Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: lipiec 2017r.

RUCH ROGOWY

Rozdział 1 - Ruch pieszych

Art. 11.

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Art. 12.

1. Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni.

2. Do kolumny pieszych w wieku do 10 lat stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 1 i 2.

3. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4, a w kolumnie wojskowej – 6, pod warunkiem że kolumna nie zajmuje więcej niż połowy szerokości jezdni.

4. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie tylko dwójkami pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.

5. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m.

6. Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności:

7. Zabrania się:

Art. 13.

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Art. 14.

Zabrania się:

Art. 15.

Przepisów art. 11–14 nie stosuje się w razie zamknięcia ruchu pojazdów na drodze.

Większe okno
Gość
2016-06-29 16:55:26
Odpowiedzi: 1
a co z sytuacja, gdy nieprzerwany ciąg aut jedzie ulicą, więc każde wejście na pasy będzie wejściem bezpośrednio pod pojazd?
Odpowiedzi (1):
benek
2016-08-01 08:04:40
Pas ma zwykle 320 cm a pojazd ok. 160 cm. CHodzi oz akaz takiego wtarniecia ze kierowca nie zdarzy zahamować co i tak nie zwalnia go z odpowiedzialności, bo przepisy mówią co ma robić kierujący zbliżając się do zebry.Unosisz rękę i po 1-2 sekundach wchodzisz na zebrę i sprawdzasz czy pojazdy hamują
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-08-05 23:24:10
Odpowiedzi: 4
Jadąc przez teren zabudowany, wioskę, w nocy, byłem zmuszony do zatrzymania samochodu z powodu chłopaka ktory najpierw biegał przez jezdnie, a jak się zblizalem, położył się w poprzech tory jazdy. Czy w takim przypadku istnieje odpowiedzialność prawna/kara?
Odpowiedzi (4):
Gość
2016-09-16 08:11:11
W takim przypadku istnienie odpowiedzialność nauki i poprawne używanie języka polskiego!
Gość
2016-09-16 09:02:26
Mimo że urodziłem się w polsce to Polski jest mój 4 język. Czy ktoś mi odpowie na pytanie czy będziemy siedzieć w piaskownicy i kłócić się czy to rz czy ż.?
Gość
2016-09-16 09:28:50
O ile "ktoś" mi wyjaśni słowo "poprzech" ???
andrzej.
2016-09-16 22:30:47
ludzie zastanowcie sie o co chodzi a nie jak ktos napisal nie kazdy jest prof miodek
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-09-16 09:36:52
Odpowiedzi: 0
Perpendicular. Się domysl ... ale czy to naprawdę ważne w jaki sposób leżał. Ważne że leżał. Nie dlatego że przechodził i się potknął tylko bo się położył i czekał czy ja zdążę zahamować.
Gość
2016-09-16 12:32:20
Odpowiedzi: 0
"w poprzek" to rozumiem, ale "w poprzech", to... potrzebuję tłumacza.
andrzej
2016-09-16 20:17:33
Odpowiedzi: 0
dlaczego policja.pisze mandaty zaprzejscie poza przejsciem ponad 100 m powinni chodzic pieszo anie jezdzic radiowozami pozdrawiam
Gość
2016-10-18 09:03:57
Odpowiedzi: 0
czy na chodniiku jak stoja lampy na srodku, cala ulica straz miejska wystawia mandaty , za parkowanie 1,5m, a lampy nie pozwalaja przejsc przejechac wozkiem absurd glupota
Pysiek
2016-10-20 00:08:55
Odpowiedzi: 1
Zostałem spisany za nie przechodzenie po pasach oddalonych o 10 m po tym jak jeden z policjantów kazał mi podejść do radiowozu. Powiedziałem, że przejdę do nich po pasach a jeden znich odpowiedział mi "dobra chodź chodź " po czym spytałem za co zatrzymanie odpowiedzieli mi, że za nie przechodzenie po pasach. Mam już sprawe oskarżono mnie o przeklinanie w miejscu publicznym czego nie robiłem. Czy to spisanie będzie miało znaczenie ?
Odpowiedzi (1):
jurek68
2016-12-07 14:47:02
spisano mnie za przechodzenie przez jezdnię poza prześciem (wg. mojego pomiaru 60 metrów).Oświadczyłem policjantowi że wg.parag.13 ust.3 przekroczyłem jezdnię zgodnie z przepisami.Proszę o odpowiedż czy miałem rację.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-11-13 19:49:16
Odpowiedzi: 1
jestem kierowca czy pieszy ma pierwszenstwo na przejsciu dla pieszych, gdy znajduje sie w poblizu tego przejscia. Takie prawo mialo ponoc wejsc za rzadow Platwormy, ale senat tego nie poparl. Dziekuje za odpowiedz
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-11-27 15:18:08
Pieszy ma pierwszeństwo tylko i wyłącznie na pasach (krawężnik nie jest przejściem), pod warunkiem, że wejdzie na nie, nie powodując zagrożenia w ruchu drogowym. Czyli wg. art. 13 pieszy ma pierwszeństwo tylko jak wejdzie na przejście, a wg. art 14 nie może tego zrobić wprost przed nadjeżdżającym pojazdem. Więc musi stać i grzecznie czekać na możliwość przejścia.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-12-01 11:21:22
Odpowiedzi: 1
"Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni." Czyli tym samym nie może zawrócić na pasach?
Odpowiedzi (1):
starszy aspirant
2017-03-03 22:06:34
Jest to nic innego jak wejście na jezdnię o czym mówi Art. 14. Kodeksu Drogowego "Zabrania się: 1) wchodzenia na jezdnię". Prawidłowo powinien przejść na drugą stronę upewnić się że może wejść na jezdnię i dopiero wtedy przejść.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-12-01 14:24:15
Odpowiedzi: 0
Dwa tygodnie temu potrącił mnie samochód ba przejściu dla pieszych. Stałam przed pasami z prawej strony samochód zatrzymał się obejrzalam się dwukrotnie. Z lewej strony autobus zjezdzal na wysepke autobusową za nim musiał jechać samochód który mnie potrącił bo nie zauważyłam go spojrzałam jeszcze w prawą stronę czy samochód który stał nadal czeka gdy weszłam samochód był już na mnie. Nie wezwała policji i pogotowia wróciłam do domu, jednak wieczorem źle się czułam i wyladowalam w szpitalu. Sprawcą jest moja znajoma więc nie chciałam jej robić problemów. Po złożeniu zeznań dowiedziałam się iż to ja jestem sprawcą wypadku ponieważ "wtargnelam" na przejście dla pieszych. Nie doznalam zadnych poważnych urazowr jestem poobijana, jednak mam problemy z nogą i biodrem. Lekarz polecił mi bym poszła na rehabilitacje jeśli bole nie ustapia w ciagu trzech tygodni. Z informacji od znajomej dowiedziałam się że mogę zostać ukarana mandatem lub w dobrym wyjściu dostane pouczenie. I tutaj moje miliony pytań czy w takiej sytuacji powinnam zostać ukarana? Czy pouczenie zostaje w moich dokumentach - w razie poszukiwania pracy czy nie bedzie widniało w dokumentacji. A także czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o odszkodowanie? Z góry dziękuję za wszelkie informacje
Gość
2016-12-09 18:16:14
Odpowiedzi: 0
Dziś zostałem ukarany mandatem karnym. Idąc chodnikiem (po przejściu ok. 80 m, myślałem, że jest więcej) natknąłem się na roboty i znak "Przejście drugą stroną". Nie miałem powodu by zmieniać stronę, ale przeszedłem po jezdni w miejscu niedozwolonym. Wtedy nieoznaczony samochód w którym byli policjanci zatrzymał się i niestety stało się to co opisałem w pierwszym zdaniu. Przyjąłem mandat, ale po zastanowieniu się nie wiem czy słusznie. Przecież nie mogłem przewidzieć zakazu poruszania się po chodniku, a powrót na pasy wydawał się śmieszny. Czy mam szansę na uchylenie mandatu.
Wojciech
2017-01-06 17:35:05
Odpowiedzi: 0
Proszę o podanie definicji wtargniecie na jezdnię gdzie nogę znaleźć definicję tego zdarzenia.
Tadeusz
2017-02-03 18:23:00
Odpowiedzi: 1
jak może poruszać się w terenie zabudowanym pieszy gdy niema chodnika
Odpowiedzi (1):
starszy aspirant
2017-03-03 21:55:07
Może poruszać się tak jak zapisane jest w rozdziale drugim kodeksu Drogowego Art. 11. 1. "Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi". Brak chodnika nie oznacza fizycznie braku kostki brukowej, jeśli jest pobocze pieszy zobowiązany jest iść poboczem. Wiadomo po deszczu nie jest to przyjemne i idziemy po utwardzonej szosie, ale gdy zbliża się pojazd pieszy ma zejść z jezdni na pobocze i może stać dopóki pojazd go nie minie dopiero wtedy może korzystać z jezdni.
Dodaj odpowiedź
Darek
2017-02-05 14:38:35
Odpowiedzi: 0
Czy pieszy poruszający się drogą dla rowerów powinien poruszać się jej prawą stroną ?
Gość
2017-03-01 21:45:18
Odpowiedzi: 2
Czy kierowca musi zatrzymać się przed pasami?
Odpowiedzi (2):
Gość
2017-03-03 23:33:42
Tylko wtedy gdy pieszy postawi stopę na przejściu.
Gość
2017-06-27 08:42:05
Od stycznia 2017r - również wtedy gdy stoi przed pasami. Ale tylko on wie czy chce przejść po tych pasach , czy nie
Dodaj odpowiedź
adam
2017-03-06 17:02:33
Odpowiedzi: 1
czy mogę przejechać przez pasy,gdy z lewej strony zaczął przejście pieszy i na przejściu znajduje się wysepka
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-03-07 19:06:33
Mogę
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-03-09 12:37:08
Odpowiedzi: 3
Czy przejście dla pieszych na drodze w mieście obowiązuje na odcinku 100m w jedną i drugą stronę?Na drodze tej między dwoma skrzyżowaniami odległość wynosi ok 300m,przy każdym z tych skrzyżowań znajdują się pasy.Czy dozwolone jest przechodzenie w dowolnym miejscu na tym odcinku?Proszę o informację jaki obowiązuje paragraf??
Odpowiedzi (3):
Gość
2017-03-17 14:18:01
Na obszarze zabudowanym (...) pieszy przechodząc przez jezdnię (...) jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
Gość
2017-04-16 10:50:50
Jeśli cytuje się kodeks drogowy to cytuje się cały zapis a nie tylko to co komuś odpowiada.
Gość
2017-04-27 09:10:03
Przechodzenie jest zadowolone tylko na 1/3 tego odcinka czyli na środkowych 100 m.Pod warunkiem, że nie ma tam np. torowiska, barierek.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-03-10 16:39:36
Odpowiedzi: 1
Czy pieszy niepełnosprawny może przejść w miejscu niedozwolonym
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-05-24 19:28:56
o widocznym kalectwie.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-04-30 16:10:45
Odpowiedzi: 0
osoba młodociana poruszająca się poboczem jezdni ( wg stróża prawa niewłaściwie), poza linią ciągłą,ile musi mieć lat minimum, aby można ja ukarać mandatem ?
Gość
2017-05-27 13:45:39
Odpowiedzi: 0
Art 14.1.a Co to znaczy "bezpośrednio pod jadący pojazd"?
Gość
2017-05-27 13:50:38
Odpowiedzi: 0
Art 14.1.b Co to za bzdura? Jeśli jakiś jełop zaparkuje tuż przy przejściu to nikt nie będzie mógł z niego skorzystać? Pełno takich obrazków na każdym osiedlu. Co za durnie wymyślają takie przepisy?
Gość
2017-06-05 18:39:35
Odpowiedzi: 1
czy pieszy idący poboczem i to we dwóch jeden koło drugiego lewą stroną i ma ustąpić nadjeżdżającemu pojazdowi z przeciwka miejsca ,prosze o odpowiedz bo własnie miałam takie zdarzenie ze pieszy szedł poboczem jeden i drugi obok siebie i urwał mi lusterko w czasie jazdy ,i kogo jest winy?
Odpowiedzi (1):
orzeł32
2017-06-19 15:48:28
najprościej. Pieszy zobowiązany do poruszania się lewą strona drogi i korzystania z pobocza, chyba że stan uniemożliwia to, więc może iść jezdnią(mówimy o braku chodnika), dalej kierujący zobowiązany jest do zachowania bezpiecznej odległości od innego uczestnika ruchu( w tym przypadku pieszego). Istota zdarzenia , które opisujesz jest zachowanie się pieszego i Twoje: jeśli pieszy wtargnął na jezdnię, bezpośrednio przed pojazd pomimo tego i pomimo tego że miałeś bezpieczną odległóść od niego i poprzez podjętą próbę uniknięcia zdarzenia( odbiłeś w drugą stronę, hamowałeś itd) nie udało Ci się uniknąć kontaktu z pieszym, można by stwierdzić, że to jego wina, ale jeśli po prostu omijałeś i się z nim zderzyłeś, to nawet jeśli szli obok siebie to jest niestety Twoja wina. on popełnia wykroczenie formalne Ty jesteś sprawcą- względnie współwina:)
Dodaj odpowiedź
Urwane lusterko
2017-06-06 16:58:44
Odpowiedzi: 0
Jak urwał Ci lusterko w czasie twojej jazdy to już i tak jest wystarczająco winny, a co do kodeksu, to chyba jest jasno napisane, czytać ze zrozumieniem ludzie
Gość
2017-06-17 10:45:27
Odpowiedzi: 1
Brak zrozumienia, że pieszy w ruchu drogowym, jest elementem najsłabszym, i wymaga ochrony przez wszystkich użytkowników dróg kierujących pojazdami jest porażający. Przepisy kodeksu drogowego czynią z dróg walkę o życie dla pieszego. Ten kodeks jest jaskrawym dowodem jak daleko nam nadal do cywilizacji zachodniej.
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-06-27 08:02:35
Problem w tym że nie każdy pieszy zna przepisy. Coś,gdzieś usłyszał że kierowca ma mu ustąpić pierwszeństwa i wypadki gotowe. Wystarczy w telewizji publicznej kilka razy w tygodniu jasno pokazać jak,prawdłowo przechodzić po pasach - zamiast reklam. Niech się do czegoś przyda tvp, bo kosztuje nas całkiem sporo
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-06-27 07:45:03
Odpowiedzi: 0
Jadąc autem, byłem 2 metry przed pasami. W tym momencie pieszy nie zatrzymując się, wszedł mi przed samochód. Zahamowałem, a ten z koparą do mnie, że on ma pierwszeństwo. Czy nowy przepis służy hodowli świętych krów?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
APC
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie