poszli na urlopy, a p. JK miał problem co robić dalej. Rodzina doradziła żeby udał się do innego uprawnionego lekarza i na nowo poddał się badaniom. Tak zrobił. 30 grudnia ub. roku poszedł do lekarza, który przeprowadził badania, wydał orzeczenie. Starostwo przyjęło wniosek o wydanie prawa jazdy i wyznaczyło termin odbioru. Jak wielkie było zdziwienie p. JK. kiedy zadzwonił do Urzędu z pytaniem czy może odebrac Prawo Jazdy. Pracownica wyjaśniła, że wstrzymuje wydanie, gdyż właśnie wpłynęła kopia orzeczenia psychologicznego i powstały wątpliwości.
Moje pytanie jest następujące:
co jest podstawą przedłużenia Prawa Jazdy - orzeczenie Psychologa, z przychodni gdzie nie dokończono badań, czy orzeczenie leaksrskie stwierdzające brak przeciwskazań, a jednocześnie wprowadzające pewne ograniczenia ze względu na stan zdrowia?
tak na marginesie, Pan JK decyzją Starosty dostał własnie skierowanie na badania lekarskie w Wojewózkim Ośrodku Medycyny Pracy.
Dziękuję bardzo za zainteresowanie sprawą i odpowiedź, mamy czas do 22 bm na odwołanie. Ta historia jest prawdziwa wydażyła się w mieście powiatowym w woj. kujawsko-pomorskim. jeżeli będzie taka potrzeba podam dokładny adres i swoje dane
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie