Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks drogowy | Ustawa prawo o ruchu drogowym
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym
Portal informacyjny
A A A

Kodeks drogowy

Stan prawny: luty 2014r
Linki sponsorowane

Wróć do: wlaczanie sie do ruchu

Pytania prawne (1):
Większe okno
marcin
2013-06-30 06:41:38
Odpowiedzi: 5
Zaparkowałem samochód dostawczy Mercedes na stromej ulicy, a że miał nowe, niedotarte klocki hamulcowe potoczył się w dół ulicy. Poniżej z parkingu wyjechał pod niego fiat seiczento i doszło do kolizji, w której ucierpiał tylko fiat gdyż prędkość mercedesa była nieznaczna.
Policji na miejsce kolizji nie wezwano.
W spisanym oświadczeniu nie wskazano sprawcy.
Po kilku dniach otrzymuję od towarzystwa ubezpieczeniowego kierowcy fiata do wypełnienia druk sprawcy kolizji umotywowany tym cyt ,,że użytkowany przez Pana pojazd przemieścił się bez udziału kierującego".
Proszę o informację czy mam poczuwać się do winy - przecież samochód seiczento włączał się do ruchu wyjeżdżając z parkingu i obojętne czy czy pojazdowi z kierowcą czy bez powinien ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
Pozdrawiam Marcin.
Odpowiedzi (5):
Gość
2013-06-30 08:19:13
Art.46.5...K.D ,kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju pojazdu zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku . Także niestety pana wina . Pozdrawiam
Marcin
2013-06-30 22:42:38
Tylko ze kodeks drogowy obowiązuje wszystkich, a zna gość zasady włączania się do ruchu?
Więc g ....pi ,,gościu" jeśli Ciebie spotka taka sytuacja jak kierowcę fiata to śmiało wyjeżdżaj nawet pod tira czy cysternę bez kierowcy - kwiatów na grób Ci nie przyniosę
Gość
2013-07-01 07:05:45
Słuchaj ty mądry baranie !!! Jaki z ciebie kierowca jak nie znasz podstawowych zasad ruchu drogowego ! A jakby twój Mercedes przygniótł dziecko czy inna osobę ? To względy bezpieczeństwa nawet logika nakazuje aby w każdy możliwy sposób takie auto zatrzymać !!! Ale po co pisać z kimś kto nie rozumie przepisów ! Tobie lepiej dać taczki do ręki i to bez kółka !Bo wtedy jak je zostawisz na drodze i pójdziesz gdzieś to raczej nie pojadą !!! Masz szczęście,że nie miałem wtedy służby ,bo skończyło by się to znacznie gorzej dla ciebie ! Nawet nie wiesz z kim piszesz . Kodeks do ręki i czytać a jak sam nie umiesz czytać to poproś mamę aby ci przeczytała i wytłumaczyła ...bo jak tak kiedyś cysterny o której piszesz nie zahamujesz to skutki będą o wiele gorsze . Za to powinieneś mieć jeszcze sprawę w sądzie za ,,stworzenie zagrożenia,,więc lepiej nie filozofuj i dziękuj Bogu ,że to tak się skończyło !!!
Gość
2013-07-01 07:25:46
W Turcji za takie coś to by ci zabrali koła od merca i kazali jeździć bez ,wtedy zaczął byś myśleć .
Gościuuu
2013-08-01 15:05:23
I po co te nerwy? Dla kierowcy Mercedesa mandat za nieprawidłowe zabezpieczenie pojazdu, a dla kierowcy Fiata za kolizję.
W programie "Stop Drogówka" był nieco podobny przypadek. Pani wyjeżdżała z ulicy podporządkowanej i skręcała w lewo. Na drodze z pierwszeństwem był korek, więc kierowca autobusu nadjeżdżającego z lewej strony się zatrzymał przed tym skrzyżowaniem i puścił Panią z podporządkowanej. Ona skręciła w lewo i obok autobusu zderzyła się czołowo z jadącym pod prąd kierowcą, który wyprzedzał ten autobus mimo podwójnej ciągłej. Policja za kolizję ukarała Panią, a jadącego pod prąd tylko za wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. I Policjant powiedział tak "kodeks mówi, że włączający się do ruchu ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa każdemu, a nie tylko pojazdowi jadącemu prawidłowo, do przodu, z włączonymi światłami". I tyle. I tak samo kierowca fiata miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim, a nie tylko pojazdowi z kierowcą w środku.
Z drugiej strony dobrze, że Mercedes zatrzymał się na Fiacie a nie dziecku. Dlatego kierowcę Fiata karałbym minimalnie, a kierowcę Mercedesa maksymalnie. Chyba że kierowca fiata widział co się dzieję i celowo naraził siebie by Mercedesa zatrzymać. Wtedy nagrodę bym mu dał.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Dziękuje za kontakt:-) Na pewno napiszę jak zakończyła się ta batalia z policją! Bo jednak Polska to dziwny kraj i to się sprawdza.
Dodano: 2013-06-28 10:18:58 przez: 2013-06-28 10:18:58
Tak powoli wszystko się klaruje, ale przede mną jeszcze długa droga teraz na poniedziałek wszystko muszę opisać krok
Dodano: 2013-06-27 19:55:38 przez: 2013-06-27 19:55:38
czy jadąc kończącym się pasem ruchu (na pasie widoczne znaki poziome) muszę zasygnalizować manewr zmiany pasa ruchu?
Dodano: 2013-06-30 16:09:48 przez: 2013-06-30 16:09:48
Czy istnieje przepis mówiący o świadomym utrudnianiu ruchu drogowego?
Dodano: 2013-06-30 22:08:42 przez: 2013-06-30 22:08:42
Do góry
WORD pomorskie WORD zachodniopomorskie WORD warmińsko-mazurskie WORD podlaskie WORD mazowieckie WORD kujawsko-pomorskie WORD wielkopolskie WORD lubuskie WORD lubelskie WORD łódzkie WORD dolnośląskie WORD opolskie WORD ślskie WORD świętokrzyskie WORD podkarpackie WORD małopolskie