Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: sierpień 2015r.

RUCH ROGOWY

Rozdział 1 - Ruch pieszych

Art. 11.

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Art. 12.

1. Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni.

2. Do kolumny pieszych w wieku do 10 lat stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 1 i 2.

3. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4, a w kolumnie wojskowej – 6, pod warunkiem że kolumna nie zajmuje więcej niż połowy szerokości jezdni.

4. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie tylko dwójkami pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.

5. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m.

6. Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności:

7. Zabrania się:

Art. 13.

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Art. 14.

Zabrania się:

Art. 15.

Przepisów art. 11–14 nie stosuje się w razie zamknięcia ruchu pojazdów na drodze.

Większe okno
krystyna
2015-01-04 18:26:18
Odpowiedzi: 1
dnia 3.01.2015 opole godz.9,50 skrzyz.sosnkowskiego i stokrotek,przechodzilam w miejscu nieoznakowanym,odleglosc do pasow ok.200m. doprzejcia podziemn,odleglosc ok.120m.droga byla pusta nic nie jechalo,po przejsciu zostalam ukarana mandatem 50zl.policjant powiedzial,ze nie ma przepisu,ze mozna przejsc gdy nie stwaza sie zagrozenia,kazal isc na pasy albo do przejscia,zaznaczam,ze b.bolalo mnie kolano,/reumatyzm/,nie dalo sie isc po schodach,tam chodzi wiele osob,policjant powiedzial,ze jak dojdzie do sprawy sadowej/ponoc bedzie wzywany jako swiadek/,to on poswiadczy,ze je stwazalam zagrozenie,mam 70 lat i emeryture w wys,1100zl i kazda zlotowka ma dla mnie znaczenie
Odpowiedzi (1):
Tb24
2015-02-21 12:13:25
Oczywiście ma Pan prawko przejść przez jezdnię poza przejściem jeżeli odległość do przejścia, zwykłego czy podziemnego, jest większa niż 100m. (Art.14 ust. 2,3,i 4). Ale ust. 5. mówi że na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej, pieszy przechodząc przez jezdnię jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych. Czyli niestety sprawa jest przegrana raczej.
Dodaj odpowiedź
Marcin
2015-01-15 16:02:54
Odpowiedzi: 6
Kiedy kierowca może ruszyć, jeśli przepuscił pieszego który, przechodził z prawej do lewej strony? Czy kierowca musi czekać aż pieszy postawi obie nogi na chodniku, czy jeśli zejdzie z naszego pasa to można jechać?
Odpowiedzi (6):
fsh
2015-01-17 19:53:06
az przejdzie, bo moze byc sytuacja, ze nagle wroci (np wyprzedza Cie jakis debil), pieszy jest na przejsciu az opusci zebre..
Tb24
2015-02-21 12:03:45
Pozwolę sobie nie zgodzić się z poprzednikiem. W mojej ocenie nie muszę czekać aż pieszy "postawi nogę na chodniku". Co w sytuacji drogi 4 pasmowej po której przechodzi pieszy, jak ja stoję na prawym pasie to mam czekać aż przejdzie te 4 pasy??? I w tym momencie wchodzi następny pieszy... :) Proponuję sprawdzić w Art.2.23 co oznacza "Ustąpić pierwszeństwa"
Gość
2015-06-15 19:50:47
The pursahces I make are entirely based on these articles.
Gość
2015-06-16 10:25:05
I'm <a href="http://alzhen.com">imrdessep.</a> You've really raised the bar with that.
Gość
2015-06-18 16:23:54
Your cranium must be prcteoting some very valuable brains. http://vjvwwevw.com [url=http://llfxnwj.com]llfxnwj[/url] [link=http://lfqpoano.com]lfqpoano[/link]
Gość
2015-06-20 19:02:17
That's a smart way of <a href="http://ldcpbxhi.com">thninkig</a> about it.
Dodaj odpowiedź
Emanuel
2015-01-17 22:22:19
Odpowiedzi: 3
Czy pieszy może przejść w odległości metra czy dwóch metrów od pasów?
Odpowiedzi (3):
Gość
2015-01-20 18:29:42
pieszy może tylko przechodzić w miejscu gdzie jest oznaczonym prawidłowym znakiem (piesie dla pierwszych) ale ludzie nie stosują się do tych przepisów,i nie ważne czy pierwszy jest na pasach czy gdzież indziej przechodzi gdzie nie pasów zawsze pierwszego miszim przepościć ale jak nie jest na pasach to jedynie możesz na niego na drobić
Gość
2015-01-26 23:33:39
Czy przechodząc przy pasach policiant może wypisać mandat?
kolokwium
2015-02-06 23:41:12
Policjant nie musi stać przy wypisywaniu mandatu.
Dodaj odpowiedź
Bogusław
2015-01-18 11:45:52
Odpowiedzi: 4
Witam, Wczoraj miałem taką sytuację na drodze: jadąc samochodem do przejścia dla pieszych zbliżył się przechodzień (był po lewej stronie przejścia), ale nie wszedł na jezdnię. Pojazd z naprzeciwka zatrzymał się przed przejściem, ale ponieważ z drugiej strony nadjeżdżałem ja - a do pasów miałem dosłownie kilka metrów - pieszy ocenił, że nie zdążę się zatrzymać przed przejściem, dlatego wszedł na jezdnię w momencie, gdy ja byłem już kołami na pasach (popularne zachowanie pieszych żeby przyśpieszyć przejście - przecież samochód po lewej stronie już stoi). Pech chciał, że za mną jechała drogówka. Oczywiście zostałem zatrzymany. Policjant twierdził, że nie ustąpiłem pierwszeństwa pieszemu na pasach. Gdy odpowiedziałem mu, że w momencie gdy pieszy wszedł na pasy ja już na nich byłem policjant odrzekł, że samochód z naprzeciwka się zatrzymał aby przepuścić pieszego to i ja powinienem był to zrobić. Pamiętałem, że w zeszłym roku miały się pozmieniać przepisy co do prawa odnośnie przejść dla pieszych i mieli mieć oni pierwszeństwo na przejściu już w momencie stania przy krawędzi jezdni. Dzisiaj czytam, że ten przepis chyba jednak nie obowiązuje, stąd moje pytanie - czy dobrze zrobiłem przyjmując mandat z punktami czy byłbym w stanie się wybronić z tej sytuacji przed sądem? 1o punktów to sporo, będąc drugi raz w podobnej sytuacji wolałbym wiedzieć, czy nieprzyjęcie mandatu w takiej sytuacji ma szansę wybronić się przed sądem. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedzi (4):
Gość
2015-01-22 19:20:10
Jak nie masz świadka, albo nagrania, to nie wygrasz, choć ze świadkiem też ciężko. Pamiętaj musisz być pewien czy Ty złamałeś prawo czy pieszy, poza tym poproś zawsze policjantów o kodeks drogowy, odpowiedni artykuł, żeby przeczytali, bo możesz uznać to za lukę w prawie i wygrać sprawę w sądzie ew. dostać pouczenie.
Gość
2015-01-22 19:22:49
To, że ktoś już stał, to co z tego? Przecież nie może wejść pod pojazd - Art. 14 Pozdrawiam.
Gość
2015-01-23 09:39:57
Witam, dziękuję za odpowiedź. Też dopiero po przeczytaniu Art. 14 zacząłem mieć wątpliwości co do słuszności wystawienia mi mandatu. Policjant nie zakwestionował faktu że pieszy nadal stał przed przejściem, skupił się na tym, że skoro pojazd z naprzeciwka się zatrzymał to i ja powinienem był to zrobić. Poza tym była to drogówka i pewnie wszystko mieli nagrane - pytanie tylko czy w sądzie pokazaliby to nagranie (świadczyłoby ono na ich niekorzyść przecież). Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi :)
Tb24
2015-02-21 11:58:19
1. Z tego co wiem to w Art.26.3. zabrania się wyprzedzania i omijania pojazdu który zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa. Na dodatek jest tam zwrot "omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku..." czyli nie dotyczy Twojej sytuacji. 2. Jeśli pieszy był po Twojej lewej stronie do zanim by wszedł na Twój pas ruchu musiałby przejść 4-5 metrów. Czyli zdążyłbyś już przejechać bez utrudniania mu ruchu. I tu bym sięgnął na początek Kodeksu Drogowegi i przeczytał co oznacza "Ustąpienie Pierwszeństwa" Art. 2.2. ;)
Dodaj odpowiedź
Marek
2015-02-19 00:10:53
Odpowiedzi: 1
Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy policjant słusznie wręczył mi mandat za to ,że szedłem ścieżką rowerową. Szedłem dlatego właśnie ,że nie było chodnika. Chodnik jest ale po drugiej stronie jezdni. A przy mojej posesji nie ma przejścia dla pieszych.
Odpowiedzi (1):
Tb24
2015-02-21 11:42:33
Rozdział 1. Art. 11. pkt.1 i wszystko w temacie :)
Dodaj odpowiedź
Adam
2015-02-19 19:26:47
Odpowiedzi: 5
Mam pytanie, otóż dostałem mandat za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Sytuacja była taka, ulica 2 pasmowa, po 2 pasy na oba kierunki, przedzielone wysepką, dojeżdżałem do przejścia i piesza z lewej strony nie zatrzymała się przed wejściem na jezdnię z wysepki przedzielającej pasy, i jeśli mam to nagrane z kamerki, czy mam szanse odwołać się od mandatu?
Odpowiedzi (5):
Gość
2015-02-20 09:49:18
Nie musiała się zatrzymać, Ty powinieneś zwolnić i ustąpić jej pierwszeństwa, jeśli przyjąłeś mandat to znaczy, że przyznałeś się do popełnienia wykroczenia
Adam
2015-02-20 13:10:45
A co mówi kodeks, wysepka to jakby na nowo wejście na jezdnię, więc musi się zatrzymać i upewnić
TB24
2015-02-21 11:40:55
Gdzie jest napisane że "musi się zatrzymać"? Zabrania się wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, ale pieszy zatrzymać się nie musi. Jeśli piesza była już na przejściu (postawiła stopę na jezdni) to już miała pierwszeństwo.
mafija93
2015-02-22 14:17:46
"TB24" To co wg cb oznacza wejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd ? Bo jeżeli samochód jedzie z prędkością nawet 50 km/h i pieszy wejdzie na pasy w momencie, gdy ten samochód znajduje się 5 m przed pasami to też postawił nogę na pasach i ma pierwszeństwo tak ? Mimo, iż auto nie zdąży wyhamować ? "Adam" Generalnie przepisy traktują o tym, że pieszy ma pierwszeństwo jeżeli samochód wykonuje manewr skrętu, na prostej drodze pieszy musi ustąpić. Jednakże, jeżeli znajduje się już na pasach to nie możesz go rozjechać. Przepisy więc nie są jednoznaczne i najwidoczniej policjant uważał, że spokojnie mogłeś wyhamować i przepuścić. Jeżeli uważałeś jego osąd za niesłuszny nie musiałeś przyjmować mandatu. A tak ? No cóż zgodziłeś się z osądem funkcjonariusza tak jak już napisał mój przedmówca.
TB24
2015-02-23 23:30:14
Dla mnie oznacza to wejście na przejście w danych warunkach(prędkość pojazdy i odległość), w taki sposób że kierujący jest zmuszony do gwałtownego hamowania. Z drugiej strony kierujący dojeżdżając do przejścia (widząc znaki pionowe i poziome) MUSI zakładać że tam będą piesi i ma zachować szczególną ostrożność czyli jechać tak żeby w każdej sytuacji mógł uniknąć wypadku.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-02-20 12:03:53
Odpowiedzi: 0
nie przyjołem mandatu ,bylem na zeznaniach na komisarjacie,sprawa bedzie sie odbywac zaocznie czy bede musial wstawic sie do sadu ...policjant mówi ze do sadu
Szymon
2015-02-24 01:49:01
Odpowiedzi: 1
Witam, Pytanie wydaje mi się trochę głupie, no, ale. Czy chodzenie i przechodzenie (przez jezdnię, torowisko, ścieżkę rowerową etc.) to dwie różne rzeczy? W moim przypadku chodzi o miejsce, w którym torowisko tramwajowe jest częścią jezdni (nie jest wyodrębnione, art. 2 pkt 6). Na mocy art. 13 pkt. 2 można tam przechodzić, gdyż do najbliższych przejść jest ponad 100 m. Policjanci natomiast wypisują mandat za „chodzenie po torowisku” (czyli art. 14 pkt 5), nie zaś przechodzenie. Nie jestem prawnikiem, ale moja skromna interpretacja jest taka, że „chodzenie” i „przechodzenie” to dwie różne rzeczy, gdyż gdyby przejście przez torowisko prostopadle było chodzeniem po torowisku, to nie można byłoby w ogóle się po nim poruszać, np. na wyznaczonym przejściu i na zielonym świetle, gdyż od art. 14 pkt. 5. nie znalazłem żadnych wyjątków w ustawie. Dodam jeszcze, że sprawa dotyczy nie tylko mnie, ale na prawdę wielu osób, które płacą w tym miejscu mandaty, być może niesłusznie. Proszę uprzejmie o pomoc w wyjaśnieniu mi tej kwestii :)
Odpowiedzi (1):
TB24
2015-02-24 23:57:53
art.13.2 mówi że można przechodzić przez JEZDNIĘ.... nie przez torowisko :( Oczywiście szukam tu na siłę dziury w całym bo ustawodawca zapewne miał na myśli drogę czyli razem z torowiskiem, ale jak znam życie to wygra ten kto będzie miał lepszego prawnika :)
Dodaj odpowiedź
Witek
2015-03-05 16:06:11
Odpowiedzi: 1
Droga dwujezdniowa z przejściem dla pieszych z wysepką ale wewnątrz wysepki -wyrównane przejscie do poziomu jezdni ,czyli jakby jeden ciąg przejścia.Jak jest traktowane takie przejście.
Odpowiedzi (1):
TB24
2015-03-05 16:21:39
Moim zdaniem, jeśli pasy (zebra) nie jest wymalowana na "wysepce" to są to dwa oddzielne przejścia.
Dodaj odpowiedź
użytkownik drogi
2015-03-05 17:14:19
Odpowiedzi: 0
Czy istnieje uwarunkowanie ustawą -zachowanie funkcjonariusza w kwesti umundurowania.Chodzi o to czy będąc w służbie w uniformie w miejscu publicznym ,ma obowiązek używania czapki służbowej na głowie w czasie kontroli lub w patrolu pieszym.
Iwona
2015-03-05 17:56:15
Odpowiedzi: 0
Jak wygląda sprawa dowolnego parkowania-garażowania na ulicy-pojazdem służbowym firmy,zakładu pracy,urzędu jeśli właściciel tego pojazdu/czyli firma/ znajduje się gdzie indziej a kierowca tego samochodu parkującego -garażującego mieszka w pobliżu.Czy w dowodzie rejestracyjnym takiego pojazdu istnieje zapis o miejscu stałego garażowania.Proszę o podstawę prawną wspomnianego w opisie parkowania.
Andrzej
2015-03-05 18:21:32
Odpowiedzi: 1
Jeżeli po bus-pasie jedzie pojazd nie mający uprawnień do jazdy po nim a ja jadę po pasie obok i chcę skręcić w prawo w ulicę przecinając bus-pas to czy powinienem dać mu pierwszeństwo dla nadjeżdżającego z prawej strony pomimo że jego nie powinno tam być ??
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-03-23 21:44:24
zmieniasz pas, więc powinieneś mu ustąpić skoro sie już na tym pasie znajduje
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-03-11 21:25:23
Odpowiedzi: 2
Czy Jezdnia dwukierunkowa (bez torów) rozdzielona podwójną LINIĄ CIĄGŁA o czterech pasach ruchu, po dwa dla każdego kierunku jest drogą dwujezdniową? patrz obrazek na http://zspigdabrowa.srem.pl/publikacje/brd_2/manewry.htm Dostałem upomnienie za przechodzenie przez taka jezdnie, Stwierdzono że jest to droga dwujezdniowa i ma tu zastosowanie Rozdział 1 - Ruch pieszych Art. 13 punkt 5. "Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych". Proszę mi odpowiedzieć czy w tym przypadku ma zastosowanie art. 13 punkt 5
Odpowiedzi (2):
Gość
2015-03-17 13:59:11
??????????????/
Gość
2015-03-23 21:42:40
jest to droga jednojezdniowa
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-03-15 08:56:14
Odpowiedzi: 0
Czy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych, na którym znajduje się pojazd opuszczający skrzyżowanie, dosłownie wchodząc na bok pojazdu, jednocześnie mając nałożoną na głowę czapkę i kaptur... jest sprawcą ? czy poszkodowanym. Pytanie drugie. Czy jest różnica pomiędzy przejściem dla pieszych w obrębie skrzyżowania a przejściem w dalszej części ulicy. Chodzi mi o kodeks drogowy.
Gość
2015-03-17 10:05:32
Odpowiedzi: 0
Policia to instytcja która tworzy własne przepisy,kara ludzi mandatami w/g uznania,prawo dla policjantów jest niczem.Oni mają układy mafijne w sądach grodzkich,które prawo rónież mają za nic a przeciętny obywatel musi płacić a nie szukać sprawiedliwości
Gość
2015-03-17 13:00:57
Odpowiedzi: 4
Rzeczywiście-co to za twór ta policja sądy grodzkie.Powinńiśmy to rozpieprzyć.Jedyna rada to brać adwokatów,wygrywać sprawy i skarżyć do sądów cywlnych o odszkodowania,jak zapłacą to sięzastanowią co robią lub jak Legionowie.
Odpowiedzi (4):
Gość
2015-06-16 03:52:54
Wow, your post makes mine look feelbe. More power to you!
Gość
2015-06-16 10:31:50
Is that really all there is to it because that'd be <a href="http://llgnkedx.com">flibbergastang.</a>
Gość
2015-06-18 16:28:52
Wow! Great thnnikig! JK http://rmwkitwjkam.com [url=http://hedcmevunu.com]hedcmevunu[/url] [link=http://udzppb.com]udzppb[/link]
Gość
2015-06-20 19:07:16
Taking the <a href="http://mcowsrnkklx.com">ovvireew,</a> this post hits the spot
Dodaj odpowiedź
anna
2015-03-22 20:56:44
Odpowiedzi: 2
czy jadący pojazdem musi zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych gdzie jest wysepka i pieszy jest na pierwszych pasach przed wysepką? czy pieszy powinień zatrzymać się na wysepce zanim przejdzie dalej?
Odpowiedzi (2):
Roman
2015-03-25 08:14:35
O ile wiem, gdy wysepka jest tylko namalowana to należy przepuścić pieszego. Jeśli wysepka jest wyposażona w chodnik (dookoła trawnik i tak dalej) to pieszy może na niej stać i czekać, aż będzie mógł przejść przez drugą połowę drogi.
Gość
2015-08-15 17:23:56
Na jezdni dwukierunkowej na wyznaczonym przejściu dla pieszych niemal cały dzień (tj. od godzin przedpołudniowych do godzin wieczornych) trwa nieustanny ruch pieszych. Są tylko okresy gdy na jednej połowie jezdni nie ma pieszego. W związku z tym kierowcy żeby przejechać przez to przejście zmuszeni są wjeżdżać na nie gdy na przejściu są jeszcze piesi, którzy przekroczyli oś jezdni ale jeszcze tego przejścia nie opuścili. Czy w świetle obowiązujących przepisów kierowcy popełniają wykroczenie ponieważ na przejściu są jeszcze piesi? Jeżeli tak, to te przejścia dla pieszych są nieprzejezdne. Taka sytuacja jest na dwóch przejściach dla pieszych w Lublinie. Tam nie ma żadnej regulacji ruchem a zdarza się że policjanci zamiast regulować ruch drogowy w tych miejscach obserwują go i nakładają seryjnie mandaty na kierowców, którzy próbują przejechać przez te przejścia w okresie dużego ruch pieszych.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-03-31 22:49:41
Odpowiedzi: 1
wychodząc z domu do chodnika miałam około 200 metrów, czy musiałam przejść przez drogę żeby iść prawidłowo lewa strona i znów przechodzić przez jezdnię by iść chodnikiem? Proszę o szybką odp najlepiej z uzasadnieniem
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-04-13 19:35:56
Wydaję mi się, że trzeba tak zrobić tzn. iść lewą stroną a potem dopiero przejść na chodnik. Chodzenie po lewej stronie jest dla naszego bezpieczeństwa.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-04-22 20:58:11
Odpowiedzi: 2
Jestem biegaczem i nie wiem za bardzo gdzie mogę biegać w mieście. Czy przepisy pozwalają mi biegać po chodniku? lub poboczu w przypadku braku chodnika? biegam najczęsciej wieczorami
Odpowiedzi (2):
Gość
2015-05-09 12:39:54
Moim zdaniem ma tu zastosowanie "Art. 11. 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. 2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi." Z definicji wynika, że "pieszy oznacz – osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej" Nie ma definicji biegacza, ale jest Pan pieszym także może Pan biegać po chodniku lub poboczu z uwzględnieniem tych przepisów oraz przepisów odnośnie właściwego oznakowania (odblaski) poza strefą zamieszkania.
Gość
2015-05-09 12:47:39
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowowiedź.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-05-07 11:09:49
Odpowiedzi: 0
Witam Proszę o podanie daty wejścia w życie pkt.2 i 3 art.13 Rozdziału1 Ruchu Drogowego. Pozdrawiam - Beata Sapeta
Gość
2015-05-19 10:01:50
Odpowiedzi: 1
Czy jęsli jadę rowerem z dzieckiem ponizej 10 lat po jezdni, ponieważ nie ma chodnika, ścieżki rowerowej itd. to powinnam jechać lewą stroną jezdni??? jęsteśmy wtedy traktowani jak piesi?
Odpowiedzi (1):
Rszpun
2015-05-22 08:27:33
Tak. Kierujący rowerem do 10 roku zycia jest traktowany jako pieszy.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-05-20 13:27:36
Odpowiedzi: 1
Czy jadąc lewym pasem drogi 2-jezniowej złamałem przepisy jeżeli w momencie wjazdu ok. 1m przed przejsciem dla pieszych. pieszy zrobił jeden krok na to przejście od strony prawej jezdni
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-06-08 22:58:11
Art. 14. Zabrania się: wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-05-28 19:59:32
Odpowiedzi: 3
Czy dziecko 7, 8,9 letnie za pisemną zgodą rodziców może samodzielnie wracać ze szkoły do domu??
Odpowiedzi (3):
Gość
2015-06-17 11:11:14
If my problem was a Death Star, this article is a photon tooprde.
Gość
2015-06-18 09:26:24
To think, I was <a href="http://wbixkgaff.com">cosnefud</a> a minute ago.
Gość
2015-06-20 13:22:21
Whoever wrote this, you know how to make a good arlitce. http://scnkujvrsw.com [url=http://ufwgpcqk.com]ufwgpcqk[/url] [link=http://szcounpnbur.com]szcounpnbur[/link]
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-06-27 15:53:55
Odpowiedzi: 1
Przepis nie precyzuje czy grupa kolonistów może iść gęsiego poboczem po lewej stronie czy tylko jako kolumna po prawej stronie.
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-08-18 13:41:49
Jak mają poniżej 10 lat idą po lewej, dwójkami z opiekunem. Czytaj ze zrozumieniem.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-08-10 12:39:27
Odpowiedzi: 0
W którym momencie kierowca jest obowiązany do ustąpienia pierszeństwa pieszemu? czy tyl;ko na pasach,czy juz przy krawęzniku przed pasami?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie