Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Mapa strony
Mapa strony
kodeks drogowy / prawo drogowe

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator   Strona główna  separator
WORD
WORD Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego

Zaostrzenie przepisów drogowych

Stan prawny: sierpień 2013r
Linki sponsorowane

Szybciej stracimy prawo jazdy. Będzie więcej punktów karnych.
Projekt sprawi, że kierowcy dużo szybciej będą mogli zgromadzić limit 24 punktów karnych. Zawiera on bowiem rozszerzoną listę punktowanych wykroczeń, a także podnosi liczbę punktów za niektóre wykroczenia. Za rozmowę przez komórkę kierowca otrzyma 5 punktów karnych. Tyle samo za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych - do tej pory groził za to mandat 500zł. Dwa punkty za niezatrzymanie się na znaku STOP jak również za wjechanie na zakorkowane skrzyżowanie. Kierowcy zostaną ukarani 5 punktami za ciągnięcie za pojazdem osób na nartach czy sankach. Punkty karne będą także za łamanie przepisów dotyczących przewożenia pasażerów. Zgodnie z projektem za przewóz każdej osoby ponad limit kierowca otrzyma jeden punkt. Kierowcy, którzy nie dopilnują, by pasażerowie zapięli pasy, dostaną zamiast jednego punktu karnego aż cztery. Przewożenie dziecka bez fotelika skończy się nałożeniem nie trzech, a sześciu punktów karnych.Po zmianach punkty karne będą przyznawane także za naruszanie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy, gdy zapory są opuszczane. W takim przypadku kierowcy dostaną cztery punkty karne. Tyle samo dostaną za wjazd na tory, gdy za nimi stoją samochody i nie ma miejsca, by z nich zjechać. Dziś za wyprzedzanie pojazdu na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi kierowcy dostają 9 punktów. Po zmianach za to wykroczenie dostaną ich 10. Tyle samo otrzymają ci, co nie ustąpią pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu.

Pytania prawne (3):
Większe okno
KomentarzGość
2012-01-20 23:24:16
Odpowiedzi: 2
Czy przewożone dziecko musi być obowiązkowo w foteliku, czy dla starszego dziecka wystarczy podkładka.
Odpowiedzi (2):
Gość
2012-02-02 10:25:55
do 12 roku życia jeżeli niema 150cm musi być w foteliku
Gość
2013-02-27 13:01:06
"do 12 roku życia jeżeli niema 150cm musi być w foteliku"

... lub siedzisku! czytajcie ze zrozumieniem (za http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/index.php?id_category=42):

Zasady przewozu dzieci w samochodach osobowych:

1. Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego dziecko w wieku do lat 12 może być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym (art. 45 ust. 2 pkt. 5 u.p.o.r.d.)

2. Na pozostałych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.). Z powyższego wynika, że dziecko w wieku do lat 12 przekraczające 150 cm wzrostu może być przewożone bez wymaganego fotelika lub siedziska. Jednocześnie dziecko w wieku powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu nie musi być przewożone w foteliku.

Dodaj odpowiedź
KomentarzGość
2013-01-22 16:52:59
Odpowiedzi: 0
a czy w siedlisku może być ,syn ma 1.28 i jest za mały na fotelik i mam siedlisko .
Komentarzaneta
2013-04-16 16:04:49
Odpowiedzi: 0
Jezeli dziecko ma 6,5 lat, wazy okolo 18 kg to mozna juz przewozic na siedzisku? czy musi jeszcze byc w foteliku z oparciem?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie