Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: kwiecień 2014r.
Linki sponsorowane

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Ruch pojazdów

Oddział 6 - Wyprzedzanie

Art. 24.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisy nie stosuje sięw przypadku, o którym mowa w ust. 12.

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Większe okno
Passat
2013-11-28 16:12:49
Odpowiedzi: 0
Moi drodzy kierowcy i kandydaci na kierowców ! Prawo o ruchu drogowym i nasze prawo karne jest tak skonstruowane, że CO NIE JEST ZABRONIONE, TO JEST DOZWOLONE !.Art. 24 kodeksu drogowego WYPRZEDZANIE zawiera 12 ustępów. NIE MA TAM ZAPISÓW, ZE ZABRANIA SIĘ WYPRZEDZANIA:a/ gdy przeciwne kierunki ruchu oddzielone są podwójną linią ciągłą, b/ pojazdów innych niż silnikowe na skrzyżowaniach zwykłych, na niebezpiecznych zakrętach i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, c/ pojazdów silnikowych nie jadących po jezdni (a np. po utwardzonym poboczu) na niebezpiecznych zakrętach i przed szczytami wzniesień, d/ pojazdów silnikowych jednośladowych oraz pojazdów inne niż silnikowe za znakiem "zakazu wyprzedzania". Niestety, niektórzy stróże prawa usiłują "lepić" mandaty karne za tzw. "WYPRZEDZANIE NA LINII CIĄGŁEJ" w sytuacji, gdy wyprzedzanie miało miejsce "PRZY LINII CIĄGŁEJ" bez najeżdżania na nią a tym bardziej bez jej przejeżdżania. Jest to ewidentny przykład 'NAGINANIA PRAWA'. Jest tylko jedna zagadka: Dlaczego nie jest dozwolone wyprzedzanie z prawej strony na niebezpiecznych zakrętach i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia na jezdniach z wyznaczonymi pasami ruchu (art.24.ust.10)? Zgodnie z treścią w/w przepisu dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony z wyjątkiem wyprzedzania na niebezpiecznych zakrętach oraz przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia. Tak więc wyprzedzać z lewej jadąc tuż przy środku jezdni można ale wyprzedzać z prawej jadąc prawym pasem zgodnie z art. 16.ust.4 NIE WOLNO !!! Brawo posłowie !
Juryś
2013-12-16 22:21:35
Odpowiedzi: 0
Czy można wyprzedzać pojazdy wolnobieżne; maszyny, ciągniki rolnicze, furmanki /wozy konne etc. jadące nie szybciej niż 15-35 km/h na odcinku drogi objętym zakazem wyprzedzania, czy mam obowiązek wlec się za nimi (czasami parę km.) ??? Bardzo proszę o podpowiedź prawną.
Mateusz
2013-12-20 21:32:23
Odpowiedzi: 4
Witam, chciałbym się Państwa poradzić. Sytuacja jest następująca: linia jednojezdniowa, dwukierunkowa, pasy ruchu oddzielone linią przerywaną, obszar zabudowany, brak znaków. Po lewej i po prawej stronie posesje. I teraz wyobraźmy sobie taką sytuację: godziny szczytu, auta jadą jeden za drugim. Jedno auto włącza lewy kierunkowaskaz (chce skręcić do posesji), auto za nim widząc to zaczyna hamować, z kolei auta kolejno trzecie, czwarte itp. widząc hamujące auto nr 2 (ono nie sygnalizuje nic) zaczynają wyprzedzać. Czy jest to poprawne? Chodzi mi o to, że tym sposobem auto nr 1 teoretycznie nie może "nigdy" wykonać skrętu w lewo do posesji, bo na sąsiednim pasie cały czas ktoś wyprzedza (zakładamy, że z drugiej strony nic nie jedzie). Czy jest możliwe takie wyprzedzanie kolumny (w przykładzie dwóch, ale może być sytuacja z większą liczba) samochodów, bez zważania na to, że ktoś z przodu chce skręcić w lewo?
Odpowiedzi (4):
henq
2013-12-21 09:17:11
tak, jest to prawidłowe, ty skręcając w lewo musisz się upewnić czy wykonasz manewr bezpiecznie a co z tym idzie czy inne auto już nie zaczęło manewru wyprzedzania.
Mateusz
2013-12-21 13:30:56
Tak mi się wydawało, tylko jeszcze jedno nie daje mi spokoju.
Co w takim razie z punktem "5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."?
Bo jakby na to nie patrzeć, samochody nr 3 i 4 (w moim przykładzie) najpierw wyprzedzają auto stojące (nr 2), a potem wyprzedzają auto które właśnie skręca w lewo, sygnalizujące to kierunkowskazem. Wynika z tego, że auta nie mogą go wyprzedzić, bo zgodnie z w/w punktem musiałyby to zrobić "TYLKO z prawej strony".
Czy zatem auta wyprzedzające, widząc nagle, że auto pierwsze z tej "kolumny" skręca w lewo, nie powinny zjechać za niego? Wydaje się, że "tylko z prawej strony" oznacza "nie wolno z lewej strony".
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź! Proszę o pomoc!
Gość
2013-12-26 00:32:06
masz rację auto nr 3 i kolejne widząc taką sytuację powinny się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nr 1 i dopiero potem ruszyć dalej ;)
pozdrawiam
Mateusz
2013-12-27 13:51:11
Dziękuję za odpowiedź! Wydaje mi się, że te przepisy są trochę sprzeczne, i z tego co czytałem na forach policja w przypadku stłuczki, takiego samochodu skręcającego w lewo z wyprzedzającym go, uznaję winę skręcającego który "nie upewnił się o możliwości skrętu". A ten punkt 5 jasno stanowi, że to wyprzedzający złamał przepisy wyprzedzając z lewej strony auto skręcające w lewo, gdy wolno mu to robić tylko ze strony prawej. Czemu więc takie postępowanie policji? Czy jest tu jakaś "nadrzędność" jednych przepisów nad drugimi?
Pozdrawiam :)
Dodaj odpowiedź
emil
2013-12-29 02:35:39
Odpowiedzi: 1
wyprzedzalem na podwojnej ciaglej na drodze glownej i z drogi podporządkowanej wyjechal samochod i nastapila kolizja , kto ponosi wine za kolizje ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-12-29 12:40:42
Winę ponosi samochód, który wyjechał z drogi podporządkowanej wymuszając tym samym pierszeństwo. Może on również (np. sądowo) wywalczyć Twoją współwinę, z racji wyprzedzania na podwójnej ciągłej. Chyba, że okoliczności, np. bardzo wysoka prędkość (gdy np. wyprzedzałeś jadąc 150 km/h w mieście), pozwolą stwierdzić, że wyjeżdżający nie miał szans dobrze ocenić sytuacji, wtedy winę ponosisz Ty jako wyprzedzający.
Dodaj odpowiedź
michał
2013-12-29 17:36:38
Odpowiedzi: 2
Czy można wyprzedzać rower lub motocykl w miejscu gdzie jest linia ciągła?
Odpowiedzi (2):
Gość
2013-12-29 17:46:35
Nie nie można. Chyba, że uda Ci się to zrobić nie najeżdzając na linie ciągłą.
Gość
2014-01-21 09:38:05
Tak, można, ale pod warunkiem, że nie najedziesz na linię ciągłą i zachowasz bezpieczną odległość od jednośladu.
Dodaj odpowiedź
Krzysztof
2013-12-29 18:30:54
Odpowiedzi: 2
Przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania włączam lewy kierunkowskaz. Czy mam obowiązek włączyć prawy kierunkowskaz przed powrotem na swój pas po wyprzedzeniu ? Manewr wykonuję na zwykłej drodze dwukierunkowej poza miastem.
Odpowiedzi (2):
Gość
2013-12-30 16:42:01
Oczywiście, co to za głupie pytanie. Co miałoby zwolnić Cię z obowiązku używania kierunkowskazu? Poczytaj artykuł 22, punkt 5.
Henq
2013-12-31 20:30:27
nie sygnalizujesz manewru wyprzedzania bo o tym w przepisach nie ma słowa, za to jest manewr zmiany pasa, każda zmiana pasa ma być sygnalizowana.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-01-07 08:58:19
Odpowiedzi: 1
czy jazda srodkowym pasem na obszarze zabudowanym przy szybkosci 35km jest wykroczeniem.
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-01-08 18:29:34
Wszystko zależy od sytuacji. Jak są godziny szczytu i wszystkie pasy zajęte to dlaczego miałoby być wykroczeniem? Albo gdy za niedługo trzeba będzie zmienić pas na lewy, aby skręcić? Albo gdy prawy jest nieczynny z powodu robót drogowych? Albo gdy droga jest nieodśnieżona lub jest gołoledź? Musisz sprecyzować pytanie.
Dodaj odpowiedź
odo
2014-01-09 18:45:00
Odpowiedzi: 1
Czy można wyprzedzać radiowóz bez wlączonych sygnałów na terenie zabudowanym??
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-01-12 11:46:26
Tak, ponieważ radiowóz bez włączonych sygnałów nie jest pojazdem uprzywilejowanym. Nie można wyprzedzać pojazdów uprzywilejowanych w terenie zabudowanym ale tylko wtedy gdzy wysyłają sygnały świetlne postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-01-15 15:58:03
Odpowiedzi: 1
W sytuacji gdy samochód skręca w lewo (można jechać jedynie prosto lub w lewo) w przeciwną stronę jest duży ruch i samochód chcący skręcić stoi, jest tylko po 1 pasie ruchu w każdą stronę. Czy mogę wyprzedzić samochód skręcający w lewo z prawej strony o ile mam na tyle miejsca? Wjeżdżając za ciągłą linie z prawej strony (pobocze). Miałam takie pytanie na teście wewnętrznym i nie znam odpowiedzi
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-01-15 20:05:04
Nie można najeżdżać na linię ciągłą celem wyprzedzenia pojazdu
Dodaj odpowiedź
Basia
2014-01-17 10:04:17
Odpowiedzi: 4
W sytuacji gdy jadący pojazdem zjechał na prawy pas ruchu, który jest prawoskrętem zaczął wyprzedzać jadącego po lewej stronie pojazd, a ten jadący również zaczął zjeżdżać na pas do skręcenia w prawo, to czy w sytuacji wystąpienia kolizji winą zostaje obciążony ten, który wyprzedzał, czy ten, który nieoczekiwanie zajechał na pas kierowcy, który był na nim wcześniej, czyli wyprzedzał.
Odpowiedzi (4):
Henq
2014-01-17 14:48:48
ten który zmieniał pas ruchu.
Gość
2014-01-19 18:58:40
jeżeli kierowca zmienił pas ruchu na przeznaczony do prawoskrętu z zamiarem wyprzedzenia innego pojazdu popełnił wykroczenie. Jeżeli zajął pas do prawoskrętu wcześniej niż inny pojazd i nie zachował nalezytej ostrożności czyli pominął upewnienie się co do mozliwości przejeżdżania obok wspomnianego wcześniej pojazdu np ignorując jego włączony kierunkowskaz lub zachowanie tego pojazdu (zasada ograniczonego zaufania) przyczynia się do spowodowania kolizji. Są również aspekty przemawiające za tym że to pojazd wyprzedzający spowodował zdarzenie. Nieoczekiwanie w przypadku np awarii oświetlenia zewnętrznego nie jest tak jednoznaczne - dlaczego? Mamy tu do czynienia z pojazdami wykonującymi szczególnie niebezpieczne manewry i kierowcy tych pojazdów muszą wypełnić dodatkowe obowiązki.
Basia
2014-01-19 19:07:30
Dziękuję za odpowiedź.
Henq
2014-01-20 21:33:58
Gościu bezimienny, a możesz mi to podać przepis zabraniający mi wjazd na pas do prawoskrętu i zmianę tego pasa jeszcze w trakcie trwanie linii P-6? Albo podać jakie to wykroczenie popełnił wspomniany kierowca? Bo z tego co znam przepisy (a znam) to w przypadku terenu zabudowanego i dwóch pasów ruchu mogę wyprzedzić z prawej strony, a co najlepsze to art 24.9 pozwala mi to w taki sposób zrobić na skrzyżowaniu, nie wspomnę już o skrzyżowaniu z ruchem okrężnym oraz kierowanym. Do czasu aż mamy linię P-6 jest to normalna zmiana pasa ruchu i wyprzedzanie.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-01-21 12:23:22
Odpowiedzi: 4
Wyprzedzałem oznakowany samochód policyjny który nie był "w akcji" Kierowca samochodu policyjnego złośliwie zwiększył prędkość co spowodowało że droga wyprzedzania się znacznie wydłużyła.Podjąłem decyzję dokończenia manewru wyprzedzania co było bardziej bezpieczne niż gwałtowne hamowqanie i zjeżdżanie na prawo. Za mną jechał autobus wypełniony ludźmi. Rzecz w tym że przejechałem po przejściu dla pieszych znajdujące się na drodze poza miastem. W okolicach tego przejścia i na samym przejściu nie było nikogo. Nie było też tam ograniczenia prędkości. Czy dopuszczalne jest dokończenie manewru wyprzedzania który rozpocząłem na linii przerywanej w takiej sytuacji. Tłumaczyłem policjantowi że moim celem nadrzędnym było bezpieczne dokończenie wyprzedzania a przerwanie tego manewru powodowało przesłankę do wypadku ale bez skutku. Sprawa będzie w Sądzie.
Odpowiedzi (4):
Tomasz
2014-01-26 14:31:49
Niestety, popełniłeś wykroczenie.Nie ma tutaj znaczenia jaki pojazd wyprzedzałeś. Wyprzedzałeś na przejściu przez jezdnię, co jest bardzo niebezpieczne i tu też nie ma znaczenia czy ktoś był w pobliżu.
Jaggy
2014-02-06 12:11:13
To widzę ich nowa metoda na kierowców bo ja miałem taka samą akcje ! Po prostu kutasom żal jak ich wyprzedzasz i dają upust swojej "władzy" .Ch.. im w d ... !
Piotr
2014-02-07 23:17:54
Przesadzacie mnóstwo razy wyprzedzałem radiowóz gdzie przeważnie podkręcali prędkość do maksymalnej dopuszczalnej więc po manewrze miałem prędkość o 10 więcej i jakoś ani razu mnie nie zatrzymali a jak już bierzesz się za wyprzedzanie to rób to w miejscach dozwolonych a nie na przejściu czy zakazie nie raz zjeżdżali na pobocze jak byli na spacerku też tacy sami kierowcy jak inni. Chociaż jak byłem bezczelny i zatrzymałem radiowóz bo szukałem jednej ulicy i nie dałem łapówki którą wprost mi zaproponowali to zapłaciłem mandat.Pozdrawiam policjantów z Lwówka śląskiego skodą jeździli
Gość
2014-02-15 05:43:47
Przede wszystkim to policjant złamał prawo, bo nie wolno przyspieszać, gdy jest się wyprzedzabym.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-01-24 17:47:01
Odpowiedzi: 0
Jaka kara jest za : wyprzedzanie na zakręcie ,Lini ciągłej i na pasach ?
Gość
2014-01-27 10:40:03
Odpowiedzi: 0
Odpowiedzi udzielił mi prawdopodobnie kolega tego zdziczałego, policyjnego chuligana który się ma za przedstawiciela państwa. Co mam sądzić o takim państwie?
Gość
2014-02-10 17:24:49
Odpowiedzi: 0
Czy jeśli chcąc wyprzedzić samochód poruszający się przede mną, mogę przekroczyć dopuszczalną prędkość
Gość
2014-02-10 17:24:53
Odpowiedzi: 1
Czy jeśli chcąc wyprzedzić samochód poruszający się przede mną, mogę przekroczyć dopuszczalną prędkość
Odpowiedzi (1):
Skuraikoscalegosc
2014-02-15 04:37:41
Oczywiście że nie. Jeżeli pojazd przed tobą jedzie z dopuszczalną prędkością to go po prostu nie możesz wyprzedzić. Zresztą jaki to ma sens. Jedziesz za nim i tyle. Oczywiście pamiętaj o odstępie, nie jeździj na zderzaku - to też wykroczenie.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-02-24 17:58:13
Odpowiedzi: 3
czy można wyprzedzać pojazd wielobieżny i ciagnik rolniczy na lini ciągłej ?
Odpowiedzi (3):
henq
2014-02-26 18:57:37
a jaki to przepis zabrania Ci wyprzedzania czegokolwiek na linii podwójnej ciągłej? Żaden, linia P-4 zabrania najeżdżania i przekraczania tej linii, więc jeżeli nie ma znaków zakazujących wyprzedzania możesz wyprzedzać (nie najeżdżając i nie przekraczając P-4)
Gość
2014-03-09 14:56:32
To jakie musiały by być szerokie drogi żeby zmieścić się między linią ciągłą a pojazdem , jest to nierealne nawet jeśli pojazd wyprzedzany zjedzie na pobocze. Nie ma w tym żadnej logiki zresztą jak w wielu przepisach tym podobnych.
henq
2014-03-15 21:40:54
Oj coś wyobraźnia szwankuje, albo nie widziałeś dwóch pasów ruchu oddzielonych od przeciwnej strony podwójną ciągłą. Pojazd A jedzie pasem prawym Ty pojazd B pasem lewym a z naprzeciwka pojazdy swoimi pasami rozdzielone linią ciągłą. I jaki to przepis zabrania pojazdowi B wyprzedzić pojazd A? Cały czas mowa o sytuacji gdzie nie ma znaku B-25 Chyba że uważasz że w tej sytuacji to nie wyprzedzanie?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-02-27 19:43:55
Odpowiedzi: 0
czy można wyprzedzać kilka pojazdy jadące za ciagnikiem
Gość
2014-03-01 15:11:07
Odpowiedzi: 0
Czy można wyprzedzać pojazdy ciągnikowe przekraczając linię ciągłą
Artur
2014-03-25 12:41:16
Odpowiedzi: 2
Witam, Mam pytanie, czy jeżeli rozpocznę manewr wyprzedzania przed linią ciągłą, a zakończę już w trakcie trwania lini ciagłej to należy mi się mandat? Ostatnim czasem policjant ukarał mnie 500zł i 6pkt karnych, słusznie?
Odpowiedzi (2):
henq
2014-03-25 20:58:32
Tak, należy się. Co do kwoty to niesłusznie, 200zł 5pkt (tylko podwójna ciągła nie mówimy o B-25 skrzyżowaniach, wierzchołkach wzniesień i oznaczonych zakrętach)
Artur
2014-03-25 21:14:19
A jeśli było to przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia? bo tak mam napisane na mandacie
Dodaj odpowiedź
henq
2014-03-26 22:22:12
Odpowiedzi: 0
p-4: 200zł i 5pkt wierzchołek wzniesienia: 300zł i 5pkt = razem to będzie 500zł i 10pkt więc i tak poszedł Ci na rękę że tylko 6pkt.
Gość
2014-03-28 20:07:10
Odpowiedzi: 0
witam jadać lewym pasem wykonałem manewr na środkowy będąc juz na środkowym pasie całym swoim autem z prawej strony stojący w korku przed skrzyżowaniem samochód nagle wyjechał na środkowy pas zajeżdżając mi drogę ,nie miałem żadnych szans nawet nie zdążyłem zahamować uderzyłem w przednie drzwi samochód w który uderzyłem wyprostował sie od impetu uderzenia odbił sie o moją tylna cześć samochodu i przykleił sie do samochodów które chciał ominąć .po przyjechaniu policji tłumaczy sie ze to ja miałem go po prawej stronie i powinienem mu ustąpić .nadmieniam ze samochód ten stał na prawym pasie miedzy innymi stojącymi autami które chciały skręcić w prawo kto ma wine ???
Gość
2014-04-03 21:45:20
Odpowiedzi: 1
Co oznacza za wolne wyprzedzanie? Czy są przepisy określające czas na wykonanie manewru? Jak to będzie gdy tir wyprzedza tira? Zaznaczam że w miejsrcu pozwalającym na to, bez zakazów itp.
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-04-15 13:46:11
nie ma takiego pojęcia - napisz dokładnie o co chodzi, jeżeli dostałeś mandat to z jakiego $
Dodaj odpowiedź
ola
2014-04-06 12:56:29
Odpowiedzi: 0
Jakie są manewry wyprzedzania
Gość
2014-04-13 17:36:55
Odpowiedzi: 0
jakie miejsca i okololicznosci sa zabronione podczas wyprzedzania przez rowerzystów
Gość
2014-04-15 23:07:13
Odpowiedzi: 0
Witam właśnie dzisiaj miało zdarzenie gdy podczas wyprzedzania upewniłam się w obu lusterkach czy nic nie jedzie z tyłu i czy nikt mnie nie wyprzedza,zaczęłam manewr wyprzedzania,gdy już byłam w trakcie okazało się że,za mną kierowca postanowił też wyprzedzić.Nie wiedziałam o tym,siłą rzeczy zmusiłam go do zjechania na pobocze.Na szczęście nic nikomu się nie stało,choć wyglądało to groźnie(gdy zajarzyłam że zmusiłam innego kierowcę do zjechania na pobocze to zawróciłam,żeby sprawdzić,czy nikomu nic się nie stało).Teraz nasuwa mi się takie pytanie-czy słusznie tylko ja zostałam ukarana mandatem?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie