Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: maj 2017r.

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Ruch pojazdów

Oddział 4 - Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

Art. 22.

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

6. Zabrania się zawracania:

Większe okno
Piotr
2016-06-20 19:18:17
Odpowiedzi: 1
Jak ustawić samochód na drodze ??. Jadąc ulicą jednokierunkową podporządkowaną na której mieszczą się dwa samochody ale nie ma pasa rozdzielającego. Dojeżdżam do literki T i skręcam w lewo w identyczną jednokierunkową drogę z pierwszeństwem przejazdu (na tej drodze na lewym zawsze parkują i właściwe jest nie drożny). Ustawiam się przy prawej i wjeżdżam na pseudo prawy pas? czy lewej krawędzi i wjeżdżam także do prawej.
Odpowiedzi (1):
TK
2016-06-22 09:52:47
Na drodze jednokierunkowej, skręcić w lewo można jedynie po dojechaniu do lewej krawędzi jezdni. Jedyny wyjątek od tego przepisu występuje gdy wyznaczono więcej niż jeden pas do skrętu w lewo. W opisanym przez Ciebie przypadku, na jezdni niema nawet wydzielonych pasów więc bezdyskusyjnie przed skrętem należy dojechać do jej krawędzi. W takiej sytuacji, gdy do skrętu służy tylko jeden pas lub pasy nie są wydzielone, po wykonaniu manewru, można zająć dowolny pas przy czym zgodnie z art 16. należy poruszać się możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Zgodnie z tym w pierwszej kolejności, wjeżdża się na prawy pas a inne zajmuje się dopiero gdy prawy jest zajęty lub gdy uniemożliwia kontynuowanie jazdy w wybranym przez nas kierunku. Podsumowując - przed skrętem dojeżdżasz do lewej krawędzi a manewr kończysz przy prawej.
Dodaj odpowiedź
Jagi
2016-06-21 08:51:25
Odpowiedzi: 1
Czy skręcając/zawracając na drodze czteropasmowej w lewo powinienem wjechać najpierw na pas lewy a potem na pas prawy, czy też od razu na pas prawy?
Odpowiedzi (1):
TK
2016-06-22 09:59:49
Jeżeli do skrętu/zawracania służy tylko jeden pas to manewr można zakończyć na dowolnym pasie. Jeżeli prawy pas jest wolny to od razu można (a wręcz powinno się) na niego wjechać.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-07-01 06:32:57
Odpowiedzi: 1
Zmieniajac pas ruchu najpierw powinienen wlaczyc kierunkowskaz czy spojrzec w lusterko?
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-08-29 19:50:51
spojrzeć w lusterko czy można zmienić pas, jeśli pas jest wolny to włączyć kierunkowskaz, jeszcze raz spojrzeć w lusterko czy nic nie nadjechało i wykonać manewr
Dodaj odpowiedź
Jarek
2016-07-16 11:29:53
Odpowiedzi: 2
Jadąc lewym pasem /lewoskręt/ na drodze z 4 pasami muszę ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu pasem na wprost, który chce zmienić pas na mój. Czy on powinien "zachować ostrożność" i mnie przepuścić i dopiero wykonać manewr zmiany pasa ruchu z jazdy na wprost na lewoskręt?
Odpowiedzi (2):
Gość
2016-09-03 20:52:30
czytaj dokładnie , obowiązek ustępowania pojazdowi z prawego pasa ma pojazd zmieniający pas a Ty go nie zmieniasz
Gość
2016-09-03 20:54:36
Czytaj dokładnie "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony. " Czy ty zmieniasz pas ruchu ??? Noo, więc Ty masz pierwszeństwo
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-10-03 17:52:00
Odpowiedzi: 1
Sytuacja: Skrzyżowanie drogi 2 pasmowej z droga 3 pasmową. Czy jesli nie ma oznaczeń (pionowych ani poziomych) odnoszących się do kierunku ruchu na poszczególnych pasach drogi 2pasmowej, mogę zgodnie z przepisami skręcić w lewo z prawego pasa ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-10-05 08:48:06
Nie. Skręca się w lewo wyłącznie ze skrajnego pasa, o ile oznaczenia nie mówią inaczej.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-10-04 12:00:52
Odpowiedzi: 1
Czy zawsze z drogi jednokierunkowej wjeżdżamy na dwukierunkową? i z jakiego pasa wjeżdżamy z jednokierunkowej na dwukierunkową?. Pytam bo już sam się gubię tym bardziej jak droga dwukierunkowa nie jest oznaczona znakiem.
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-10-18 18:04:03
Z drogi jednokierunkowej w drogę dwupasmowa skręcając w prawo zajmujesz prawy skrajny pas w lewo lewy skrajny pas.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-10-04 12:06:50
Odpowiedzi: 0
Czy zawsze z drogi jednokierunkowej wjeżdżamy na dwukierunkową? i z jakiego pasa wjeżdżamy z jednokierunkowej na dwukierunkową?. Pytam bo już sam się gubię tym bardziej jak droga dwukierunkowa nie jest oznaczona znakiem.
Gość
2016-10-19 12:22:55
Odpowiedzi: 2
witam Jadący przede mną samochód dał kierunkowskaz prawy przy czym mocno skręcił w lewo na drugi pas, więc ja myśląc, że pomylił po prostu kierunkowskaz jechałam przed siebie, po czym nagle samochód uderzył we mnie - w drzwi kierowcy i pasażera. Kierowca z tamtego auta tłumaczył się, że owszem - miał zamiar skręcać w prawo wg tego jak dał kierunkowsaz, ale musiał wziąć mocną zatoczkę, bo nie zmieściłby sie w drogę, w którą chciał wjechać i dlatego zmienił pas, żeby zrobić ten łuk. Twierdzi, że to ja powinnam sie zatrzymać widząć kierunkowskaz, mimo tego że zjechał na drugi pas. Ja jechałam dalej bo na logikę kierowca skręcił w lewo. Wykonując taki manewr, wydaje mi się, że tamten kierowca skoro zmienił pas, powinien dać przejechać mnie, gdyż to ja byłam na swoim pasie. Proszę o odpwiedź.
Odpowiedzi (2):
Gość
2016-10-20 16:43:45
Jeśli ten kierowca co zamierzał skręcić w prawo był wszystkimi kołami na sąsiednim pasie to powinien tobie ustąpić.Wg przepisów chcąc zmienić pas ruchu,trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na nim.Ale jeśli ty jechałeś za nim i widziałeś włączony kierunkowskaz do skrętu w prawo / a był to na pewno długi samochód/ zgodnie z kodeksem nie miałeś prawa go wyprzedzać.To jest twoja wina.
Gość
2016-10-20 21:56:57
dziękuję za odpowiedź. udało mi się już ustalić z Wydziałem Drogowym, kto tu był winny. Okazuje się, że tamtem kierowca ewidentnie czterema kołami zjechał na lewy pas, zupełnie niepotrzebnie, gdyż to był krótki samochód osobowy a drogą, w którą chciał wjechać absolutnie nie wymaga tak dużego łuku co ewidentnie wprowadziło mnie w błąd.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-10-21 14:24:03
Odpowiedzi: 0
Witam. Kilka dni temu byłam uczestnikiem kolizji, która wyglądała następująco: Włączyłam się do ruchu wjeżdżając na niezajęte dwa pasy ruchu w jednym kierunku z pierwszeństwem przejazdu. Wjechałam na dwutorowy pas wolnego całkowicie torowiska tramwajowego. Z prawej strony w odległości ok.200m jechał samochód osobowy prawym pasem ruchu. Kierowca tego pojazdu nie sygnalizował zamiaru zmiany pasu na lewy. Włączyłam się do ruchu wjeżdżając na lewy wolny pas. Niestety po moim włączeniu się do ruchu na lewym pasie, po kilku metrach samochód jadący uprzednio prawym pasem najechał na mnie w ten sposób, że Został porysowany jego samochód, natomiast w moim uszkodzony został prawy przedni kołpak i porysowany prawy przedni błotnik. Czy w tym zdarzeniu wina jest po mojej stronie? Proszę również o odpowiedź specjalisty na E-maila.
Tadeusz Wiśniewski
2016-11-04 15:29:39
Odpowiedzi: 1
Czy można zawracać na skrzyżowaniu z lewego pasa przy sygnalizatorze świetlnym zezwalającym na skręt w lewo i przy braku na skrzyżowaniu zakazu zawracania? Jezdnia jest dwukierunkowa, dwupasmowa, pasma oddzielone barierą (skrzyżowanie Górczewskiej i Powstańców Śląskich w Warszawie). Po takim manewrze policja zatrzymała mnie i stwierdziła, że dokonałem wykroczenie drogowe. Czy miała rację?
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-11-12 10:53:10
tak, aby zwrócić skrzyzowanie musi posidać oznakowanie iz to jest pas do skrętu i do zaracania. Jeśli był tylko skręt w lewo to nie wolno zawracać na tym skrzyzowaniu.
Dodaj odpowiedź
Gosciu
2016-11-05 11:19:05
Odpowiedzi: 0
Trzypasmowa droga, zmieniam pas ze skrajnego lewego na srodkowy, inny pojazd ze skrajnego prawego również na srodkowy. Jako pierwszy sygnalizuje zmianę pasa ruchu i jako pierwszy rozpoczynam manewr. (nie zakończyłem manewru) Następuje zderzenie. Czy w tym przypadku wina również leży po mojej stronie?
Gość
2016-11-30 21:29:36
Odpowiedzi: 4
Witam Jechałam sobie prosto i na skrzyzowaniu chcialam skrecic w lewo. Wlaczylam kierunkowskaz, zwolnilam, lekko skrecilam kierownice, zmienilam bieg na 2-praktycznie to sie powoli toczylam i nadle inne auto we mnie uderzylo. Uderzenie nastapilo w przedni lewy blotnik i kolo, pani ma uszkodzone przednie prawe kolo. Kobieta przynala sie do winy i wezwalismy policje. Policjant zobaczym uszkodzenia i stwierdzil ze to moja wina i nie wazne jest to co Pani wyprzedzajaca mowi. Oczywiscie mandatu nie przyjelam i sprawa idzie do sadu. Wspomnie ze kobieta zmienila zdanie po tym jak policja chciala mnie ukarac mandatek i nagle z niewiadomych przyczyn chciala mnie wyminac. Wymijala na skrzyzowaniu przed pasami dla pieszych i na podwojnej ciaglej.Mial ktos juz taka sytuacje?
Odpowiedzi (4):
Benia
2017-02-14 19:23:05
Poczytaj kodeks drogowy, artykuły Wojciecha Kotowskiego (ja kupiłam książkę) oraz Ryszarda Stefańskiego a także obejrzyj odpowiednie odcinki "Jedź bezpiecznie" Marka Dworaka (TVP3 Kraków), poszukaj wyroków sądowych w podobnym temacie i będziesz miała jasność, że jesteś niewinna. Ja także mam zarzut nieustąpienia pierwszeństwa rowerzystce jadącej nieprawidłowo po chodniku. Policja i Prokuratura mają zerowe pojęcie o przepisach ruchu drogowego, zawsze idą po najmniejszej linii oporu licząc na to, że się wystraszysz i przyznasz do winy. Jak mnie przesłuchiwali to straszyli mnie kosztami procesu, powołania biegłego itp. Nie bój się, ale nie licz na to, że adwokat za Ciebie wszystko załatwi. Musisz sama dużo przeczytać na ten temat i adwokatowi podpowiadać jak ma Ciebie bronić. Ja nie mam adwokata i sama o wszystko dbam, z jakim skutkiem to się okaże. Pamiętaj że od decyzji sądu zawsze możesz się odwołać a sady okręgowe i Najwyższy są już "mądrzejsze" i często uchylają wyroki, które zapadły w sprzeczności z kodeksem drogowym. Powodzenia.
Gość
2017-02-14 19:38:45
Już właśnie cały interenet chyba przejrzałam, ale dziękuje za podpowiedz kilku nazwisk na pewno skorzystam. Dokładnie tak jak piszesz adwokat niestety nie załatwi wszystkiego za mnie i to ja muszę pokierować całą sprawą. Informuj na bieżąco jak tam sprawa u Ciebie, ja w zeszły weekend dopiero byłam przesłuchiwana, a kolizja była 29.11.2016. Dobrze, że chciałam zeznawać w swoim mieście bo tam gdzie była kolizja to nawet przez telefon mówili jakie to koszty i jak długo sprawa się toczy. Zresztą przy całym zdarzeniu 3 policjantów, laweciarz, kierowca drugiego auta wraz z rodziną, która się zjawiła po kolizji mówili, że to moja wina i mam brać mandat. Nie ugięłam się bo nie czuje się winna to ja jechałam i wiem, że zachowałam wszelką ostrożność :)
Szymon
2017-04-13 14:32:14
A czy wykonała Pani jeszcze jedną czynność, chyba najważniejszą przed manewrem, czy spojrzała Pani w lusterko? Takie pytanie moze paść na sprawie. Gdyby Pani to zrobiła zauważyłaby zbliżający się pojazd. To dopiero zamyka liste czynności zawierających sie w określeniu \\\\\\\\\\"zachowanie wszelkiej ostrożności\\\\\\\\\\" Pozdrawiam i życzę pomyślnego zakończenia sprawy, chociaż.......
Gość
2017-04-13 18:39:26
Tak spojrzałam i widziałam, że jest za mną pojazd w dość dużej odległości oraz nie miał włączonego kierunkowskazu. Gdybym tego nie zrobiła to była by ewidentnie moja wina i mandat bym przyjęła bez gadania.
Dodaj odpowiedź
Tadeusz
2016-12-09 14:32:07
Odpowiedzi: 1
czy na drodze dwujezdniowej,skrzyzowanie z sygnalizacja swietlna, z wydzielonym pasem do skretu w lewo i wydzielonym swiatlem do skretu mozna zawrocic jesli na swietle jest tylko st- rzalka w lewo bez strzelki do zawracania.
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-12-14 08:14:23
Nie! Istnieje sygnalizacja kierunkowa umożliwiająca skręt wraz z zawracaniem, to są połączone strzałki w lewo i w dół.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-12-10 15:28:29
Odpowiedzi: 2
jestem na pasie gdzie na jezdni jest strzałka w lewo.Czy muszę włączyć kierunkowskaz że skręcam w lewo.
Odpowiedzi (2):
krzysiek
2016-12-14 07:07:13
Oczywiście że musi pan włączyć kierunkowskaz ponieważ zmienia pan kierunek jazdy czyli jedzie pan wlewo to wynika z art. 22 kodeksu ruchu drogowego
Gość
2017-01-12 17:12:27
Oczywiście, że wjeżdzając na "rondo" NIE ZMIENIASZ kierunku jazdy! Zmieniasz go dopiero opuszczając. Zrób tak jak piszesz w Niemczech czy choćby w Czechach to twoja kieszeń troche zubożeje
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-12-16 23:00:19
Odpowiedzi: 0
Witam co grozi za zmiane pasa na podwujnej ciaglej i brawurowa jazde pomoze ktos
Gość
2017-01-02 14:17:47
Odpowiedzi: 3
Witam ! Czy przed wjazdem na zwykłe czterowlotowe rondo włączamy lewy kierunkowskaz gdy skręcamy na tym rondzie w lewo ?
Odpowiedzi (3):
Gość
2017-01-02 14:21:21
Według mnie rondo jest skrzyżowaniem ( chociaż o ruchu okrężnym)a przed wjechaniem na skrzyżowanie powinniśmy sygnalizować jeśli mamy zamiar zmienić kierunek jazdy na tym skrzyżowaniu.
Tukan
2017-01-25 11:47:03
Cześć, nie trzeba używać kierunkowskazu na rondzie. Jedziesz tak jak prowadzi Cię pas ruchu. Kierunkowskazu używasz, gdy: zmianiasz pas ruchu na rondzie (co nie jest zabronione- chyba że masz linie ciągła) lub gdy zjeżdzasz z ronda. Co do używania / nie używania kierunkowskazu przed wjazdem na rondo w lewo - był ostatnio wyrok sądu w tej sprawie I nie trzeba używac.
Gość
2017-01-27 11:19:24
Pewno nigdzie za granicami naszego kraju nie potrafią sobie komplikować życia i wiedzą, kiedy kierunkowskaz włączać a kiedy nie. Czy my musimy zawsze komplikować sobie życie?
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-01-15 21:02:58
Odpowiedzi: 0
Czy wyznaczenie nowego pasa ruchu żółtą linią przerywaną powinno być poprzedzone żółtą strzałką i skreśleniem żółtą farbą białych linii wskazując że obecnie nieobowiązuja. Jeśli namalowane są tylko białe i żółte bez dodatkowych oznaczeń to jest domniemany obowiązek jazdy uregulowany przepisami
gość
2017-02-01 16:07:35
Odpowiedzi: 0
czy plac do zawracania /łopatka/ może być wykorzystywana jako miejsce postoju?
Gosc
2017-02-01 23:33:45
Odpowiedzi: 4
Witam, zostalem uderzony w prawe drzwi za skrzyzowaniem z sygnalizacja świetlną jadac lewym pasem po zmianie z prawego 30 metrow przed skrzyzowaniem. Pojazd jadacy lewym pasem przy tym manewrze nie musial hamować a wrecz przyspieszal. Zmiana nastapila plynie przy malej prędkości. Kierujacy chcial mnie ukarac za zmiane pasa. Po lewej mial pas do skretu w lewo a pozniej wolna przestrzeń na skrzyżowaniu. Policjant orzekl ze to moja winna. A jadacy lewym pasem mogl nawet przyspieszac. Do otarcia doszlo po 40 metrach od zmiany pasa.
Odpowiedzi (4):
Gość
2017-02-06 21:58:19
Kierowca zmieniając pas ruchu ma obowiązek upewnić się czy nie porusza się tym pasem inny pojazd, którego musimy przepuścić. Jak będzie wolne dopiero wtedy zmieniamy pas. Jak zmieniano pas 30 metrów przed skrzyżowaniem z prawego pasa na trzeci pas lewy czyli manewr już z środkowego na lewy było po ciągłej linii??!!!. A jak był pojazd na lewym i dalej wjeżdżamy i nie przepuszczamy pojazdu to wtedy jest wymuszenie pierwszeństwa!!!! Boże Weź sobie lekcje doszkalające z L-ką na dachu. Tu nie chodzi o to kto kogo nie chciał przepuścić czy przyspieszał - jeździmy zgodnie Kodeksem ruchu drogowego i tyle.
Gość
2017-02-07 12:41:07
Były tylko dwa pasy na wprost i lewoskret. Ja zmieniłem z prawego na lewy. Moim zdaniem wykonałem manewr bezpiecznie z zachowaniem ostrożności. Kierowca jadący lewym pasem nie musiał hamować. Wręcz przeciwnie dostał "białej goraczki" zaczął trabić i nie wykluczone że próbował mnie ominąć lewoskretem. Sądząc po prędkości z jaką poruszalismy się przed skrzyżowaniem (ok. 20 km/h) i miejsce którym zostałem uderzony (jadąc już kilkadziesiąt metrów lewym pasem zostałem uderzony w lewe drzwi). Kierowca nie zaprzeczał że przyspieszyła i nie hamował. Moim zdaniem albo chciał: - mnie wyprzedzić wykorzystując pas do skrętu w lewo - chciał mnie "dojechac-nastraszyc" ale mu nie wyszło i doszło do oparcia. Szkody praktycznie znikome usunięcie. Zastanawiajace skąd się ogóle wziął w tym miejscu. Druga sprawa ze nie probował zapobiec a wręcz dążył do spotkania (nie hamował, przyspieszał). Zmiana pasa nie była bezpośrednią przyczyną kolizji. Gdybym miał kamerę byłoby to widać.
Bartosz
2017-02-14 08:30:57
Jeżeli to co mówisz jest prawdą to winny jest tamten kierujący ale, mnie ostatnio wjechał taki jeden BMW i twierdził dokładnie podobnie jak ty, że on już jechał, że ja to celowo zrobiłem itd. Chciał nawet ściągać monitoring miejski, który akurat by uszkodzony - na szczęści mam rejestrator w aucie - mimo nagrania, które obala całkowicie jego zeznanie on i tak twierdzi, że było inaczej. Zmieniasz Pas upewnij się 5 razy czy nikomu nie zajeżdżasz drogi a włączenie kierunkowskazu nie daje prawa do zmiany tego pasa. Już nie raz miałem sytuację, gdzie sprawca wymyślał mega historie a jak zobaczył nagranie to nie wiedział co powiedzieć.
Gość
2017-02-14 12:25:54
Problem w tym, że nie miałem rejestratora. W tym wypadku musiałbym mieć z tyłu. Skrzyżowanie też bez kamer. Jedyny nie powazalny fakt to odległość po jakiej doszło do zetknięcia aut. Ponadto kierujący nie zaprzeczał że zrobił po złości ale przybyłem na miejsce policjantowi to nie przeszkadzało we wskazaniu winnego (w tym wypadku Mnie) nie zwracając uwagi na inne okoliczności. Co w tej sytuacji? Sąd ale linia orzecznictwa jest zbieżne z ekspertyza biegłego a ta z kolei z ustaleniami policji na miejscu. Dlatego po nocach świadka jadącego ze mną odztapiłem od dochodzenia swojej raci przed sądem ale werdykt jest dla mnie krzywdzacy. DZIĘKI ZA ODPOWIEDŹ
Dodaj odpowiedź
aleksander
2017-02-03 13:06:48
Odpowiedzi: 2
czy kierujący pojazdem może jechać dłuższy dystans z włączonym kierunkowskazem i nie wykonywać zmian pasa jezdni czy też skrętu w prawo lub w lewo zgodnie z kierunkiem jazdy
Odpowiedzi (2):
Gość
2017-03-03 17:06:56
Nie, ponieważ po pierwsze wprowadza innych uczestników ruchu w błąd, a tym samym może stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym, po drugie jest to wykroczenie art. 22 ust 5 Prawo o ruchu drogowym ( 200zł i 5pkt)
Gość
2017-03-05 17:53:48
Może. Ponieważ może mieć awarię o której nie wie lub wie ale nie może zatrzymać się, ponieważ manewr, który chciałby wykonać spowodowałby zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Abstrahując, kierunkowskaz mówi jedynie o zamiarze wykonania manewru, ale wykonanie manewru można zaniechać. A więc włączenie kierunkowskazu nie zmusza kierującego do wykonania tego manewru.
Dodaj odpowiedź
jacek
2017-02-17 10:29:12
Odpowiedzi: 1
co jesli kierujący poruszając się lewym pasem ruchu na jezdni dwukierunkowej(pod prąd) wjeżdża nagle z zamiarem skrętu w lewo na skrzyżowanie równorzędne i zderza się z jadącym z lewej strony, teren jest oznaczony Strefa ruchu. czyja wina?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-03-05 18:02:39
Najpierw należałoby zrozumieć o co ci właściwie chodzi, bo z opisanej sytuacji wynika, że ktoś gdzieś jechał i było kuku. Ale kto co, gdzie i jak, tego to już zabrakło.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-03-08 10:32:11
Odpowiedzi: 1
Mam pytanie odnsnie kolizji . byłem na skrzyzowaniu ustawilem sie do skrętu w lewo na przeciw jest market wyjezdzajacy z parkingu ustawil sie do jazdy na wprost ja skręcalem juz w lewo gdyz prawa i lewa byla wolna . w trakcie wykonywania manewru bylem juz w ruchu wjezdzając na swoj pas doszlo do zdeżenia .Pan wyjezdzając z parkingu uderzyl mnie w bok auta po wymianie slow twierdzil ze nie mam kierunku wlaczonego ale litosci bylam w ruchu widziec trzeba bylo ze juz jade i wjezdzam na swoj pas i bummm . niestety nic nie spisane bo sie znamy miaelismy sie dogadac ale teraz twierdzi ze moja wina bo nie mialem kierunku ale jestem pewny ze byl . co teraz sprawe kierowac do sadu on moze sobie swiadka jakiegos wziac i zacznie lgac ze nie bylo kierunku
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-04-04 15:59:39
Podejdz do wydzialu drogowego policji z rysunkiem sytuacyjnym. Wiadomo, ze cos mozesz tu pominac a ja nie jestem ekspertem. Niemniej jednak kierunkowskaz w tym przypadku pelni tylko funkcje informacyjna. Tamten pojazd pewnie byl na drodze prowadzacej z parkingu hipermarketu a Pani skrecajac w lewo musi bezwzglednie ustapic pierwszenstwa pojazdowi jadacemu z przeciwka na wprost jezeli znaki nie informuja o innym rozlozeniu pierwszenstwa przejazdu. Prosze napisac jak to sie skonczylo. Pozatym Pani ubezpieczalnia bedzie wymagala opisu zdarzenia i nie wyplaci mu peniedzy jezeli uzna, ze to nie Pani wina.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-03-12 16:43:06
Odpowiedzi: 1
Czy rowerzysta skręcający w prawo ma obowiązek zawsze sygnalizować ten manewr ? Z tego co pamiętam to w lewo zawsze, a w prawo ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-04-04 13:04:22
Art. 22. 5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Rowerzysta jest też kierującym pojazdem.
Dodaj odpowiedź
Tadeusz
2017-04-13 15:05:40
Odpowiedzi: 0
Czy mógłbym korzystać z wydzielonego pasa ruchu dla pojazdów takich jak txi bus autobus itp. Jeżeli na najbliższym skrzyżowaniu skręcam w prawo
Gość
2017-04-21 16:39:58
Odpowiedzi: 0
Są dwa pasy do lewoskrętu. Około 250m. z skrzyżowaniem kończy się prawy pas. Kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
APC
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie