Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski
godło polski

Ustawa o kierujących pojazdami

Prawo o ruchu drogowym
A A A

Ustawa o kierujących pojazdami

Stan prawny: luty 2014r
Linki sponsorowane

Przepisy ogólne

Art. 1.

1. Ustawa określa:

2. Zadania samorządu województwa, o których mowa w art. 10 ust. 3, art. 18 ust. 3, art. 58 ust. 2, art. 67 ust. 1, art. 69 ust. 1, art. 70 ust. 1, art. 71 ust. 1 i 2, art. 72 ust. 1 i 2, art. 77 ust. 2, art. 80 ust. 1–5, art. 85 ust. 3 i 8, art. 86 ust. 4, 5 i 7, art. 87 ust. 3, art. 88 ust. 1, 4, 6, 7 i 9, art. 96 ust. 3, art. 97 ust. 2, art. 99 ust. 5 i art. 103 ust. 6, stanowią zadania z zakresu administracji rządowej.

Art. 2.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

Pytania prawne (10):
Większe okno
Gość
2011-10-26 11:31:34
Odpowiedzi: 0
Czy osoby kierujące pojazdem na terenie prywatnym zamkniętym muszą mieć uprawnienia. Jeżeli nie to w jaki sposób i gdzie mogę znaleść na to odpowiedź?
Gość
2012-02-02 10:31:33
Odpowiedzi: 0
Teren prywatny = Droga wewnętrzna
PRZEPISY OGÓLNE
Art. 1.
1. Ustawa określa:
zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu;
oraz
2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:

1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;
2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.
Gość
2012-10-08 01:32:00
Odpowiedzi: 1
czy jadac pojazdem o masie przekraczajacej 12 ton w terenie zabudowanym w ktorym jest ustawiony znak b33 z ograniczeniem pretkosci do 70 km/h obowiazuje mnie jakas inna pretkosc? jezeli tak to jaki jest na to przepis i gdzie go szukac?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-03-29 19:50:17
Jeżeli przekraczasz DMC 3,5 t na obszarze zabudowanym poruszasz się z prędkością 50 lub 60 km/h w zaleznosci od pory dobowej.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-11-12 16:22:41
Odpowiedzi: 0
bardzo prosze o odpowiedz na taki temt;otóż,mój mązpracuje za granicą,mamy tam wspolne auto ,ja wrociłam do Polski, chciałabym ,zeby przyjechał autem i zostawił je dla mnie na jakis czas, jest to auto z kierownica po prawej stronie,Na jak długo moge miec to auto do uzytku w naszym kraju,czy jest problem z tym ze bede go tutaj uzytkowac?chce dodac ,ze auto jest po przegladzie oplacone ,uzywane,mąz pracuje za granica caly czas ,dziekuje po
Gość
2012-12-22 17:49:34
Odpowiedzi: 1
od którego roku życia syn może ze mną jeździć samochodem osobowym na przednim siedzeniu pasażera
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-12-22 18:46:30
Od zapłodnienia.
W brzuchu matki, po urodzeniu w foteliku do 12 lat lub 150cm wzrostu-przodem jak jest poduszka i od 12 lat lub 150 cm wzrostu bez fotelika
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-12-22 17:50:44
Odpowiedzi: 0
od którego roku życia syn może ze mną jeździć samochodem osobowym na przednim siedzeniu pasażera
Robert
2013-12-06 13:46:12
Odpowiedzi: 1
Witam. Zdałem egzamin na kat C w marciu 2012 roku, nie występowałem o wydanie dokumentu ponieważ planowałem jeszcze zrobić uprawnienia na kat E. Jednakże teraz postanowiłem odebrać nowy dokument. Urzędniczka z wydziału komunikacji zażądała ode mnie zaświadczenia psychologicznego, na moje stwierdzenie, że uprawnienia zdobyłem rok temu a teraz jedynie chce odebrać dokument stwierdziła, że od 19 stycznia tego roku obowiązuje nowa ustawa i bez wspomnianego zaświadczenia nie mogę go otrzymać. Moim zdaniem jest to przykład interpretowania przepisu jak gdyby prawo to działało wstecz. Jaka jest prawda?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-08-29 20:06:19
Prawo nie działa wstecz...i tu nic podobnego nie zachodzi. Gdybyś dostał prawko przed 19 stycznia i kazali ci dosłać badania to wtedy była by to nadinterpretacja...
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-03-29 21:41:35
Odpowiedzi: 0
Witam, Czy będę musiał zdawać egzaminy na prawo jazdy kat.B zatrzymane ze względów zdrowotnych na okres 2 lat zgodnie z art.103 ust.1 pkt.1 lit.a?
danuta
2016-01-24 10:43:48
Odpowiedzi: 0
mam 56 lat czy moge jezdzic szmochodowy inny ligier ograniczenie 45 4 kw masa349 bez prawojazdy
ARKADIUSZ
2016-06-18 12:52:30
Odpowiedzi: 1
AIXAM 4 KOŁOWIEC LEKKI 349 KILOGRAMÓW CZY MOGĘ JEŻDZIĆ BEZ PRAWA JAZDY NA DOWÓD OSBISTY CZY NIE
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-01-26 19:36:03
Czy dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym znajomość prawa o ruchu drogowym i posiadanie umiejętności jazdy czymkolwiek?
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
APC
 
Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie