Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Ustawa prawo o ruchu drogowym
Stan prawny: marzec 2018r.

RUCH DROGOWY

Rozdział 5 - Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach

Oddział 2 - Zatrzymanie i postój

Art. 46.

1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.

3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

Art. 47.

1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Art. 47a.

Kierujący pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m.

Art. 48. (uchylony).
Art. 49.

1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:

2. Zabrania się postoju:

3. Zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

4. Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Art. 50.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:

2. Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący:

3. Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.

Art. 50a.

1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.

4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.

5. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, kierując się zasadą poszanowania prawa własności oraz potrzebą zapewnienia porządku na drogach publicznych, określi, w drodze rozporządzenia:

Większe okno
Gość
2017-10-12 18:31:31
Odpowiedzi: 1
witam. czy na ulicy gdzie jest zakaz wjazdu nie dotyczy mieszkańców mogę parkować samochód cięzarowy powyżej 16 t nawiązując do pytania 30 lat stawiam tam ciężarówkę która nie zagraża ruchu drogowemu droga jest przejezdna i ul, nie jest położona w centrum miasteczka ulice z wjazdem i wyjazdem są dopuszczone do ruchu ciężarowego Pozdrawiam i proszę o odpowiedź
Odpowiedzi (1):
Policjant
2017-11-16 23:56:05
Art. 49 ust. 2 pkt 5 ustawy PRD
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-10-18 21:01:17
Odpowiedzi: 2
Witam Co zrobić jesli ktos zaparkował za moim samochodem ,zostawiając 3 cm luzu(z przodu mam około 50 cm luzu)
Odpowiedzi (2):
Gość
2017-10-25 17:03:50
Mocno skręcać kierownicą! a jak tego mało to trochę popchnąć. - na Naukę ciasnego parkowanie najlepiej wybrać się do Paryża.
Policjant
2017-11-16 23:44:47
Pozostaje Ci tak manewrować swoim pojazdem by nie uszkodzić pojazdu stojącego przed i za Twoim pojazdem albo wezwać policję i powołać się na art. 49 ust. 2 pkt 2 ustawy PRD, jeśli pozostawiony pojazd znajduje sie na drodze publicznej, w strefie ruchu lub w strefie zamieszkania bo tylko tam obowiązują przepisy PRD w tym przypadku.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-10-24 14:34:40
Odpowiedzi: 5
Mieszkam na ulicy jednokierunkowej, są parkingi dla innych samochodów.Przed moim domem mam problem z zaparkowaniem. Chodnik przylegający do mojej posesji i kraj ulicy jest sprzątany i odśnieżany przez moją osobę. Jako mieszkaniec tej posesji mam prawo do parkowania przed nią. A inne parkujące tam samochody mi to utrudniają. Na jaki przepis mogę się powołać aby egzekwować parkowanie przez innych.( kiedyś był przepis utrudnianie parkowania w miejscu zamieszkania).
Odpowiedzi (5):
Gość
2017-10-25 17:07:04
Nie jestem pewien według zajiego przepisu, ale może Pan sobie odkupić od miasta swój kawałek ulicy, a wtedy będzie Pan miał prawo do parkowania i do postawienia sobie tabliczki "Tylko Ja tu parkuję".
Gość
2017-10-25 19:53:45
Myślałem że mam z poważnymi osobami do czynienia, a tu ktoś sobie jaja robi. Wytłumaczył tak - jak chcesz mieć mleka więcej kup sobie mleczarnie !!!!!!!! Parodia prawna !!!!!!!!!!!!!!!!!
czarek
2017-10-26 11:40:01
Jaja to sobie robi ten kto twierdzi że ma jakieś prawo do parkowania przed własnym domem! - droga publiczna jak wynika z jej definicji jest ogólniedostępna czyli każdy może z niej korzystać w tym parkować. Jeżeli ktoś ma ochotę ma wyłączność to pozostaje mu wydzierżawić/kupić grunt i tam sobie parkować. ( Jak chesz tylko Ty mieć mleko i nie dać nikomu innemu to musisz wykupić mleczarnię.)
Gość
2017-11-08 08:45:17
Obetnij sobie nogę, załatw kartę parkingową, a później wystąp do miasta żeby ci kopertę dla inwalidów przed domem namalowali. No, ale jak sąsiad sobie nogę odrąbie, to będzie miał takie samo prawo do parkowania na kopercie. A na poważnie, to, że odśnieżasz i zamiatasz chodnik, to twój ustawowy obowiązek. Ale chodnik i jezdnia są publiczne, więc każdy może tam parkować. Jeśli sam coś wymyślisz typu pachołki, blokady, malowane koperty wtedy Policja ci "pomoże". Będziesz lżejszy o 500 złotych.
Policjnat
2017-11-16 23:39:12
Jeśli chodzi o odśnieżanie chodnika przed Pana posesją to ma Pan taki obowiązek zgodnie z Kodeksem Wykroczeń. Natomiast jeśli chodzi o parkowanie przed Pana posesją to może to robić każdy pod warunkiem, że nie utrudnia Panu wjazdu lub wyjazdu z terenu posesji. Pana wlasność kończy się na ogrodzeniu zgonie z wytyczoną granicą przez geodetę. Nie ma przepisu, który by zabraniał komukolwiek parkowania przed Pana posesja, nie ma też przepisu, który mówiłby że tylko i wyłącznie Pan może tam parkować. Jest to droga publiczna więc może każdy tam parkować. Jeśli mieszka Pan w strefie zamieszkania to parkować można tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych ale to się tyczy rówznież Pana.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-10-26 12:53:00
Odpowiedzi: 2
Mam wjazd do garażu przez tzw. drogę wewnętrzną. Po jednej stronie drogi są miejsca postojowe, druga strona jest zawsze zastawiona przez parkujące samochody. W efekcie nie mam szansy busem wjechać do swojego garażu. Co na taką sytuację przepisy ? Policja twierdzi, że jest bezradna, a moje prawa są ograniczone. Czy pozostaje mi jedynie sąd ?
Odpowiedzi (2):
Policjant
2017-11-16 23:27:21
Jeśli po przeciwnej stronie drogi co są miejsca parknigowe nie ma znaku B- 36 lub B-35 a droga dojazdowa jest drogą wewnętrznę to niestety ale policja nic nie może. Zgodnie z art. 1 usatwy PRD. Chyba że droga wewnętrzna znajduje się za znakiem D - 40 strefa zamieszkania lub D - 52 strefa ruchu to wtedy przepisy ustawy PRD zgodnie z art. 49 ust. 2 pkt 1 obowiązuja
Gość
2017-12-01 10:06:12
Mieszkam przy ulicy powiatowej, po przeciwnej stronie jest chodnik. Nie ma znaków zatrzymywania i postoju a po drugiej stronie ulicy jest zieleń (trawa) która pielegnuje. Czy pojazdy maja prawo parkować i w jakiej odległosci od garazu i wjazdu na posesję. Samochody parkują na pasie zieleni.
Dodaj odpowiedź
Anna
2017-11-07 19:19:26
Odpowiedzi: 1
jakie są prawa postoju dla niepełnosprawnych
Odpowiedzi (1):
Policjant
2017-11-16 23:00:11
Sprecyzuj swoje pytanie
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-11-10 11:47:59
Odpowiedzi: 1
czy mogę zaparkować przyczepkę jednoosiową na chodniku (przy zachowaniu odpowiedniego przejścia dla pieszych 1,5m) i pozostawić ją na cały dzień?
Odpowiedzi (1):
Policjant
2017-11-16 22:35:45
Tak, jeśli zachowasz ustawowe 1,5m dla pieszych i pamiętaj o np. 10m od skrzyżowania.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-11-14 09:53:52
Odpowiedzi: 1
Nie znalazlam odpowiedzi na pytanie jak dlugo moze stac samochod w jednym miejscu na ulicy nawet w miejscu dozwolonym. W krajach UE w miejscu publicznym dozwolony jest postoj do 7 dni po tym terminie samochod nalezy przestawi,w innym wypadku sciagany jest przez straz miejska ,co wiaze sie z kosztami i to dosc drogo kosztuje.Warto tez nadmienic ze sa przypadki wynajmowania samochodow a wlasny stoitygodniami pod blokiem.
Odpowiedzi (1):
Policjant
2017-11-16 22:58:15
Art. 50a ust. 1 ustawy PRD. Chyba że posiadasz pojazd, o którym mowa w art. 49 ust. 2 pkt 5 w/w ustawy to tylko na wyznaczonych parkingach.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-11-16 15:05:19
Odpowiedzi: 1
czy policjant sprawdzający w radiowozie (ok.10 minut) dokumenty przechodnia, który popełnił wykroczenie , powinien w tym czasie wyłączyć silnik ?
Odpowiedzi (1):
Policjant
2017-11-16 22:50:20
Art. 60 ust. 2 pkt 3 ustawy PRD - może
Dodaj odpowiedź
Policjant
2017-11-16 23:36:42
Odpowiedzi: 0
Jeśli chodzi o odśnieżanie chodnika przed Pana posesją to ma Pan taki obowiązek zgodnie z Kodeksem Wykroczeń. Natomiast jeśli chodzi o parkowanie przed Pana posesją to może to robić każdy pod warunkiem, że nie utrudnia Panu wjazdu lub wyjazdu z terenu posesji. Pana wlasność kończy się na ogrodzeniu zgonie z wytyczoną granicą przez geodetę. Nie ma przepisu, który by zabraniał komukolwiek parkowania przed Pana posesja, nie ma też przepisu, który mówiłby że tylko i wyłącznie Pan może tam parkować. Jest to droga publiczna więc może każdy tam parkować. Jeśli mieszka Pan w strefie zamieszkania to parkować można tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych ale to się tyczy rówznież Pana.
Gość
2017-11-17 16:30:35
Odpowiedzi: 0
Był taki przepis art.49pkt2 p/p-b który mówił o utrudnianiu parkowania w miejscu zamieszkania( czyli przed swoją posesją)
Gość
2017-11-20 08:08:42
Odpowiedzi: 1
Czy chwilowe zatrzymanie auta wzdłuż chodnika przy krawężniki gdy kierowca nie opuszcza pojazdu to jest już parkowanie.
Odpowiedzi (1):
www.uzywaneopony.net
2017-12-01 17:11:29
Pojęcie parkowania czy chwilowego zatrzymania jest niejasne. Z definicji mamy: zatrzymanie pojazdu (unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów) i postój pojazdu (unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę). Dlatego np. mamy dwa znaki zakazu - zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju. Jak widać obecność kierowcy / pasażera nie ma tu żadnego znaczenia!
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-11-30 21:31:48
Odpowiedzi: 1
czy według przepisów parkowanie autobusu przed swoją posesją na drodze w odszarze zabudowanym jest dozwolone?
Odpowiedzi (1):
www.uzywaneopony.net
2017-12-01 18:05:23
Wszystko zależy od autobusu. Z przepisów jasno wynika że jest zakaz postoju na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami. Mały autobus ma na pewno poniżej 12m i masę całkowitą też może mieć poniżej 16t (choć nie musi). Natomiast większość autobusów i autokarów ma co najmniej 12m i max. masę całkowitą większą niż 16t.
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-12-04 17:38:18
Odpowiedzi: 1
jaka jest minimalna odległość parkowania od skrzyżowania?
Odpowiedzi (1):
www.uzywaneopony.net
2017-12-05 19:01:48
10m (chyba że inne znaki / przepisy stanowią inaczej)
Dodaj odpowiedź
Jarek
2017-12-13 13:43:42
Odpowiedzi: 1
Dzień dobry dzisiaj dostałem mandat od straży miejskiej bo ktoś zadzwonił. Auto stało wzdłuż chodnika po jednej stronie przy murku przed klatką schodową na chodniku i nie przeszkadzało pieszym i nawet straży pożarnej lub innemu pojazdowi w przejechaniu.Dodam że auto zostało postawione wieczorem jak już nie było wolnych miejsc w wyznaczonym miejscu i stało do rana.Czy jak się sytuacja powtórzy czy mogę się odwołać czy poprostu mi sie należy mandat . Miejsce jest w strefie zamieszkania na osiedlu.
Odpowiedzi (1):
Gość
2018-01-08 16:16:39
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym w strefie zamieszkania można parkować tylko w wyznaczonych miejscach
Dodaj odpowiedź
Stanislaw
2017-12-19 19:38:09
Odpowiedzi: 1
Jak sie ma znak zakas zatrzymywania a przystanek komunikacji miejskiej w jego zasiegu.???
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-12-30 14:59:08
Czytaj art 49 punkt 1. 9
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-01-12 21:02:22
Odpowiedzi: 0
Mieszkam na jednokierunkowej uliczce,z jednej strony uliczki postawili znak,zakaz skręcania w lewo,czyli żeby wjechać na nią,trzeba zrobic kółko i zajechać z drugiej strony, ja właśnie tak robię,ale ostatnio mam problem z sąsiadami,które mimo zakazu skręcać w lewo,robią to,jadą pod prond,choć mieszkają na drugim końcu ulicy,i za stawiają drogę, czyli ja jade prowidlowo,ale nie mogę przejechać do swego domu,i jeszcze PAN na krzyczał na mne czego jade,jeśli widzę,ze droga jest zajęta,powiedział mi cofać,ja odmówilam,bo jechalam prawidłowo,i on cofnął, to się dzieje juz nie pierwszy raz,nie wiem co lepiej,naprzykrac się sąsiadam,albo skręcać tam,gdzie nie wolno,bo inaczej nie wiem jak zajechać do domu.Czy można tak zastawiać drogę jednokierunkową,na ile minut? gdzie dzwonić jeśli droga będzie zastawioną, bo ja się boje wyjeżdżać,bo następnym razem, może nie odjechać i mnie ne przepuścić.
Gość
2018-01-19 10:31:26
Odpowiedzi: 0
Na początku ulicy stoi zakaz zatrzymywania i postoju następnie jest wjazd na parking za nim powtórzony znak zakazu potem znowu wjazd i za wjazdem zakręt a na nim dwa miejsca parkingowe dla inwalidów oznakowane pionowo i poziomo,za nimi 2 metry znowu zakaz.Moje pytanie to co odwołuje zakaz zatrzymywania i postoju pozwala parkować inwalidom i gdzie można przeczytać o tym że znak parking odwołuje zakaz zatrzymywania lub co na to pozwala.
Gość
2018-01-22 20:36:39
Odpowiedzi: 0
Czy można parkować na nie oznakowanej kopercie
Gość
2018-01-23 18:41:18
Odpowiedzi: 0
Czy mozna zaparkowac samochod na jednokierunkowej uliczce obok swojego domu,gdzie nie ma chodnikow i co jesli to utrudnia przejazdu sasiadu zeby wrocic do domu,ile moze stac taki samochod? czy musi go usunac, zeby dac przejechac i normalnie funkcjonowac innym sasiadam.
Gość
2018-01-27 20:20:58
Odpowiedzi: 0
zaparkowaalem na chodniku samochodem inwalidzkim 4 kolami zachowując przejscie dla pieszych 1,5 m i odstep od skrzyzowania ok 7-8 m.jako 3 samochód. Tylko ja dostalem mandat ( a wlasciwie az 5 mandatów podczas 10 dniowego pobytu w szpitalu pomimo, iz inspektor policji został zawiadomiony-bo nie zachowalem 10 m odstepu od skrzyżowania.Skoro na chodniku nie zaslaniałem widocznosci to dlaczego 10 m ?
Gość
2018-02-01 09:42:00
Odpowiedzi: 1
Policja podczas kontroli drogowej często łamie art. 49 p. 2 ust. 1
Odpowiedzi (1):
Gość
2018-02-17 19:35:41
czy podczas postoju pojazdu na parkingu np przy markecie handlowym powinienem wyłączyć światła mijania czy mogę je mieć włączone. Przy parkingu znajdują się domki jednorodzinne i mieszkańcy skarzą się , że świecimy im po domu światłami. Dziękuję za pomoc. Piotr
Dodaj odpowiedź
Bizon
2018-02-02 10:01:30
Odpowiedzi: 0
Czy jest przepis, który uznaje za niedozwolone parkowanie pojazdu na dwóch miejscach parkingowych?
WALDEMAR
2018-02-10 11:31:48
Odpowiedzi: 0
zaparkowałem samochód na chodniku bez wymaganego 1,5m dla pieszych. Nadmieniam , że jest to droga wewnętrzna ,nie oznakowana żadnymi znakami -dojazd do budynku.
Marian
2018-03-01 08:43:48
Odpowiedzi: 0
Mieszkam w centrum miasta, przy wąskiej na 4 m. uliczce. Ulica jest wyłączona z ruchu, na dwóch jej końcach stoi znak zakaz ruchu. Na uliczkę wjeżdżają samochody, parkując utrudniają przejście o możliwości dojazdu służb ratowniczych lub technicznych nie ma mowy. Z uliczki są wjazdy na dwie posesje, których mieszkańcy są wyłączeni z zakazu tabliczką pod znakiem (w sensie dojazd do posesji). Czy można parkować na ulicy z zakazem ruchu całkowicie blokując przejazd, a niejednokrotnie przejście? Jakie przepisy to regulują?
Andrzej
2018-03-09 09:29:41
Odpowiedzi: 0
przed budynkiem w którym mieszkam jest chodnik o szerokości 5,5 m i długości 20 m, przed tym chodnikiem stoi pionowy znak D-18a z tabliczką T-29 oraz T-30A wskazujący na wyznaczenie w tym miejscu 2 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, ja zaparkowałem również w tym miejscu uwzględniając 2 miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, przyjmując, że na jedno miejsce przypada w układzie równoległego parkowania do chodnika co najmniej 6 m (czyli łącznie 12m) - ja zatrzymałem się w odległości 12 m od ustawionego znaku. Czy może być za to kara za korzystanie z miejsca postojowego dla pojazdów dla niepełnosprawnych?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
APC
 

Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie