Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: listopad 2018r.

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Ruch pojazdów

Oddział 4 - Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

Art. 22.

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

6. Zabrania się zawracania:

Większe okno
Gość
2017-04-21 16:39:58
Odpowiedzi: 1
Są dwa pasy do lewoskrętu. Około 250m. z skrzyżowaniem kończy się prawy pas. Kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo?
Odpowiedzi (1):
Ambrozy
2017-06-04 09:49:27
Pierwszeństwo ma ten kto nie zmienia pasa.
Dodaj odpowiedź
zenon
2017-05-10 17:29:20
Odpowiedzi: 4
Kiedy jechałem pojazdem skrecajacym w lew sygnalizują kierunkiem i zjechaniem do lewej strony osi jezdni a wyprzedzając samochód uderza we mni czyja w tedy jest wina
Odpowiedzi (4):
www.uzywaneopony.net
2017-05-25 16:35:45
to jest często sporna sytuacja, która jest różne interpretowana. Generalnie na pewno wina jest tego kierowcy który jako drugi rozpoczął manewr. Wiele zalezy od specyfiki konkretnej kolizji, dodatkowo od oznaczenia na danej drodze (np. czy kierowca wyprzedzający miał prawo wyprzedzać itd itp.)
Gość
2017-09-13 10:46:15
Zabrania się wyprzedzania bezpośrednio na jak i przed skrzyżowaniem o ile ruch nie jest kierowany. Winny "wyprzedzający". Jak policjant będzie chciał dorobić do normy mandatów to także możesz dostać za nie zastosowanie szczególnej ostrozności przy wykonywaniu manewru.
Gość
2017-09-17 15:53:12
Nie wyprzedzamy skręcających w lewo z lewej i tyle! Tyle, że jest obowiązek upewnienia się czy ktoś nas nie wyprzedza czy nawet omija - może być współwina. Wg mnie jeśli ktoś wyprzedza w miejscu niedozwolonym wina jest tylko jego - przejście, przejazd, zakręt, skrzyżowanie.
Gość
2018-01-04 16:24:24
Miałam taką sytuację byłam kierującym skręcającym w lewo. Na miejscu zdarzenia policja nie przesłuchując świadków - w moim aucie - uznała mnie za winą więc nie przyjęłam mandatu.Sprawa ciągnęła się rok ale sąd uznał mnie niewinną ponieważ według przepisów jest zakaz wyprzedania na skrzyżowaniu a ja jako skręcająca w lewo nie mam obowiązku upewnienia się czy ktoś mnie wyprzedza. Osoba jadąca za mną musi bacznie obserwować pojazdy jadące przed nią.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-05-17 14:59:42
Odpowiedzi: 2
Mam pytanie za skrzyżowaniem o dwóch wyodrębnionych znakami poziomymi pasach ruchu z których może odbywać się jazda na wprost znajduje się jeden pas ruchu ze zwężeniem oznaczonym znakiem A-12b ale już bez bez znaków poziomych . kto ma pierwszeństwo jeżeli w w/w sytuacji dwa pojazdy jadą na wprost przez skrzyżowanie. ?
Odpowiedzi (2):
www.uzywaneopony.net
2017-05-25 16:58:08
Pierwszeństwo ma ten,który jedzie "swoim" pasem ruchu, a ustąpić powinien ten, który na ten pas zamierza wjechać. Więc pierwszeństwo wynika w zależności od konkretnego przypadku zwężenia. Mówiąc łopatologicznie ustępuje ten kto musi skręcić kierownicą by dalej jechać prosto. Jeśli trudno ustalić który się kończy to myślę że standardowo pierwszeństwo ma pojazd po prawej stronie.
Gość
2017-09-17 15:57:11
Standardowo - nie polegaj na tym użytkowniku z www. Zapomina o ważnej kwestii jak połączenie kilku przepisów mówiące kto tak naprawdę ma pierwszeństwo. Pierwszeństwo ma ten, który nie zmienia pasa CHYBA, że mamy NIEWYZNACZONE pasy lub podobną sytuację i nie możemy wyprzedzać z prawej!
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-05-24 16:01:09
Odpowiedzi: 1
czy po zajęciu prawego pasa przeznaczonego tylko do skrętu w prawo(znakiem poziomym i pionowym)muszę włączać prawy kierunkowskaz?
Odpowiedzi (1):
www.uzywaneopony.net
2017-05-25 17:06:18
TAK! Wynika to z faktu że inni kierowcy, piesi, rowerzyści czy ktokolwiek inny będący na drodze nie musi wiedzieć (a czasem nawet nie ma takiej mozliwości) czy dany pas jest tylko do skrętu. Dla kierowców na pasie tylko do skrętu moze wydawac się to oczywiste ale już dla innych uczestników ruchu nie.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-05-30 14:14:12
Odpowiedzi: 3
Witam! Jest droga dwu kierunkowa Ja stoję na prawym pasie i mam kierunkowskaz w lewo do mojej bramy Zaczynam przepuszczać pojazdy jadące z przeciwka i rozpoczynam skręcać w lewo do bramy W tym momencie z tyłu wymija mnie inny pojazd i dochodzi do kolizji Efekt jest taki że ja z lewej strony zarysowany zderzak a tamten uszkodzony prawy błotnik i prawe drzwi przeciągnięte przez długość Czy miał prawo ominąć mnie z moim kierunkiem w lewo? Sprawa z kilku godzin.
Odpowiedzi (3):
www.uzywaneopony.net
2017-06-02 20:28:52
Zakładam że chodziło o drogę z jedną jezdnią mającą dwa pasy ruchu w przeciwnych kierunkach (niejasno jest to opisane). Zależy o co pytasz czy miał prawo czy też kogo jest wina. Najprawdopodobniej nie miał prawa. Jeśli było wystarczająco dużo miejsca powinien wyprzedzać z prawej strony. Sporo zalezy też od znaków drogowych poziomych i pionowych. No i sa jeszcze przepisy które mówią że powinien upewnić sie ze manewr jest bezpieczny i możliwy do wykonania. Niestety czyja jest wina?... najprawdopodobniej Twoja. Nawet jesli inny kierowca łamie przepisy to jesli rozpocznie manewr masz obowiązek mu ustąpić. Sądząc po opisie to ty uderzyłeś w niego więc on zaczął wykonywanie manewru znacznie wcześniej.
Gość
2017-09-17 15:59:35
NIE WOLNO WYPRZEDZAĆ lub omijać SKRĘCAJĄCEGO W LEWO z lewej! Nie musi być skrzyżowania!!!
Gość
2017-09-17 16:06:25
Używajcie poprawnie definicji - wyprzedzać nie "wymijać"!
Dodaj odpowiedź
Mietek
2017-06-01 16:18:50
Odpowiedzi: 5
Witam właśnie wróciłem z wokandy trwającej rok czasu dowiedziałem się ,że nie potrzeba znać przepisów RD.Mianowicie zostałem uznany winnym kolozji pomimo,że jechałem drogą główną a z lewej strony młody szczawik BMK-ą wymusił pierwszeństwo(zajechał mi drogę)przed maską na dodatek zahamował przed pustym przejściem dla pieszych.Stwierdził po kolizji,że mnie nie widział potem,że bylem dość daleko i musiałem jechać jak szalony,że mam łyse opony,niesprawne hamulce .Wezwałem policję bo to zakrawa na ironię.I mądrzy policjanci stwierdzili,że nie zachowalem odleglości przed poprzedzającym mnie pojazdem pytam ich w którym momencie mialem zachować tą odległość będąc na drodze z pierwszeństwem przejazdu a z lewej nie stosując się do art.22 pkt 4 prawa o ruchu drogowym wjechal przed maską cwaniak z BM-ki.Na dodatek nie poczuwający się do winy.Zresztą sędziemu terz to nie przeszkadzało,Wogule zachowywali się jak by mieli obaj amnezję.Zarówno sędzia jak i kierowca BM-ki.Opisałem całą sytuację na drodze nawet świadka miałem który co prawda nie ma prawa jazdy ale ma oczy i widzi co i jak się rozgrywa na jezdni.Czytałem już wcześniej na różnych forach związanych z RD co robią policjanci i sędziowie z kierowcą będącym w takiej samej sytuacji jak ja.Nie docierają do nich czyste argumenty takie jak prędkość, droga hamowania,Czy wspomniany wcześniej art 22 pkt 4.Twierdzą,że skoro poprzedzający samochud jest uszkodzony to jest tylko wina tego z tyłu a to,że zajechal drogę,że zmusił kierowcę jadącego z tyłu do gwałtownego hamowania to nic nie znaczy .Czy to nie jest parodia wymiaru sprawiedliwości,nie wspomnę o opinii rzeczoznawcy uszkodzenia są w obu samochodach po przeciwnych stronach czyli w BM-ce prawy tył a w moim z lewej przód i wedle sędziego i rzeczoznawcy oba pojazdy zderzyły się centralnie czyli jechały jednym torem jazdy-bezsens,gdzie tu logika?
Odpowiedzi (5):
www.uzywaneopony.net
2017-06-02 20:40:42
Dziwne. Zazwyczaj jeśli jest się w stanie udowodnić że kierowca w którego tył wjedziemy spowodował wypadek np. zajeżdżając nam drogę lub hamując bez powodu to jest jego wina. Problemem jest udowodnienie tego czyli znalezienie wiarygodnych świadków lub posiadanie kamery w aucie.
mietek
2017-06-02 22:23:58
Właśnie po tym zdarzeniu kupiłem i zainstalowałem kamerkę.Jest to dobra rzecz taki gadżet
Mietek
2017-06-02 22:27:51
stwierdziłem jedno co kraj to obyczaj a prawo wszędzie obowiązuje jedno więc co?.Tylko własna interpretacja przepisów przez policjanta?przecież to jest nie normalne.
Gość
2017-06-19 18:01:00
Przykre ale policjanci nie znają przepisów...
Mietek
2017-06-19 19:06:30
Co do znajomości przepisów w tym Kodeksu Ruchu Drogowego,nic mnie już nie zdziwiJak to w przyslowiu każdy h..... na swój struj.i to tyczy się policji sądów oraz bieglych no ten co u mnie byl to przeszedł samego siebie zrzynając całą notatkę policji podpisał się pod tym a sędzia notabene nie posiadający uprawnień do kierowania samochodem przyklepał to i wydał wyrok,że ja nie zachowałem środków ostrożności to ja się pytam co miałem zrobić? rozkraczyć się samochodem i wziąć go w środek czy unikając najechania na jego zasrany tył skręcić w lewo i prosto w drzewo.To są kpiny z ludzi i prawa.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-07-02 22:46:59
Odpowiedzi: 2
Witam.jesli na skrzyzowaniu skret w lewo jest droga z pierwszenstwem to czy musze wlaczyc kierunkowskaz w tym kierunku?
Odpowiedzi (2):
www.uzywaneopony.net
2017-07-06 20:32:07
Generalnie tak. To czy jest to skręt w lewo nie ma znaczenia dlatego że dla osób jadących z przeciwnego kierunku będzie to już skręt w prawo :) Kierunkowskaz nie zaszkodzi a pomaga innym uczestnikom ruchu. Jest to zresztą zgodne z przepisami "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu". Jedyna wątpliwość to "zmiana kierunku jazdy". W przepisach nie określono względem czego zmieniamy kierunek. Jadąc zwyczajną drogą która skręca w prawo (bez żadnego skrzyżowania itp.) nie ma sensu użycie kierunkowskazu podobnie można interpretować drogę z pierwszeństwem na skrzyżowaniu.
Gość
2017-08-20 11:16:08
Jeśli jest to skrzyżowanie to powinieneś sygnalizować swój zamiar zmiany kierunku jazdy. Droga z pierwszeństwem w lewo to nie to samo co droga z zakrętem :).
Dodaj odpowiedź
Rena
2017-07-06 14:45:42
Odpowiedzi: 2
Witam.Jadę główną jezdnią, która jako główna skręca w prawo. Ja chcę jechać prosto. Czy muszę włączyć kierunkowskaz?
Odpowiedzi (2):
www.uzywaneopony.net
2017-07-06 20:29:11
Generalnie tak. Na pewno nie zaszkodzi a pomaga innym uczestnikom ruchu. Jest to zresztą zgodne z przepisami "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu". Jedyna wątpliwość to "zmiana kierunku jazdy". W przepisach nie określono względem czego zmieniamy kierunek. Jadąc zwyczajną drogą która skręca w prawo (bez żadnego skrzyżowania itp.) nie ma sensu użycie kierunkowskazu podobnie można interpretować drogę z pierwszeństwem na skrzyżowaniu.
Gość
2017-08-19 14:01:34
Zgodnie z przepisami \\\\\\\\\\"Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu\\\\\\\\\\". Sygnalizowanie ma być wyrażną informacją dla pozostałych uczestników ruchu drogowego o twoich zamiarach . Nie ma znaczenia na jakiej drodze jesteś : główna czy podporządkowana. W twoim wypadku jeśli na skrzyżowaniu chcesz jechać prosto to nie sygnalizujesz tego kierunkowskazem tyko jedziesz - nie zmieniasz kierunku jazdy. Oczywiście musisz przepuścić pojazdy z przeciwka będące na drodze głównej.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-07-11 16:17:00
Odpowiedzi: 0
czy skręcając w prawo z pasa do jazdy w prawo muszę włączać kierunkowskaz
Gość
2017-08-08 11:32:18
Odpowiedzi: 1
witam,mam takie pytanie?Jadac na trening rowerem zjezdzajac do lewej krawedzi jezdni zostalem najechany przez innego rowerzyste ktory usilnie chcial mnie minac z lewej strony przy czym prawy pas pozostal calkowicie wolny tzw.niedzielny turysta,w wyniku tego zderzenia oboje trafilismy do szpitala ja ze zlamanym obojczykiem on mocno poobijany.Po czyjej stronie lezy wina?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-08-09 23:12:38
Z opisu wynika, że wina leży po twojej stronie, ale ten opis nie wyjaśnia w pełni sytuacji na drodze. Jeżeli rowerzysta już próbował cię wyprzedzić tzn pierwszy wykonywał manewr to powinieneś mu to umożliwić tzn upewnić się, czy inny pojazd nie wykonuje manewru przed zmianą pasa ruchu.
Dodaj odpowiedź
Zenon
2017-08-23 12:52:37
Odpowiedzi: 2
ulica, droga skreca łukiem w lewo jadac tą ulicą mijam po prawej stronie ulice podporządkowaną to ja muszę sygnalizować kierunkowskazem , że jadę tym łkiem w lewo to jakaś paranoja.Droga główna poza miastem łukiem w lewo , z prawej jest droga podporządkowana to też sygnalizuję że jadę tym łukiem w lewo.Ja nie zmieniam pasa ruchu kierunek drogi głównej jest w lewo, ale ja nadal nie zmieniam pasa ruchu.
Odpowiedzi (2):
Gość
2017-09-17 16:09:29
ZMIENIASZ KIERUNEK JAZDY! Czy już zapomniałeś o sygnalizowaniu tej PODSTAWOWEJ RZECZY?!
Pytaj
2017-11-19 10:11:15
Czyli na każdym zakręcie zmieniam kierunek jazdy, zatem sygnalizuję kierunkowskazem?
Dodaj odpowiedź
katio
2017-09-07 18:02:34
Odpowiedzi: 1
Witam Wszystkich miałem taką sytuacje ; znajdowałem sie na środkowym pasie [prawy pas - BUS] sygnalizuje lewym kierunkowskazem iż będę zjeżdżał na lewy pas , upewniłem sie czy nie ma nikogo z lewej strony , po upewnieniu sie zacząłem zjeżdżać na lewy pas , auto które sekundę temu jechało za mną , wjechało również jego na lewy pas i maska jego samochodu była już na wysokości drzwi pasażera (za kierowcą) . gdy w porę zorientowałem się ( dodam że cwaniaczek użył sygnału dźwiękowego) zrobiłem kontrę na prawo i znalazłem się pomiędzy pasem środkowym a pasem dla BUSA - wróciłem na środkowy pas i w tej samej chwili te auto które usiłowało wymusić pierwszeństwo znalazło sie przed moim samochodem (wyobraźmy sobie ze ta o to kreska to samochód \\" / \\", a ta zaś to mój samochód \\" I \\" ) i nastąpiło uderzenie między moja lewą lampą oraz zderzaka -(przód ) z tylnymi drzwiami z prawej strony drugiego auta . to było moje pierwsze takie zdarzenie , kierowca wmówił mi że to moja wina - nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak sie czuje kierowca biorący w takim zdarzeniu udział... koszmar ! dodam dla jasności że nie zderzyliśmy sie na lewym pasie (gdzie byliśmy o włos od tego) . czy samochód za mną może zjechać na lewy pas kiedy samochód przed nim sygnalizuje ten manewr ?? pomożecie !?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-09-17 16:16:08
Dziwna sytuacja - zawsze odpuszczam jeśli ten za mną bardziej się "spieszy". Prawda jest taka, że pierwszeństwo ma ten, który pierwszy zasygnalizował, ale w naszej "dżungli" ma ten, który pierwszy zaczął :-(
Dodaj odpowiedź
Mojo
2017-10-23 18:55:23
Odpowiedzi: 3
Witam... Kto ma pierwszeństwo w sytuacji skrętu w lewo z dwupasmowej jezdni jednokierunkowej (wyjazd ze strefy zamieszkania...) w dwupasmową jezdnię dwukierunkową - pojazd właściwie ustawiony przy lewej krawędzi jezdni, czy niewłaściwie ustawiony przy prawej krawędzi gapowicz? Co na to zasada prawej strony? Nie ma wyznaczonych pasów na jednokierunkowej ani znaków wskazujących kierunek jazdy z danego pasa. Kto będzie winien w przypadku kolizji pojazdów wjeżdżających na ten sam pas?
Odpowiedzi (3):
www.uzywaneopony.net
2017-10-29 16:36:42
Opisywany problem jest szczególnym przypadkiem często spotykanej sytuacji gdy z dwóch pasów (oznakowanych lub nie) możemy wykonać manewr skrętu. Dla mnie sprawa jest prosta każdy skręca na swój pas. Owszem teoretycznie możemy wybrać dowolny pas ale gdy jest pusty. W tym przypadku pojazd na lewym pasie zajmie po skręcie lewy pas (prawy ma zajęty przez inne auto) i na odwrót gapowicz na prawym pasie zajmie prawy pas po skręcie (bo lewy ma zajęty).
Mojo
2017-11-03 20:52:02
Dla dwóch pasów dostępnych po skręcie jest wszystko jasne - ja pytam o sytuację kiedy obaj skręcają na JEDEN pas: pojazd z lewego pasa prawidłowo a pojazd z prawego nieprawidłowo...
Gość
2017-12-20 22:03:14
Pojazd skręcający w lewo rozpoczynający ten manewr z prawego pasa łamie postanowienia kodeksu drogowego zasada prawej strony w tym przypadku nie ma zastosowania
Dodaj odpowiedź
Marek
2017-10-29 11:22:06
Odpowiedzi: 1
Witam, Miałem stłuczkę, poruszałem się lewym pasem jezdni Pan z prawego pasa, nagle zmienił go na lewy praktycznie przed moją maską. Ja miałem około 50km/h on około 20km/h pas zmienił, bo wkurzył go wolno jadący bus przed nim. Uderzyłem prawym przodem w jego lewy tył. Policja uznała mnie winnym ponieważ nie był uszkodzony mój błotnik prawy oraz nie zachowałem ostrożności. Potraktowali to według mnie jak typowe nie zachowanie ostrożności i najazd na tył auta poprzedzającego. Co myślicie, mają rację? Mandatu nie przyjąłem.
Odpowiedzi (1):
MegaGość
2018-04-18 11:47:47
Ważny moze byc szczegół czy twój "prawy przód" jest bardziej prawy czy bardziej przedód. Jak bok to art 22 i wina tamtego kierowcy który zmienał pas. Jak przód to znaczy że już skończył wykonywac manewr i to ty nie zachowałes ostrożności i najechałeś.
Dodaj odpowiedź
Paulina
2017-11-01 15:21:01
Odpowiedzi: 6
Witam. Ostatnio miałam wypadek w De. Wyprzedzalam Toyotę. Pech chciał, że droga była z lekkim łukiem w prawo i...nie było widać przed Toyotą Polówki, która zaczęła skręcać w lewo, w drogę polną. Wyjechała mi przed samą maską. Uderzyłam tak mocno, że auta skasowane. Nie było żadnych przeciwwskazań do wyprzedzania, ograniczenie do 100. Gdyby Polówka zbliżyła się bardziej środka jezdni, zobaczyłabym ją i hamowanie byłoby o wiele dłuższe. Wszyscy mówią, że wina Niemca, bo nie spojrzał w lusterko, tylko czy aby na pewno? Jutro mam złożyć zeznania... Kogo Waszym wina?
Odpowiedzi (6):
Gość
2017-11-16 22:23:41
Na sto procent twoja, bo w Niemczech i w większości cywilizowanych krajów to wyprzedzający powinien się upewnić, czy może wykonać bezpiecznie taki manewr. B.T.W. Ile dostałaś mandatu ?
Gość
2017-11-16 22:28:28
Nic mandatu nie dostałam, sprawa poszła do prokuratury, bo niby w takich przypadkach nie rozsądza policja kogo wina :/ nawet nie wiem na co się przygotować :P
Gość
2017-11-16 23:17:42
Oj to niedobrze ;P Pół biedy jak byś dostała mandat, ale jak to poszło do prokuratury, to pomoże tylko dobry adwokat. Aha druga zła wiadomość to taka, że ten adwokat który ewentualnie będzie cię reprezentować musi mieć „Einvernehmen“, (czyli w skrucie " Porozumienie o współdziałaniu z niemieckim adwokatem")bo polski adwokat nie może cię bezpośredno reprezentować przed niemieckim amt-em, czyli sądem
Gość
2017-11-16 23:28:25
Prawnika mamy z De, mamy z nim pełnomocnictwo podpisane. Do miesiąca ma się ponoć pojawić pismo z prokuratury
Gość
2017-11-16 23:54:04
W takim razie powodzenia. (po niemiecku to: viel Glück) :)
Grzegorz
2017-11-17 00:26:50
Nie dziękuję ;)
Dodaj odpowiedź
Adam
2017-11-01 17:04:56
Odpowiedzi: 1
czytelnik z mielsca napisał, że na rądzie jadąc lewem pasem i chcąc skręcić w prawo muszę ustąpić wjęzdzającemu na rondo samochodowi pierszeństwo przejazdu, przeciesz ja na wysokości wjazdu muszę wskazać kierunkowskazem kierunek jazdy a ten samochod ktory usiłuje wjechać na rondo ma znak ustąp pierszenstwa przejazdu
Odpowiedzi (1):
Gość
2018-01-04 10:02:43
Zacznijmy o tego, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, chcąc skręcić w prawo, należy zająć prawy pas. Ponadto należy ustąpić pierwszeństwa będącym na drodze z pierwszeństwem.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-11-16 23:49:46
Odpowiedzi: 0
W takim razie powodzenia.
Gość
2018-01-31 13:54:17
Odpowiedzi: 0
jadąc prawym pasem na drodze jednokierunkowej w terenie zabudowanym zmieniam pas z prawej na lewą stronę zamiarem skrętu w lewo na skrzyzowaniu oddalonym około 300 metrów jakie popełniam wykroczenie
Mikolo
2018-02-18 17:34:41
Odpowiedzi: 3
Witam, codziennie wyjeżdżając do pracy skrecam w prawo na zielonym swietle S1. Skrecam w droge dwujedniowa. Jednak na nastepnym skrzyzowaniu skrecam w lewo. Czy skrecajac w prawo na zielonym swietle moge zająć od razu lewy pas aby moc skrecic w lewo na nastepnym skrzyzowaniu? Sytuacja dość problematyczna bo samochody na skrzyżowaniu z syglalizatorem S1 skrecajacy w lewo wjezdzaja na lewy skrajny pas niezachowujac pierwszenstwa prawej strony.
Odpowiedzi (3):
Radek
2018-03-06 08:42:16
Możesz zająć dowolny pas i masz pierwszeństwo. Niestety trzeba sobie to prawo wywalczyć. Będą debile trąbić, ale to ty masz rację i w razie kolizji ich wina. Pytanie cyz nie szkoda ci auta.
Mikolo
2018-03-07 08:29:10
Dzięki za info, wiesz auta zawsze szkoda. Tylko że jak nie zajme tego lewego pasa od razu to później te same chamy co skręcają w lewo za sygnalizatorem i zajmują lewy skrajny pas nie chca mnie wpuścić abym mógł skręci w lewo na skrzyżowaniu. Robi się burdel. Oczywiście zajmując ten lewy pas staram się to robić najdelikatniej jak się da ale oni są tacy pewni że mogą zająć lewy skrajny że wątpię jak się tam zachować.
Kostucha
2018-08-10 17:11:52
Debile to nie rozumieją jasno sformułowanych przepisów a normalni wiedzą że zająć dowolny pas możesz przed skrzyżowaniem lub dopiero po opuszczeniu go a nie w trakcie manewru skręcania. Jeśli na skrzyżowaniu są dwa pasy do jazdy w prawo, a Ty przed skrętem jesteś na lewym, to jedziesz lewym i sprawa prosta bo masz zajęty lewy, a jeśli jest tylko jeden pas w prawo lub są dwa ale Ty zająłeś prawy, to analogicznie w obrębie skrzyżowania musisz jechać swoim pasem, a dopiero po opuszczeniu go, możesz zmienić pas na lewy. Tak samo jest z jazdą na wprost przez skrzyżowanie. Podczas zmiany pasa musisz ustąpić pierwszeństwa jadącym tym pasem. Nie wiem jak taki... gieniuś, który w trakcie opuszczania skrzyżowania zajmuje sobie dowolny (z dwóch... trzech... czterech itd.) pasów może otrzymać prawo jazdy.
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-03-09 23:38:03
Odpowiedzi: 0
Czy ciężarówka skręcająca w prawo w bramę,która musiała zająć lewy pas ze wzgl. na gabaryty tzn.ponad 8 m., powinna przepuścićpojazdy jadące prosto prawym pasem?
Gość
2018-03-10 00:09:02
Odpowiedzi: 1
Pytanie wyszło bez sensu, bo nie wzięłam w nawias tej bramy. Oczywiście chodzi mi o to, że kierowca ciężarówki, skręcając w bramę, zjechał na lewy pas, zajmując jednym kołem pobocze. Kilka sekund stał, prawdopodobnie obserwując sytuację w bramie, następnie ruszył. Nie upewnił się, co do sytuacji na prawym pasie, jechał przez krótką chwilę lewym pasem, po czym przeciął środek jezdni, aby wjechać w bramę. Tymczasem ja jechałam prawym pasem z prędkością 50 km/h. Nie widziałam początkowej fazy manewru ciężarówki, gdyż w tym czasie dopiero wjeżdżałam na tą drogę ze skrzyżowania. Kierowca ciężarówki nie widząc mnie, skręcił tuż przed moim samochodem. Gdy zobaczyłam, że przecina środek jezdni, zahamowałm, ale doszło do zderzenia. Mam uszkodzony prawy reflektor, zderzak, nadkole. Samochód mój został częściowo zepchnięty na pobocze. Ciężarówka ma wyraźne ślady uderzenia w koło drugiej osi (przód). Policja twierdzi, że wyprzedzałam ciężarówkę z prawej strony, sprawa jest w sądzie. Dodam tylko, że do drogi hamowania wynoszącej ok. 10,5 m policja dodała od siebie jeszcze 8 metrów, a czterech "świadków" widziało, że uderzyłam w bak. Nie boją się kłamać w sądzie, ale ja mam bardzo dokładne zdjęcia. Piszę, bo dręczy mnie ta sprawa, mam poczucie krzywdy, mam tylko nadzieję, że biegły zechce pochylić się nad tą sprawą.
Odpowiedzi (1):
www.uzywaneopony.net
2018-03-10 16:58:42
Trudna sprawa. Obawiam się że dopiero sąd rozstrzygnie o winie. Kluczowe są tu detale a nie znamy obecnego i przyszłego (w sadzie) stanowiska kierowcy ciężarówki. Co do zasady w takich sytuacjach wine ponosi osoba, która jako druga rozpoczęła manewr. Czyli najpierw ciężarówka rozpoczęła niestandardowe skręcanie a później Pani ja wyprzedziła / wyminęła. Natomiast pojawia się wiele pytań: czy kierowca ciężarówki zachował należytą ostrożność?, czy właściwie sygnalizował wykonanie manewru? Czy taki manewr był w danym miejscu w ogóle dopuszczalny? Jeśli kierowca częściowo zjechał na pobocze - wówczas: "kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi". Pamiętać też należy że wina może byc obopólna.
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-04-08 13:15:34
Odpowiedzi: 1
Witam. Jechałem drogą dwukierunkową i przegapiłem swój wjazd do firmy ( byłem w obcym mieście) zatrzymałem się na poboczu i zobaczyłem, że ok. 150 m dalej jest 2 wjazd. Upewniłem się że mam pustą drogę włączyłem się do ruchu. Po przejechaniu ok 50 m włączyłem lewy kierunkowskaz i zbliżyłem się do osi jezdni spojrzałem w lewe lusterko nic nie jechało za mną tak więc skręciłem w lewo i uderzyłem w wyprzedzający mnie samochód. Policja stwierdziła, że to moja wina. Czy mieli rację? Mandatu nie przyjąłem. Sprawa będzie w sądzie. Nie został przesłuchany mój świadek (Ukrainiec, kierowca tira który przejeżdżał przez Polskę tranzytem) czy mam jakieś szanse w sądzie? Dziękuję pozdrawiam Andrzej
Odpowiedzi (1):
MegaGość
2018-04-18 12:26:09
Mieli rację. Dlaczego niby nie przyjąłes mandatu? "uderzyłem w wyprzedzający mnie samochód" Ty uderzyłeś. Jaka jest wina tamtej osoby? Jedzie sobie lewym pasem i ty się w nią ładujesz. Miał zniknąć? Rozpłynąć się w powietrzu? Ty wykonałes niebezpieczny manewr. Tzw art 22. Niepotrzebny ten sąd, trzeba było przyjąć pewnie 450zł.
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-04-14 22:12:33
Odpowiedzi: 3
Witam. Jechałem prawym pasem na drodze dwujezdniowej na leym pasie jechał tir ktory miał włączony prawy kierunkowskaz dłuższy czas. Nagle gdy byłem na jego wysokości on skrecil w prawo w drogę gruntową ja uciekajac wiechałem do rowu i podjechałem pod naczepę przed oś on jadać dalej w tą drużkę uderzył w mój przód i oderwał mi zderzak zderzak błotnik i lampę. Policja twierdzi że to moja wina. Czy na pewno?
Odpowiedzi (3):
MegaGość
2018-04-18 12:22:34
Uwazam że nie. Ty jechałes. Po prostu, prosto, nic nie chciałes robić. On wykonywal manewr i prawie Cie nie zabił.
MaciejGość
2018-05-22 21:39:41
To jest właśnie Polska Policja. Pozdrawiam!
Gość
2018-08-27 11:18:51
duże gabaryty mogą wykonawyć skret w prawo z lewego pasa ale musza ustapić pierwszenstwa poruszajacemu sie swoim, prawym pasem użytkownikowi drogi.
Dodaj odpowiedź
tykurwo
2018-05-28 16:26:07
Odpowiedzi: 2
ty no nie wiem jak tam twoja szmaciura jebana zrogowaciala niedzwiedzica co sie kurwi pod mostem za wojaka i siada kurwa na butle od vanisha i kurwe w taczce pijana wozili po osiedlu wiesz o co chodzi mnie nie przegadasz bo mi sperme z paly zjadasz frajerze zrogowacialy frajerska chmuro chuj ci na matule i jebac ci starego
Odpowiedzi (2):
Gość
2018-11-15 21:52:12
Matka Cię takiego języka nauczyła?
Gość
2018-11-15 21:54:13
Dziedzictw kulturowe
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-06-14 18:30:09
Odpowiedzi: 0
Czy można zmieniac pas ruchu na skrzyzoeaniu?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie