Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: styczeń 2019r.

RUCH ROGOWY

Rozdział 1 - Ruch pieszych

Art. 11.

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Art. 12.

1. Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni.

2. Do kolumny pieszych w wieku do 10 lat stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 1 i 2.

3. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4, a w kolumnie wojskowej – 6, pod warunkiem że kolumna nie zajmuje więcej niż połowy szerokości jezdni.

4. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie tylko dwójkami pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.

5. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m.

6. Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności:

7. Zabrania się:

Art. 13.

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Art. 14.

Zabrania się:

Art. 15.

Przepisów art. 11–14 nie stosuje się w razie zamknięcia ruchu pojazdów na drodze.

Większe okno
Żul Mietek
2018-01-03 10:14:01
Odpowiedzi: 1
Ssij pale mojemu psu
Odpowiedzi (1):
murzyn
2018-01-03 18:18:03
pozdrawiam spermix
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-01-06 14:40:41
Odpowiedzi: 9
Czy pieszy stojący przed przejściem dla pieszych, a jeszcze nie wszedł na nie ma pierwszeństwo , czy muszę go przepuścić?
Odpowiedzi (9):
Gość
2018-01-09 18:04:52
Pieszy ma pierwszeństwo dopiero po wejściu na pasy
Gość
2018-02-01 20:20:52
Bzdura. Pieszy ma pierwszeństwo zbliżając się do przejścia dla pieszych (PO NOWELIZACJI USTAWY).
Gość
2018-02-05 14:13:10
Czy mogę prosić o link do wspomnianej wyżej nowelizacji.
Gość
2018-02-07 09:37:32
Nowelizacja ustawy została odrzucona. W związku z czym przy ma pierwszenstwo tylko gdy jest juz na przejsciu a nie gdy chce wejsc. Media narobily szumu o nowelizacji ale nie raczyly rownie mocno naglosnic ze zostala ona odrzucona w zwiazku z czym sporo ludzi jest błędnie przekonanych ze moga bezpardonowo wchodzić na przejscie, co jest błędem, ktorym ryzykuja zdrowie i zycie. Warto wiec uswiadamiac ludzi ze nauki ze szkoly podstawowej (o rozglądaniu w lewo i prawo i lewo) sa nadal aktualne.
benek
2018-04-30 14:50:22
Najwyraźniej nie znasz kodeksu drogowego i mylisz różne rzeczy.W obecnym kodeksie pieszy ma pierwszeństwo nie tylko gdy jest na przejściu ale gdy zamierza na nie wejść.Nie wolno mu tylko zaskoczyć kierowcy i wejść bezpośrednio pod maskę.Popularnie nazywa się to wtargnięciem.To o cym piszesz to nie przeszła zmiana przepisów likwidująca wtargniecie.Ale to ne zmienia w niczym ze stare przepisy dalej nakładają na kierowcę odpowiedzialność jeśli nie ustąpił pieszemu pierwszeństwa zbliżającemu się do przejścia.Zwykle to prokurator uczy tego przepisu bo kierowcy pamiętają tylko art 26 że pieszemu nie wolno wtargnąć a nie znają np art 47 z rozporządzenia.Absurdalne są twoje nawoływania do tego aby piesi rozglądali się na prawo i lewo bo takiego przepisu nie ma a pomijanie tego ze 99% polskich kierowców nie zna przepisów dotyczących zachowania się przy zbliżaniu się do przejścia.Nie ma żadnej instytucji która by wybiła z głowy złe rozumienie prawa przez kierowców.Dopiero po wypadku pokazuje się im przepisy o których istnieniu nawet nie wiedzieli.Szczególnie szkodliwe społecznie jest mówienie że pieszy ma pierwszeństwo tylko na przejściu, bo to wyrwanie z kontekstu.Zrozumie to każdy kto zna wszystkie przepisy tego dotyczące.Gdy wzorem zachodu skasują w Polsce przepis o wtargnięciu to kierowcy będą trafiać do wiezień tak samo jak dziś trafiają.Przepisy chronią pieszych w rejonie przejścia a nie tylko na przejściu.
benek
2018-04-30 16:19:25
Nie musisz ustępować pierwszeństwa pieszemu stojącemu przed przejściem. Jednak to bardzo niebezpieczne i można po potraceniu trafić do więzienia.Takie mamy durne prawo że zagmatwano przepisy które szczególnie kierowcom wydają się sobie zaprzeczać.Pieszemu niewolno wejść bezpośrednio przed auto ale nikt nie wie co to znaczy bezpośrednio.Czy to 5 m czy 40m.Auto jest dwa razy węższe od pasa drogi i nie jedzie tuż przy krawężniku.Zatem pieszy wchodząc na zebrę najpierw wchodzi na pasy a dopiero w następnych krokach przed auto.Kierowca nie może się tłumaczyć że tego nie przewidział skoro pieszy stal lub zbliżał się do przejścia.To że przepis nie mówi że pieszy ma pierwszeństwo przed przejściem jest oczywiste, bo taki przepis byłby absurdalny skoro autem nie wolno jeździć po chodniku.Definicja wymuszenia pierwszeństwa obejmuje nie tylko przejazd prze innymi ale nawet takie działanie np zastraszanie cze inny pojazd lub pieszy zatrzyma się lub zwolni.Czyli teoretycznie nawet zatrzymanie się przed zebrą przez auto ale dojazd do niej z dużą prędkością można by potratować jako wymuszenie bo pieszy się bała wejść i czekał aż auto się zatrzyma. Nikt aż tak rygorystycznie prawa nie stosuje ale już za przejechanie przed pieszym jest w taryfikatorze wycenione na 350 zł i 8(?) pkt karnych. Trudno wprawie zapisać odległości i czasy bo niemozliwe jest po wypadku zweryfikowanie tego. Dlatego przepisy są bardzo niekorzystne dla kierowców bo wg nich to kierowca ma zapewnić bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom zarówno będącym na przejściu jak i dopiero na nie wchodzącym.Pod to można podciągnąć wszystko tzn zawsze winny jest kierowca za wyjątkiem miejsc gdzie kierowca miał zielone albo gdzie pieszy wbiegł lub wszedł zza zasłony.Ponieważ to trudne do zapamiętania najlepiej zapamiętać ze wszędzie tam gdzie kierowca miał szansę zobaczyć pieszego gdyby patrzył w jego strunę to winny jest kierowcą.Można tez to zapamiętać tak jakby zebra to było skrzyzowanie jak każde inne a kierowca jedzie podporządkowana.Jak nie ma pieszych blisko przejścia to można przejechać bez zwalniania.Jak się zbliżają to trzeba tak zwolnić aby mieć szansę zahamować jeśli pieszy zdecyduje się wejść.Czyli w praktyce to jest tak że jak kierowca wymusza i nie wpuszcza pieszego to rzadko kiedy jest karany.Ale gdy dojdzie do potrącenia to nie ma żadnej możliwości obrony, bo jak potrącił tzn nie zapewnił bezpieczeństwa.Trzeba też pamiętać że jeśli pieszemu przypiszą winę p za wtargnięcie czy zatrzymanie się na przejściu to z zupełnie innych przepisów i ta wina w żaden sposób nie zmniejsza winy kierowcy.Jak potrącisz pieszego za zebrą to prawie zawsze wina pieszego.Jak na zebrze to prawie zawsze kierowcy.Co do wpuszczania jak pieszy stoi to zależy to od policjanta.Jak nałoży mandat tzn że stał obok i widział.praktyka może się niebawem zmienić bo chcą poprawić bezpieczeństwo wiec mogą być akcje karania.Minimalna droga hamowania przy 50km/h to 30 m i jeśli auto jest o tę odległość od przejścia gdy pieszy przed nim stoi to już jest podstawa do ukarania. Można tez policzyć z zegarkiem ile sekund pieszy stoi na krawężniku.Nie licząc czasu reakcji bo kierowca wiedział ze zbliża się do zebry to droga hamowania przy 40km/h wynosi tylko 8,2 m czyli trochę więcej niż szerokość zebry (6m) a czas hamowania to 1,5 s, a z czasem reakcji 2,1s.Zatem jeśli pieszy czeka dłużej niż 3 s to auto spokojnie mogło zahamować nawet z 50km/h.te czasy są liczone do zatrzymania czyli 0 km/h. W praktyce pieszy nie musi aż tyle czekać a wolno mu wchodzić gdyż zauważy że auto np 2 x zwolniło a to zajmuje 0,8 s.Dane wziąłem z kalkulatora hamowania i śledczy czy policjant powie że można było zahamować jeśli stosuje się do do przepisów i obserwuje się pobocze zebry. Kalkulator mówi ze aby zwolnicz40 do19 km/h wystarczy 13 m widoczności a z 50 na 0km/h wystarczy 22 m widoczności.Odpadają zatem wszelkie tłumaczenia typu "nie widziałem". Prokurator takie dane przygotuje dla sądu.U nas się hamuje kilka metrów przed zebra gry jest już za późno bo zakłada się ze pieszy jest zastraszony i nie wejdzie.Popełnia się ten błąd setki tysięcy razy aż w końcu pieszy się pomyli, że hamowaliśmy.Na zachodzie bardziej restrykcyjnie wymaga się przestrzegania tych przepisów dlatego tam jest mało wypadków.U nas jeśli policja na to przymyka oczy to tylko do czasu gdy dojdzie do potrącenia
Gość
2018-06-09 21:06:32
Ciezko mi jest zrozumiec jaki problem ma kierowca aby przepuscic pieszego na pasach.
Gość
2018-06-26 08:07:33
Po pierwsze, muszę się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że jeśli pieszych nie ma blisko przejścia to kierowca może przejechać bez zwalniania. Bez zatrzymania - owszem, ale zwolnić musi zawsze, przed każdym przejściem dla pieszych. Ile zwolnić? Tego w przepisach nie ma, ale myślę, że zdjęcie nogi z gazu parędziesiąt metrów przed przejściem to już coś. To smutne, że kierowcy tak bardzo boją się ustąpić pieszym. A może to doprowadzić do nieciekawych sytuacji: po co piesi mają szukać zebr, żeby przejść na drugą stronę, skoro tam też nie są ani bezpieczni, ani przepuszczani przez auta? Tak samo jak w miejscu niedozwolonym, na przejściach pieszy niejednokrotnie wręcz "walczy" o to przejście, często niestety z narażeniem życia. Po drugie, to że kierowca musi zapewnić bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu nie wynika z tego, by przepisy były jak najbardziej niekorzystne dla kierowców, tylko z tego, że kierowca ma ten przywilej nazwany "prawem jazdy" - może przesadzę tym stwierdzeniem, ale kierowca jest tak jakby wykwalifikowanym uczestnikiem ruchu
Gość
2018-06-26 08:08:44
A co z Konwencją Wiedeńską? Ona nakłada na kierujących obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu mającemu zamiar wejścia na przejście
Dodaj odpowiedź
Adam
2018-01-12 15:08:01
Odpowiedzi: 0
Czy pieszy MUSI znać znaki drogowe (np. B-41 lub D-35) ? Zakładam, że nie ma prawa jazdy czy karty rowerowej itp. i porusza się chodnikiem. Czy jest przepis który to wymusza i ewentualnie kara za niezastosowanie się?
TADEK
2018-02-08 09:41:42
Odpowiedzi: 0
W terenie zabudowanym w mieście przy drodze dwupasmowej, z utwardzonym poboczem pieszy może poruszać się po prawej stronie idąc poboczem w ciągu dnia.
Gość
2018-02-08 18:10:52
Odpowiedzi: 0
W jaki sposób przechodzimy przez jezdnię jednokierunkową???
Gość
2018-02-09 10:34:21
Odpowiedzi: 2
ile metrów od przejścia dla pieszych można przejść przez jezdnię ?
Odpowiedzi (2):
Gość
2018-02-15 15:15:50
100m
Jurgen
2018-03-09 17:30:36
Co za pytanie. A co? Nie chce ci się czytać?
Dodaj odpowiedź
uczeń
2018-02-23 13:06:58
Odpowiedzi: 1
ratunku
Odpowiedzi (1):
Gość
2018-02-23 13:13:18
spierdalaj
Dodaj odpowiedź
Mateusz
2018-02-23 18:29:25
Odpowiedzi: 1
Witam. Czy na drodze wenetrznej dozwolone jest przechodzenie nie po przejsciu dla pieszych? Czy kierowca na takeij drodze powinien ustapic pierszenstwa pieszemu?
Odpowiedzi (1):
www.uzywaneopony.net
2018-02-23 21:44:16
Na drodze wewnętrznej obowiązują przepisy ruchu drogowego w ograniczonym zakresie chyba, że jest ona dodatkowo strefą ruchu albo strefą zamieszkania. Jest to teren prywatny - droga niepubliczna. Tutaj można np. prowadzić samochód bez prawa jazdy. Tak więc na samej drodze wewnętrznej możemy przechodzić nie po pasach.
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-04-17 15:41:12
Odpowiedzi: 1
a jak wygląda sprawa z pieszymi o lasce ? czy bezwzględnie musimy ich puszczać w każdym miejscu, nawet bez pasów ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2018-04-28 11:24:00
a czy ma pan chec przejechac takiego człowieka?
Dodaj odpowiedź
Krzysztof
2018-05-10 17:02:45
Odpowiedzi: 1
Czy pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych? Czy pieszy po "dwóch piwach" ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych?
Odpowiedzi (1):
Gość
2018-06-09 21:02:27
Prawo jazdy to chyba w chipsach znalezione.
Dodaj odpowiedź
Małgorzata
2018-05-10 19:08:41
Odpowiedzi: 2
Dzień dobry, mam takie pytanie. Dotyczy wspólnego dobra drogowego, kierowców i pieszych. Spotykam się z takim okresleniem, moim zdaniem błędna interpretacją, że pieszy na pasach czy przed pasami ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem. Ja bardzo dobrze rozumiem, że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo, poniewaz gdyby to zignorować, pozostałoby tylko go rozjechać, a to nie godzi się z żadnymi zasadami. Moje pytanie dotyczy momentu wkraczania pieszego na przejście z chodnika. Rozumiem, że jest zobowiązany rozejrzeć sie w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo, ale gdzie jest napisane, że pieszy, widzący nadjezdzajacy samochód, gdy ten samochód jest jedynym na drodze, ma prawo wkraczać na to przejście, gdy równie dobrze może poczekać trzy sekundy i przepuścić kierowcę, który toczy się swoim torem i ostrożnością. Co to za maniera, by wchodzić na ulicę,zmuszając kierowcę do zatrzymania się, mimo, że nie było prawdziwej potrzeby, by kierowca się zatrzymywał. Sytuacja sam na sam. Pusta droga. Nie mówię o kierowcach nagminnie  ignorujących istnienie pieszych ani takich, którzy  jadąc w sznurze nie zatrzymają się, a biedny pieszy czeka wieki. Pozdrawiam. Małgorzata
Odpowiedzi (2):
Wrycz
2018-05-12 09:32:02
Nagłe wejście pieszego na jezdnię (lub wjazd rowerzysty jadącego po drodze dla rowerów), pod nadjeżdżający pojazd jest określane jako wtargnięcie. Mandat od 50 do 200 zł.
Gość
2018-06-26 07:55:53
Może, lecz nie musi czekać aż samochód przejedzie. Cóż to za maniera, by traktować zatrzymanie się samochodu (w obszarze zabudowanym szczególnie) jako wielkie wydarzenie, którego za wszelką cenę trzeba uniknąć? Jeśli pieszy widzi, że kierowca jest na tyle daleko, że zdąży zareagować (jednym słowem: na tyle daleko, że wejście na przejście nie jest wtargnięciem bezpośrednio pod pojazd), jak najbardziej ma prawo przejść. Pragnę jeszcze przypomnieć, że kierujący pojazdem ma obowiązek ZWOLNIĆ przed przejściem dla pieszych
Dodaj odpowiedź
Roman
2018-05-22 06:20:24
Odpowiedzi: 0
Droga w parku dla rowerów i pieszych bez wyznaczonej części dla pieszych. Według mnie pieszy powinien poruszać się lewą stroną. Mam rację?
ela
2018-05-27 21:24:17
Odpowiedzi: 2
Kto dał uprawnienia do kierowania ruchem kierowcom którzy zatrzymują się przed przejściem dla pieszych pomimo tego ,że stoi jeden pieszy ,a samochodów jedzie np pięć.Kierowca taki stwarza zagrożenie najechania lub gwałtownej zmiany pasa ruchu innych kierowcom, co policja uważa za poważne zagrożenie i łamanie zasad ruchu.
Odpowiedzi (2):
Katarzyna
2018-06-09 21:00:55
Co za bzdury! Czyli jedna osoba na przejsciu dla pieszych nie ma prawa przejsc?? Ma czekac na kolejne osoby ktore do niej dolacza?
Gość
2018-06-13 19:29:46
Kodeks mówi wyraźnie "Zabrania się: wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych" - pieszy musi poczekać. Martwią mnie natomiast kierowcy ustępujący pierwszeństwa rowerzystom na przejściach na pieszych i kierowcy nie ustępujący pierwszeństwa rowerzystom na przejazdach rowerowych. Za to przydałaby się edukacja w telewizji, program cykliczny, by wyrabiać prawidłowe nawyki wszystkich uczestników ruchu: kierowców i pieszych. Także dorosłych rowerzystów bez dzieci traktujących przejścia dla pieszych za przejazd dla rowerów, a co gorsze jeszcze kierowców, którzy zatrzymując pojazd zachęcają rowerzystów do przejeżdżania rowerem po przejściu. Wywołuje to ryzyko błędnego naśladownictwa przez innych, w następstwie łatwo może dojść do tragedii. Znacznie obniża bezpieczeństwo także wysoka i gęsta zieleń latem na skrzyżowaniach, często "dociągnięta" na styk do przejścia dla pieszych lub o zgrozo do przejazdu dla rowerów/przejścia. Rower to szybki uczestnik ruchu, a ani kierowca ani rowerzysta nie widzą, co jest za krzakiem. Rower ma piewrwszeństwo i nie musi się zatrzymywać wjeżdżając na przejezd rowerowy. Kiedy np, jadąc autem skręcamy na skrzyżowaniu w prawo, zza krzaka i przecinamy przejazd, to by upewnić czy nie nadjeżdza rower jedynym wyjściem jest wykonać manewr "STOP" na drodze głównej, często szybkiej, a to nie jest bezpieczne. Czyli zaproponowałbym wprowadzenie obowiązku karczowania zarośli w odległości x metrów przed przejściem dla pieszych i 2x przed przejazdem dla rowerów, np. x = 15m przy drodze 50k/h. Ważne jest również by auto wpierw pokonywało "pasy" a potem przejazd bo pieszy jest wolniejszy i jest dużo czasu na reakcję, a rower może być szybki i zyskamy kilka metrów na zauważenie roweru i reakcję.
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-06-13 19:20:18
Odpowiedzi: 0
Czy kolumna dzieci na chodniku musi ustąpić miejsca jednemu pieszemu?
Gość
2018-07-07 09:45:04
Odpowiedzi: 0
przejscie dwuetapowe
Gość
2018-07-09 15:16:02
Odpowiedzi: 0
Po której stronie drogi chodzimy z wózkiem dziecięcy w miejcu niezabudowanym ?
Gość
2018-08-10 14:37:08
Odpowiedzi: 0
Jezdnia, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do jazdy - dla pojazdów. Do chodzenia są chodniki. Wchodząc na jezdnię (gdzie obowiązuje ruch wzdłużny a nie poprzeczny),pieszy włącza się do ruchu (również na przejściu) a na jezdni, nawet pojazdy włączające się gdziekolwiek do ruchu, obowiązuje ustąpienie pierwszeństwa. Dotyczy to także rowerów. Kodeks Drogowy (Stan Prawny sieproiń 2018) stwierdza jednoznacznie, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed przejściem a tylko i wyłącznie będąc już na nim: Art. 14. Zabrania się: wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; A dla tzw. swiętych krów, którym wydaje się, że wysepka na przejściu ich nie dotyczy: Art.13 (...) 8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni. Każde nadgorliwe zachowanie kierowców, typu zatrzymanie przed przejściem gdy pieszy stoi i czeka (szczególnie przy lewym pasie ruchu) lub jest o kilka kroków od przejscia, jest ewidentnym łamaniem przepisów i powinno być karane. Poza tym jest to utrudnianie ruchu wszystkim pojazdom w obrębie, tworzenie korków i zatruwanie środowiska a nawet często bywa stwarzaniem zagrożenia.
Gość
2018-08-10 14:41:37
Odpowiedzi: 6
Jezdnia, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do jazdy - dla pojazdów. Do chodzenia są chodniki. Wchodząc na jezdnię (gdzie obowiązuje ruch wzdłużny a nie poprzeczny),pieszy włącza się do ruchu (również na przejściu) a na jezdni, nawet pojazdy włączające się gdziekolwiek do ruchu, obowiązuje ustąpienie pierwszeństwa. Dotyczy to także rowerów. Kodeks Drogowy (Stan Prawny sieproiń 2018) stwierdza jednoznacznie, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed przejściem a tylko i wyłącznie będąc już na nim: "Art. 14. Zabrania się: wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;" A dla tzw. swiętych krów, którym wydaje się, że wysepka na przejściu ich nie dotyczy: "Art.13 (...) 8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni." Każde nadgorliwe zachowanie kierowców, typu zatrzymanie przed przejściem gdy pieszy stoi i czeka (szczególnie przy lewym pasie ruchu) lub jest o kilka kroków od przejscia, jest ewidentnym łamaniem przepisów i powinno być karane. Poza tym jest to utrudnianie ruchu wszystkim pojazdom w obrębie, tworzenie korków i zatruwanie środowiska a nawet często bywa stwarzaniem zagrożenia.
Odpowiedzi (6):
lech
2018-09-07 18:45:37
Taki OGROMNY bałagan zawdzieczmy MEDIOM i POLICJI która w praktyce APROBUJE a nawet SAMA zatrzymuje sie przed pasami zapraSZAJĄC DO PRZEJŚCIA PIESZYCH...
Gość
2018-09-19 14:58:16
Drogi panie Policja powinna odebrać panu PJ albowiem nie ma pan podejścia o czym pan pisze albo wykazuje pan złą wole.Używając pana argumentacji przejście dla pieszych to jest miejsce dla pieszych a nie jezdnia bo robi się je dla pieszych a nie dla aut.Na przyjęciu obowiązują przepisy dotyczące przejść a nie jezdni.To samo dotyczy przejazdów rowerowych. Oczywiście że pieszy jak i rowerzysta mają pierwszeństwo na przejściu ale i gdy się do niego zbliżają.Kodeks drogowy wyraźnie o tym mówi.Pan pewnie tych przepisów nie zna o cytuje pan przepisy dotyczące pieszych anie te dotyczące kierowców.Tacy jak pan myślą ze stworzono przepisy dotyczące przejeść aby chronić kierowców a nie pieszych.Dla takich jak pan powstał zbędny przepis ze pieszy an zebrze ma poszerszenieć tzn nie może pan tam w niego wjechać.To że w tym samym przepisie nie zapisano gdzie jeszcze pieszy ma pierwszeństwo,np na chodniku, schodach to nie znaczy że go nie ma.Musi się pan nauczyć całego kodeksu a nie tylko fragmentu o zebrze.Przykładowo pieszy często ma pierwszeństwo jeśli przechodzi poza zebrą.Przepis mówi wyraźnie że kierowca zbliżając się do przejścia musi zwolnić (nawet jeśli nikogo nie widzi)oraz ma zagwarantować bezpieczeństwo pieszemu będącemu na zebrze jak i dopiero nań wchodzącemu.To samo dotyczy rowerzystów.Pieszemu nie wolno wtargnąć bezpośrednio przed maskę ale tylko w tedy gdy kierowca już jest na przejściu, czyli nie może wbiec, wejść zza zasłony.Bo kierowca aby zahamować musi go widzieć.Kara dla kierowcy jest oczywista bo jeśli potrącił tzn że jechał a szybko i bezpieczeństwa nie zagwarantował.Niestety wiekszosc kierowców przepisu nie zna a uczy się przepisu dla pieszych. Dlatego w Polsce idioci zabijają tysiące osób i trafiają do więzienia co życia nie wróci.A na pana za mieszanie ludziom w głowach policja powinna nałożyć wysoką grzywnę i skierować na ponowny kurs. To się robi sprawdzając IP z jakiego pan pisze i wzywając na komendę.
bolo
2018-09-19 15:03:35
@lech - Policja nie może łamać przepisów dlatego musi pieszych przepuszczać.Pan może bredzić ale tylko do czasu aż pan kogoś potrąci lub zabije bo wtedy to nie policja a prokurator pana nauczy przepisów.Kawał życia spędzi pan w więzieniu i będzie dużo czasu na nauczenie się kodeksu na pamięć.Zatem nich pa nie wtóruje głupkowi i nie uczy się bredni od niego, tylko niech pan zaglądnie do przepisów.
Marek
2018-10-29 10:22:22
Mam pytanie który to artykuł odnośnie przepisów dla kierowców mówi o przepuszczaniu pieszych. Cytat.Pan pewnie tych przepisów nie zna o cytuje pan przepisy dotyczące pieszych a nie te dotyczące kierowców.
Gość
2018-10-29 10:40:56
Prawo o ruchu drogowym w art. 13 mówi: "pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem". Art. 14 zabrania wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych. Jakie są obowiązki kierowcy? W art. 26 określa je Prawo o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”. Z lektury przepisów jasno wynika, że kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem tylko wtedy, gdy jest na nim pieszy.
Marek
2018-10-29 10:54:22
Gość który chciał odebrać prawo jazdy Panu który twierdzi że jezdnia jest dla samochodów sam powinien zapoznać się dokładnie z przepisami KD, bo jak dla mnie właśnie tacy ludzie jak on doprowadzają do wypadków lub kolizji.Na zwykłej drodze pieszy ma pierwszeństwo tylko na zebrze. Ale od tej reguły są wyjątki. Kiedy musimy ustąpić pierwszeństwa pieszemu? Obowiązki kierowcy względem pieszego są jednoznacznie określone w przepisach. W art. 26 Prawa o ruchu drogowym czytamy:1) Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.2) Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.Mówiąc wprost - przed przejściem mamy obowiązek zatrzymać się tylko wtedy, gdy znajduje się na nim pieszy. Jeśli zbliża się do zebry lub czeka na przepuszczenie przez kierowców, wyłącznie od naszej dobrej woli zależy, czy się zatrzymamy. Wyjątkiem są oznaczone strefy zamieszkania - na nich pieszy ma zawsze pierwszeństwo. Więcej: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,22869562,kiedy-pieszy-ma-pierwszenstwo-to-nie-takie-oczywiste-niegotowe.html
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-08-29 09:11:57
Odpowiedzi: 1
Witam mam pytanie . W którym punkcie kodeks drogowy nakazuje pieszemy chcącemu przejść przez jezdnię po pasach wyraźnie nakazuje skierowanie głowy w lewo , prawo , lewo?
Odpowiedzi (1):
marek
2018-10-29 10:37:31
Prawo o ruchu drogowym w art. 13 mówi: "pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem". Art. 14 zabrania wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych. Jakie są obowiązki kierowcy? W art. 26 określa je Prawo o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”. Z lektury przepisów jasno wynika, że kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem tylko wtedy, gdy jest na nim pieszy.
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-09-18 13:16:43
Odpowiedzi: 0
baza
Gość
2018-11-07 16:21:58
Odpowiedzi: 0
czy
Gość
2018-11-25 17:56:35
Odpowiedzi: 0
Witam, mam pytanie odnośnie prowadzenia grup powyżej 10 osób. Czy taka grupa musi iść prawą stroną czy dozwolone jest pójście gęsiego lub w parach po lewej stronie ? Jako przodownik turystki pieszej dostaje różne odpowiedzi. Logika mi podpowiada że bezpieczniej idzie się z lewej strony, lecz idąc z innymi grupami jako uczestnik to prowadzą prawą stroną. Czysto teoretycznie oba sposoby które podałem nie łamią przepisów
vicheer
2018-12-02 13:23:53
Odpowiedzi: 0
jak moze poruszac sie pieszy ktora nie ma odblaskow a zmrok zastal go w drodze?Art 11 p.4a
monia
2018-12-05 12:09:22
Odpowiedzi: 0
Przepisy bardzo trafnie opracowane są w artykule na stronce: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/pierwszenstwo-pieszych-na-drodze
Adam
2018-12-09 18:56:30
Odpowiedzi: 1
Art13 / 5 - czy dotyczy każdej drogi dwujezdniowej? Czy tylko przedzielone pasem zieleni? Czy jak droga dwujezdniowa jest przedzielona linią ciągłą to można powyżej 100m w obszarze zabudowanym.
Odpowiedzi (1):
mmm
2019-01-03 14:50:04
prawdopodobnie mylisz pojęcie "pas ruchu" z "jezdnią" - najlepiej będzie jak sobie sprawdzisz definicję "drogi dwujezdniowej" - jest na samym początku Kodeksu Drogowego ! droga jest wtedy dwujezdniowa, kiedy dwie jezdnie są oddzielone na stałe od siebie !
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie